LETOS V ZNAMENJU AVTOHTONIH PASMAH ŽIVALI IN VRSTAH RASTLIN!
Letošnji, 48. mednarodni kmetijsko-živilski sejem AGRA bo v Gornji Radgoni, na stičišču štirih držav, za en dan krajši potekal od sobote, 21. do četrtka 26. avgusta 2010. Z več kot 1.600 razstavljavci iz okoli ...
Bliža se 48. mednarodni kmetijsko – živilski sejem „Agra 2010“ v Gornji Radgoni
Letošnji, 48. mednarodni kmetijsko-živilski sejem AGRA bo v Gornji Radgoni, na stičišču štirih držav, za en dan krajši potekal od sobote, 21. do četrtka 26. avgusta 2010. Z več kot 1.600 razstavljavci iz okoli 30 držav in s pričakovanimi več kot 130.000 obiskovalci bo največji sejem kmetijstva in prehrane v tem delu Evrope. Celovito bo predstavil hrano ter vse, kar potrebujemo za njeno pridelavo in predelavo. Še posebej bo izpostavil ekološko kmetijstvo, vrhunsko tehnologijo ter kmetijsko mehanizacijo, opremo in sredstva, ki ga omogočajo. Poudaril bo ekološka in bio – živila, regionalna živila, regionalne zaščitene izdelke ter izdelke, nagrajene na mednarodnih ocenjevanjih kakovosti pod njegovim okriljem. Zgodba zase pa bodo razstave avtohtonih pasem živali in vrstah rastlin.
Leto 2010 so Združeni narodi razglasili za mednarodno leto biotske raznovrstnosti. Organizatorji Agre 2010 se zavedajo, da je pomemben del biotske raznovrstnosti tudi kmetijska biodiverziteta. Ta je pomembna za ohranjanje slovenskih genskih virov domačih živali in kmetijskih rastlin, za prehransko varnost potrošnika pa tudi za trajnostni razvoj ter blagostanje na podeželju. Ohranjena raznolikost genskih virov v kmetijstvu namreč omogoča tudi odgovor na izzive zaradi spremenjenih pogojev kmetovanja ter sprememb okolja vključno s klimatskimi spremembami. Zato je Pomurski sejem ob tradicionalnih razstavah govedi, konj, prašičev, drobnice, malih živali, čebelarstva, rib in plazilcev ter kraških ovčarjev v sodelovanju z oddelkom za zootehniko Biotehniške fakultete v Ljubljani pripravil še posebno sejemsko razstavo slovenskih avtohtonih pasem v živinoreji.
Med najpomembnejše cilje predstavitve spadajo: širši javnosti strokovno predstaviti slovenske avtohtone pasme domačih živali, jih seznaniti o njihovem naravnem okolju in njihovih proizvodih; izboljšati ozaveščenost javnosti o pomenu ohranjanja slovenske naravne in kulturne dediščine, ki jo predstavljajo te pasme; spodbujanje potrošnika, da je naša odgovornost ohraniti te pasme za prihodnje rodove; poudariti pomen reje slovenskih avtohtonih pasem za preprečevanje zaraščanja kmetijskih površin; spodbuditi javnost, da pripomore k ohranjanju avtohtonih pasem skozi rabo njihovih proizvodov; širjenje zavedanja, da bomo le s trajnostno rabo teh pasem in načinom kmetovanja lahko ohranili naše podeželje in kulturno krajino. „Na razstavi bo predstavljeno 11 slovenskih pasem domačih živali. To so pasme, ki so nastale in še danes živijo v slovenskem prostoru - skozi stoletja jih je oblikovalo naše okolje in vzgajal jih je slovenski človek. Pri tem bo mogoče videti in pokusiti tudi proizvode iz njihovega mleka in mesa. Predstavljeni bodo tudi načini, kako lahko rejci le te ponudijo potrošniku. Prav tako je namen obiskovalcem predstaviti delo Javne službe nalog genske banke v živinoreji. Med konji bodo predstavljeni: Lipicanska kobila z žrebetom, Posavska kobila z žrebetom, Slovenska hladnokrvna kobila z žrebetom. Govedorejski del bo prikazal: Cikasto kravo s teletom. Med drobnico se bodo predstavile: Belokranjska ovca z jagnjetom, Bovške ovce z ovnom, Istrska pramenka z ovnom in Jezersko-solčavska ovca z mladiči ter Drežniška koza in kozel. Predstavljen bo Krškopoljski prašič, Štajerska kokoš ter Kranjska čebela“, pravi direktor Pomurskega sejma Janez Erjavec, ki dodaja, da je namen razstave avtohtonih rastlin tudi prikaz biotske raznovrstnosti v Sloveniji in njen pomen za slovensko kmetijstvo in gospodarstvo. Razstava bo v organizaciji Biotehniške šole Rakičan predstavila avtohtone poljščine, domače poljščine, udomačene poljščine, avtohtone trsnice ter avtohtone sadike sadnega drevja.
Namen govedorejske razstave v organizaciji KGZ Slovenije in Kmetijskega instituta Slovenije je prikaz rejskih dosežkov na področju selekcije. Z njo želijo organizatorji vzpodbujati hitrejšo obnovo črede in prodajo na tuje trge. Prikazane bodo breje telice vseh pasem (lisaste, rjave, črne, cikaste in mesne) ter biki OC. Razstavljene bodo še živali združenja Rinderzucht Steiernmark iz Avstrije in sicer kolekcija lisaste pasme. Osnovni namen razstave konj je predstavitev konjereje v Sloveniji s poudarkom na turizmu in prireji mesa, opozarjala pa bo tudi na cilje slovenske konjereje v okviru strategije slovenskega kmetijstva. Pri vsaki pasmi najbolj zastopanih konj v Sloveniji bodo predstavljeni vsaj po en žrebec in po ena kobila z žrebetom. V stalnem delu razstave bodo zastopani Lipicanci iz Kobilarne Lipica, haflingerji, kasači, posavci ter hladnokrvna pasma. V okviru enodnevnih razstav se bodo predstavili še konji slovenske toplokrvne, arabske in islandske pasme.
Razstava prašičev bo predstavila celoten rejski in selekcijski program slovenske selekcije SloHibrid in avtohtonega – krškopoljskega prašiča. Njen namen pa je tudi osveščanje potrošnika o pomenu slovenskega prašičjega mesa. Razstava drobnice bo prikazala slovenske avtohtone pasme drobnice (belokranjsko pramenko, jezersko-solčavsko pasmo, bovško pasmo, istrijanko, drežniško pasmo), slovenske tradicionalne pasme drobnice (oplemenjeno jezersko-solčavsko pasmo, oplemenjeno bovško pasmo), tujerodne pasme drobnice (burska pasma) ter istrsko pasmo oslov. Namen razstave je poleg predstavitve drobnice predstaviti tudi proizvode reje drobnice: uporabo volne in proizvodov iz volne, uporabo mleka, sirov in jogurtov iz mleka ovc in koz, uporabo mesa, uporabnost posameznih delov trupa, pripravo mesa za pečenje v pečici in ponvi ter na žaru… Predstavljena bo njihova kulinarična in prehranska vrednost in njihova vloga v naši prehrani, zato bo razstavo spremljal prikaz priprave značilnih slovenskih in svetovnih jedi iz mesa drobnice (juha, enolončnice, mesna rulada, kisla juha …) ter seveda pokušnja. Razstava čebelarstva bo predstavila delo čebelarskih društev in zvez ter njihov pomen za razvoj slovenskega čebelarstva. Njen cilj je opozoriti na pomen čebelarstva, medu in izdelkov iz medu v zdravi prehrani ter na pomen te panoge v kmetijstvu. Z njo želi organizator (Čebelarska zveza Slovenije in Zveza čebelarskih društev Pomurja) k čebelarstvu vzpodbuditi tudi čim več mladih.
V okviru razstave malih živali bodo predstavljeni kunci in ptice, njen osnovni namen pa je vzpodbujanje prijaznega odnosa do domačih živali. Enodnevna razstava kraških ovčarjev bo prikazala delo s psi na maneži s strokovnim komentarjem. Z njo želi Društvo gojiteljev kraških ovčarjev vzpodbuditi rejo kraških ovčarjev kot avtohtone pasme, pomembne za kmetijstvo (ovčerejo) in kot prijaznih domačih živali. Razstava bo v akvariju in v odprtem ribniku predstavila sladkovodne konzumne ribe in plazilce, ki živijo v Sloveniji. Njen namen je vzpodbuditi pomen sladkovodnih rib v prehrani ter opozoriti na raznolikost plazilcev na slovenskem in njihov pomena za ravnovesje v naravi. Razstava rastlinske proizvodnje bo predstavila poljščine in aromatske rastline, prisotne v slovenskem prostoru. Nosilec razstave rastlinske proizvodnje, Biotehniška šola Rakičan, želi z razstavo vzpodbuditi pridelavo poljščin in aromatskih rastlin, ki so prisotne v vsakdanjem življenju in tudi tistih, ki so že v pozabi in jih želimo ponovno obuditi za pridelavo in uporabo v gospodinjstvu in kmetijstvu. Razstava lesov bo predstavljena v gozdno parkovnem nasadu, spremljala pa jo bo tudi razstava gozdarstva in pomena lesa kot obnovljivega vira energije.
Razstava Doživimo podeželje dopolnjuje razstave (avtohtonih) živali in rastlin, s ponudbo regionalnih specialitet, zelišč in aromatskih rastlin ter s predstavitvijo narodnih in krajinskih parkov v (TNP, Nockberge, Julijsko predgorje, Kozjanski park, KP Strunjan, KP Radensko polje v ustanavljanju, Krajinski park Kolpa, Park Škocjanske jame, ZRSVN, Zavod RS za varstvo narave). Predstavili se bodo tudi projekti, vezani na klimatske spremembe in uporabo obnovljivih virov energije na kmetijskih gospodarstvih. Organizator, Pomurski sejem z različnimi partnerji, želi z razstavo vzpodbujati k večji potrošnji regionalnih specialitet v prehrani in s tem k zmanjševanju prehranskih verig, k razvoju turizma kot dopolnilne dejavnosti na kmetijah ter k skrbi za okolje in za uravnoteženo kmetovanje v narodnih parkih.