Letos šest sejmov na Pomurskem sejmišču

Radgonski sejmarji zadovoljni z doseženim v letu 2017.
Podobno kot vsako leto, nekaj dni po kronanju nove Slovenske vinske kraljice, je predsednik uprave družbe Pomurski sejem Janez Erjavec, skupaj s sodelavci, tudi letos pripravil srečanje z novinarji, kjer je spregovoril o dosežkih v letu 2017, ter o načrtih za tekoče leto. Tako je za Pomurski sejem bilo lansko leto, ko so pripravili pet sejmov in sedem strokovnih ocenjevanj, zelo uspešno. Za letos v družbi napovedujejo še boljšo bero, saj načrtujejo šest sejmov, ki se bodo odvijali v štirih terminih. Na njih bodo posebno pozornost namenili tudi letošnjemu evropskemu letu kulturne dediščine, hkrati tudi „Cankarjevem letu“ v Sloveniji. Lansko leto bodo na Pomurskem sejmu sklenili podobno kot prejšnja. To pomeni nekaj manj kot dva milijona evrov prihodkov, od tega približno desetino dobička. In po besedah predsednika uprave Pomurskega sejma Janeza Erjavca, ki je izrazi zadovoljstvo z razumevanjem in sodelovanjem lokalne skupnosti, so lani uresničili vse cilje, tako razstavne kot finančne.

Predsednik uprave sejma Erjavec je postregel tudi z zanimivimi statističnimi podatki, ki so lahko v ponos ne le Pomurskemu sejmu temveč radgonski občini sploh. Na lanskih petih sejmih Medical, Lov, Ribolov, Naturo in Agra se je predstavilo kar 2255 razstavljavcev iz 36 držav, ogledalo pa si jih je več kot 140.000 obiskovalcev. Ob tem je po besedah Erjavca izstopala Agra, kjer se je kot država partnerica predstavila Kitajska s 24 podjetji, poseben poudarek sejmu pa je dal tudi poslovni del mednarodne konference srednje in vzhodnoevropskih držav. Številna podjetja iz teh držav so se predstavila tudi na Agri, na kateri je sodelovalo 1820 razstavljavcev iz 36 držav. Letos bodo v Gornji Radgoni začeli sejemsko dejavnost na začetku aprila z 21. sejmoma gradbeništva, energetike, komunale in obrti Megra 2018 ter mednarodnim sejmom trajnostnih tehnologij in zelenega življenjskega sloga Green, nadaljevali pa v drugi polovici aprila s 3. mednarodnim sejmom sodobnega zdravstva Medical.

Kot vedno pa bo konec (25.-30.) avgusta njihov osrednji, 56. mednarodni kmetijsko-živilski sejme Agra. Ker je letos evropsko leto kulturne dediščine, bo geslo letošnje Agre Na mladih kmetih podeželje stoji, dežela gostja pa bo Makedonija. Hkrati z njim bo potekal 21. mednarodni sejem embalaže, tehnike pakiranja in logistike Inpak, sejemsko leto pa bodo končali od 20.- 23. septembra z mednarodnim sejmom obrambe, varovanja, zaščite in reševanja Sobra. V okviru slednjega bodo v Gornji Radgoni prvič pripravili tudi Državno člansko in mladinsko gasilsko tekmovanje za memorial Matevža Haceta, ki se ga bo zadnja dva dneva v večih kategorijah udeležilo 5000 tekmovalk in tekmovalcev. Ob udeležbi Slovenske vojske pričakujejo na sejmu tudi predstavitve vojsk iz sosednjih držav ter ponudbo najnovejših dosežkov s področja civilne zaščite, gasilstva in policije. Poudarek pa bo bo na nacionalni obrambi v povezavi z obrambno strategijo EU. V okviru 56. Agre bo Pomurski sejem pripravil tudi sedem strokovnih ocenjevanj, mesa in mesnih izdelkov, mleka in mlečnih izdelkov, sadnih sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod, vin, medu, kmetijske mehanizacije in opreme ter odprti natečaj slovenski oskar za embalažo. Lani je denimo na tovrstnih mednarodnih strokovnih ocenjevanjih kakovosti pod okriljem sejma Agra sodelovalo kar 394 podjetij in posameznikov s 1225 izdelki, ki imajo poreklo v 17 državah. Prvi letošnji projekt, z izbiro nove Vinske kraljice Slovenije, Katarine Pungračič, pa je že za radgonskimi sejmarji.

Kot rečeno, Pomurski sejem bo v letu 2018 organiziral 6 sejmov v štirih terminih in 7 strokovnih ocenjevanj kakovosti v osmih terminih. Najprej, med 4. in 7. aprilom bosta na sporedu Mednarodni sejem gradbeništva, energetike, komunale in obrti, ter Mednarodni sejem trajnostnih tehnologij in zelenega življenjskega sloga, prvi pod geslom: S tradicijo in trajnostnim razvojem od leta 1981 do 2018, drugi pa pod geslom: Zelena za prihodnost!

Prvi sejem gradbeništva in gradbenih materialov v Gornji Radgoni je bil organiziran v letu 1981, leta 1995 pa je njegovo tradicijo nadaljeval sejem Megra. S sejmom gradbeništva v Gornji Radgoni se je v teh desetletjih razvijala tudi industrija gradbenega materiala, najsodobnejša gradbena mehanizacija in rasla so gradbena podjetja. Sejem Megra je bil nepogrešljiv poslovni in strokovni element pri gradnji samostojne države. Megra 2018 bo na stičišču štirih držav ponovno povezal ponudnike najnovejše gradbene mehanizacije, materialov, orodij in storitev. Poskrbel bo za dober posel med investitorji in izvajalci, za medsebojno izmenjavo znanja in izkušenj ter njihov prenos v prihajajočo generacijo graditeljev. Po obdobju, ko so veliki gradbeni projekti v Sloveniji zastali, bo sejem ponudil poslovne, strokovne in tehnične odgovore na izzive infrastrukturnih projektov, kot so gradnja železniških povezav, avtocest in elektronskega cestninjenja. Kakovost bivanja bo gradil s ponudbo za energijsko in siceršnjo obnovo stavb.

Težišče Megre 2018 bo na gradbeništvu, ki ga bodo predstavljale tako večje gospodarske družbe kot tudi podjetniki in obrtniki. Na zunanjem prostoru bo dominirala najnovejša gradbena in komunalna mehanizacija. V sejemskih halah se bodo predstavili sodobni materiali, orodja in storitve. Graditeljski poudarki bodo na novih infrastrukturnih, železniških, avtocestnih in komunalnih projektih ter na obnovi in energijski prenovi stavb. Na področju komunale bodo predstavljeni sodobni trendi, urejanje okolja ter čistilne naprave. Predstavljeni bodo najnovejši pristopi k ogrevanju in hlajenju objektov. Specializirane razstave bodo opozarjale na pomen energijsko varčne gradnje, nepogrešljivost lesa v gradbeništvu in pri notranji opremi objektov. Ponujale bodo sodobno ureditev okolice in varovanje objektov. Pomurski sejem je z OZS podpisal sporazum o partnerskem sodelovanju, po katerem se bodo na sejmu Megra predstavile območne obrtno podjetniške zbornice s svojimi člani ter strokovne sekcije gradbincev pri OZS. Na Obrtni ulici bodo prikazovali zaključna obrtna dela v gradbeništvu in deficitarne obrtne in gradbene poklice. Prav tako je že objavljen razpis, s katerim zbira OZS prijave za državno tekmovanje krovcev in kleparjev, ki bo potekalo na sejmu Megra. Ustanove z vseh nivojev izobraževanja bodo predstavljale z gradbeništvom povezane izobraževalne programe ter svojo raziskovalno in praktično dejavnost. Univerza v Mariboru, Fakulteta za energetiko npr. pripravlja prikaz delovanja motorja z notranjim zgorevanjem, predstavitev kvadrokopterja za izvajanje meritev v energetiki, prikaz delovanja 3D tiskalnika, za mlade obiskovalce bodo organizirali nagradno igro. Potekalo bo tudi tekmovanje osnovnošolcev in srednješolcev v graditeljskih spretnostih. Ob zanimivih razstavnih vsebinah bodo ciljne obiskovalce iz Slovenije, Avstrije, Hrvaške in Madžarske vabila poslovna in strokovna srečanja...Ekosklad bo nudil obiskovalcem energetska svetovanja, Gradbeni inštitut ZRMK pa brezplačna, neodvisna in celovita svetovanja arhitektov, gradbenih in energetskih strokovnjakov ter svetovanja za ravnanje v primeru poplav, potresov in plazenja. Predstavljeni bodo nagrajenci z Znakom kakovosti v graditeljstvu 2018.

Sočasno s sejmom Megra bo potekal sejem GREEN, ki bo na stičišču Slovenije z Avstrijo, Hrvaško in Madžarsko četrtič povezal znanstvenike, inovatorje, vladne in nevladne ustanove, podjetja, ponudnike in potrošnike, ki želijo v prihodnost zapisati zeleno sled. Na razstavnih prostorih bo predstavljal inovativne trajnostne dosežke in etične poslovne modele. S strokovnimi srečanji in razstavami bo poskrbel za izmenjavo smelih zamisli, prodornih raziskav in navdušujočih praks. Zato Pomurski sejem vabi gospodarske družbe, raziskovalne ustanove in posameznike k predstavitvi inovacij in zelenih tehnologij, izkoriščanja obnovljivih virov energije, varovanja in sanacije okolja, trajnostnega urbanizma ter gradbeništva. Sodelovanje v strokovnem delu dogajanja je že potrdilo Ministrstvo za okolje in prostor...