MEDNARODNI KMETIJSKO-ŽIVILSKI SEJEM AGRA: 49-IČ NARAVNOST NA MIZO!
AGRA, 49. mednarodni kmetijsko-živilski sejem, bo v Gornji Radgoni, na najbolj...
AGRA, 49. mednarodni kmetijsko-živilski sejem, bo v Gornji Radgoni, na najbolj rodovitnem polju nove Evrope in stičišču štirih držav potekal od sobote, 20. do četrtka 25. avgusta 2011. Skozi komercialne in strokovne razstave bo predstavil zdravo prehrano ter vse, kar potrebujemo za njeno okolju prijazno pridelavo in predelavo. Še posebej bo opozoril na mednarodno leto gozdov z njihovim energetskim in gospodarskim pomenom za Slovenijo, na turistične kmetije z lokalno prehransko ponudbo ter na prilagajanje kmetijstva klimatskim spremembam. Poudaril bo ekološka živila in kmetijstvo ter regionalne pridelke in živila. Še večja bo promocijska podpora domačim blagovnim znamkam živil s projektom Kupujem slovensko ter avtohtonim pasmam slovenskih domačih živali in vrstam rastlin.
Ob obsežnih razstavah govedi za prirejo mesa, konj, prašičev, drobnice, malih živali in vzorčnem nasadu rastlinske proizvodnje bodo sejem spremljale razstava regionalnih živil, lokalne turistične ponudbe, regij, krajinskih in naravnih parkov, kmetijsko živilskega šolstva in Vino Slovenija Gornja Radgona kot sejem v sejmu. Novost bo tudi sejemska učna gozdna pot, s katero bodo organizatorji počastili mednarodno leto gozdov.
Vabile bodo predstavitve, pokušnje in preizkusi izdelkov, ki bodo nagrajeni na mednarodnih ocenjevanjih kakovosti pod okriljem sejma AGRA.
Mednarodno ga bodo krepile skupinske predstavitve tujih držav in regij ter najpomembnejših institucij s področja kmetijstva in gospodarstva. Sejemska dežela gostja bo Poljska.
Sejem bodo oživile tematske tržnice: Tržnica medu in izdelkov iz medu, tržnica »Dobrote slovenskih kmetij« in tržnica »Podeželje na sejmu«.
Strokovno in politično javnost bo nagovarjal z aktualnimi posveti. Najširši krog obiskovalcev pa bo privabljal s pestrim poslovnim, stanovskim in družabnim dogajanjem.
MEDNARODNOST IN SLOVENSKO POREKLO
Sejem AGRA bo na več kot 65.000 m2 razstavnih površin predstavil več kot 1.600 razstavljavcev iz več kot 20-ih držav, ki jih bo po pričakovanjih obiskalo vsaj 120.000 obiskovalcev. Prikazani bodo kakovostna hrana, sodobni dosežki s področja kmetijske mehanizacije najpomembnejših svetovnih proizvajalcev, stroji za gozdarstvo, protitočni sistemi, oprema za urejanje okolja, kmetijske gradnje, izdelki za izrabo obnovljivih virov energije, obrtni izdelki, proizvodi za prehrano in nego živali in rastlin, semena velikih svetovnih semenskih hiš ter izdelki za ekološko in integrirano pridelavo.
Država gostja bo Poljska. Ob njej se bodo predstavile še Brazilija, Češka in Bolgarija.
Med prehrano in pripomočki za njeno pripravo bodo izpostavljena in na pokušnjo živila, ki sodelujejo v projektu Kupujem slovensko. Strokovni publiki pa bo namenjen enodnevni gastro dogodek, ki bo promoviral prejemnike najvišjih priznanj z mednarodnih ocenjevanj pod okriljem sejma AGRA.
Projekt Vino Slovenija Gornja Radgona se bo predstavil kot sejem v sejmu. V vinski hali bodo ponujali vina v pokušnjo številni vinarji in združenja vinogradnikov in vinarjev.
V SODELOVANJU Z NAJPOMEMBNEJŠIMI INSTITUCIJAMI
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Slovenije pripravlja na svojem razstavnem prostoru vsakodnevni program aktualnih strokovnih posvetov in svetovanj obiskovalcem. Teme, ki jim bo MKGP posvečal posebno pozornost bodo: pravična trgovina, mednarodno leto gozdov, usmeritve skupne kmetijske politike do leta 2020, zakon o promociji kmetijskih pridelkov in živil slovenskih proizvajalcev, ohranjanje kmetijskih zemljišč, slovenska trgovina, učinkovitost javnih služb in turistične kmetije.
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije sodeluje pri organizaciji strokovnih razstav in predstavitev živali, organizaciji strokovnih posvetov in stanovskih srečanj, organizaciji tržnice Podeželje na sejmu in Dobrote slovenskih kmetij. Na njihovem razstavnem prostoru se bodo poleg osmih območnih kmetijsko-gozdarskih zavodov predstavila najbolj aktivna združenja, zveze in društva, ki s svojim delovanjem pomembno prispevajo k ohranitvi in razvoju slovenskega podeželja. Poudarki predstavitve KGZS bodo na lokalni oskrbi in njenem vzpodbujanju. Predstavili bodo akcijo Kupujemo domače ter prispevali tudi k stanovskemu in zabavnemu sejemskemu dogajanju.
GZS - Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij pripravlja kolektivno predstavitev slovenskega žitarstva, mlinarstva in pekarstva ter predstavitev projekta Kupujem slovensko. GIZ Mlekarstvo bo poudarjal pomen mleka slovenskih proizvajalcev v vsakdanji prehrani.
Obrtno podjetniška zbornica Slovenije bo predstavila Sekcijo živilskih dejavnosti in projekt Diši po Prekmurju.
Z razstavnim prostorom in v sejemsko dogajanje se bo aktivno vključila Zadružna zveza Slovenije.
Kmetijsko - živilsko šolstvo bo predstavilo svoje izobraževalne programe s poudarkom na trženju. Predstavili bodo tudi 10 priporočenih sort pšenice, od snopa, semena, moke do kruha, obiskovalcem pa dali vsak dan v pokušnjo in v presojo, kakšna je razlika med kruhom iz dobre in slabše surovine.
Zavod za gozdove Slovenije pripravlja v mednarodnem letu gozdov še pestrejše dogajanje. Organizirali bodo 13. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov in predstavitev lokalnih akcijskih skupin. Predstavitve različnih vrst lesa, ki rase v Sloveniji, bodo dopolnili s predstavitvijo hrane iz gozdov. Pripravljajo tudi dve delavnici, prvo na temo klimatskih sprememb in gozda ter drugo o izboljšanju koriščenja socialne, ekonomske in ekološke funkcije gozdov. Kot pomemben del gozdov bodo predstavili divjad in se posvetili reševanju konfliktov med divjadjo in kmetijstvom.
MLADOSTNO RODOVITEN
Na sejmu AGRA bodo v razstavnem delu ter v strokovnem in družabnem v dogajanju množično sodelovali mladi. Na skoraj 300 kvadratnih metrih razstavnih površin se bo predstavil Konzorcij biotehniških šol. Šole bodo predstavile svoje izobraževalne programe in dejavnosti, pripravljajo pa tudi degustacijo in prodajo izdelkov, ki so jih pridelali in izdelali njihovi dijaki v okviru izobraževalnega procesa.
Na sejmu se bo predstavila Zveza društev podeželske mladine Slovenije. V nedeljo, ki bo sejemski Dan mladih, pripravljajo tekmovanje v skupinski košnji trave mladih na tradicionalen način in okroglo mizo na tematiko mladih v kmetijstvu.
AVTOHTON
Na posebni razstavi bodo predstavljene slovenske avtohtone pasme domačih živali: govedi, konj, drobnice, prašiča, kokoši in čebele. Ves čas sejma bo potekala promocija izdelkov iz njihovega mesa in mleka.
V okviru vzorčnega nasada rastlin bodo v organizaciji Biotehniške šole Rakičan predstavljene tudi avtohtone, domače in udomačene slovenske kmetijske rastline.
Sejem bodo spremljale specializirane razstave govedi mesnih pasem, konj, prašičev, drobnice, čebelarstva, malih živali, kraških ovčarjev, rib in plazilcev, razstava Doživimo podeželje ter razstave rastlinske proizvodnje in vrst lesa iz slovenskih gozdov. Novost bo razširjeni in dopolnjeni gozdni nasad, s katerim bosta Pomurski sejem in Zavod za gozdove Slovenije počastila mednarodno leto gozdov.
RAZSTAVA GOVEDI
Cilj letošnje razstave govedi bo predstavitev prireje mesa. Predstavljene bodo mesne pasme in kombinacije križanja mesnih z mlečnimi pasmami. Sodelovalo bo blizu 60 živali: biki mesnih in tradicionalnih pasem, pasemski biki, ki so rezultat gospodarskega križanja in krave dojilje s teleti. Predstavljene bodo tudi nekatere eksotične pasme govedi.
Predstavitev v hlevih bodo enkrat dnevno popestrile predstavitve živali v maneži.
Na Dan govedorejcev, v ponedeljek 22. 8. 2011, bo potekalo ocenjevanje razstavljenih živali in podelitev priznanj najboljšim živalim.
RAZSTAVA KONJEV
Osnovni namen razstave konj je predstavitev konjereje v Sloveniji s poudarkom na turizmu in prireji mesa, opozarjala pa bo tudi na cilje slovenske konjereje v okviru strategije slovenskega kmetijstva. Predstavljene bodo vse najbolj zastopane pasme konj v Sloveniji.
Dvakrat dnevno bo ves čas sejma potekala predstavitev konj na maneži s strokovnim komentarjem.
RAZSTAVA PRAŠIČEV
Razstava prašičev bo predstavila pitance, tekače, mlade pujske in celoten proces prireje. Organizatorja prašičerejske razstave in spremljevalnega dogajanja, KGZS – Priznana rejska organizacija in Zveza združenj rejcev prašičev bosta vsak dan sejma poskrbeli tudi za strokovno voden ogled razstave. Organizirali pa bosta tudi stanovsko druženje in podelitev nagrad najboljšim rejam.
RAZSTAVA DROBNICE
Razstava bo prikazala slovenske avtohtone in tradicionalne pasme ter tujerodne pasme drobnice.
Poleg živali bodo predstavljeni izdelki, ki nastajajo pri reji drobnice: volna in volneni izdelki, mleko in mlečni izdelki ter mesnine in meso drobnice. Pri slednjih bo predstavljena njihova kulinarična in prehranska vrednost ter vloga v naši prehrani. Razstavo bo popestril prikaz priprave in pokušnja značilnih slovenskih in svetovnih jedi, predstavitve v tradicionalnih oblačilih in »domača gostilna«, v kateri bodo domači pridelki v pokušnjo in naprodaj.
Na Dan drobnice, v sredo, 24. 8. 2011 bo Zveza društev rejcev drobnice Slovenije, pripravila predstavitev posameznih pasem drobnice v maneži s strokovnim komentarjem, prikaz striženja ovac ter predstavitev pastirskih in delovnih psov.
RAZSTAVA ČEBELARSTVA
Razstava čebelarstva bo predstavila delo čebelarskih društev in zvez ter njihov pomen za razvoj slovenskega čebelarstva. Njen cilj je opozoriti na pomen čebelarstva, medu in izdelkov iz medu v zdravi prehrani ter na pomen te panoge v kmetijstvu. Z njo želi organizator (Čebelarska zveza Slovenije in Zveza čebelarskih društev Pomurja) k ukvarjanju s čebelarstvom vzpodbuditi tudi čim več mladih.
Ponudbo medu in izdelkov iz medu bodo na Dan čebelarjev, v nedeljo, 21. 8. 2011 spremljali strokovni posvet, celodnevna Tržnica medu in izdelkov iz medu ter podelitev priznanj iz ocenjevanja medu z mednarodno udeležbo pod okriljem sejma AGRA.
RAZSTAVA MALIH ŽIVALI
V okviru razstave malih živali (organizator je Zveza društev gojiteljev malih živali Pomurja) bodo predstavljeni kunci in ptice, njen osnovni namen pa je vzpodbujanje prijaznega odnosa do domačih živali.
RAZSTAVA KRAŠKIH OVČARJEV
Enodnevna razstava kraških ovčarjev bo prikazala delo s psi na maneži s strokovnim komentarjem. Z njo želi Društvo rejcev kraških ovčarjev vzpodbuditi rejo kraških ovčarjev kot avtohtone pasme, pomembne za kmetijstvo (ovčerejo) in kot prijaznih domačih živali.
RAZSTAVA RIB
Razstava bo v odprtem ribniku v gozdno parkovnem nasadu predstavila sladkovodne konzumne ribe, ki živijo v Sloveniji.
RAZSTAVA RASTLINSKE PROIZVODNJE
Razstava rastlinske proizvodnje bo predstavila sortno listo slovenskih žit, koruzo in njene hibride, 35 sort krompirja, kapusnice, solatnice, stročnice, strniščne dosevke, trave in okrasne trave, detelje, alternativne poljščine, začimbnice in dišavnice. Poseben razdelek bo namenjen predstavitvi plevelov.
RAZSTAVA LESOV
Razstava lesov slovenskih gozdov bo predstavljena v gozdno parkovnem nasadu. Spremljala jo bo razstava gozdarstva in pomena lesa kot obnovljivega vira energije. Nosilec predstavitve gozdarstva je Zavod za gozdove Slovenije.
RAZSTAVA DOŽIVIMO PODEŽELJE
Razstava Doživimo podeželje v hali D bo predstavila turistične kmetije, regionalne specialitete, zelišča in aromatske rastline, narodne in krajinske parke, lokalne akcijske skupine ter projekte, vezane na klimatske spremembe in uporabo obnovljivih virov energije na kmetijskih gospodarstvih. Poudarek bo na ponudbi in trženju pridelkov in izdelkov slovenskega podeželja v kraju njihovega nastanka.
STROKOVNI POSVETI ZA IZHOD IZ EKONOMSKE IN OKOLJSKE KRIZE
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS bo na okroglih mizah opozarjalo na potrebo po vzpostavitvi sistema pravične trgovine v Sloveniji, na mednarodno leto gozdov (kako živeti z gozdom in na kakšen način še bolj izkoristiti njegove pozitivne ekonomske in sociološke učinke), predstavilo bo usmeritve skupne kmetijske politike do leta 2020, implementacijo zakona o promociji kmetijskih pridelkov in živil slovenskih proizvajalcev, ohranjanje kmetijskih zemljišč, učinkovitost javnih služb in primere dobre prakse turističnih kmetij.
Okrogle mize in strokovni posveti, ki jih pripravljajo druge strokovne in stanovske organizacije, bodo obravnavali še: preprečevanje nesreč in poklicnih bolezni v kmetijstvu, pomen družinskih kmetij, ki so ena od garancij za obstoj in razvoj slovenskega kmetijstva, omilitev škode po divjadi in zvereh, biomaso kot vir energije in zaslužka, ekološko in integrirano pridelavo hrane, vinogradništvo in vinarstvo, problematiko pridelave in trženja mesa slovenskega porekla, prilagajanje slovenskega kmetijstva in gozdarstva podnebnim spremembam in druge.
Na sporedu bo seja Trsničarskega odbora pri Vinski družbi Slovenije in skupna seja Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano in Odbora za gospodarstvo Državnega zbora RS.
SEJEM AGRA BO NAGRADIL KAKOVOST NA STROKOVNIH OCENJEVANJIH
Od letošnjega maja do pričetka sejma bodo kakovost, ki jo bo predstavljala AGRA preverili:
Mednarodno ocenjevanje mesa in mesnih izdelkov
19. - 20. maj (sveže meso)
15. - 17. junij (mesni izdelki)
Mednarodno ocenjevanje mleka in mlečnih izdelkov
30. maj – 3. junij
Mednarodno ocenjevanje sadnih sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod
8. junij
Odprto državno ocenjevanje vin - Vino Slovenija Gornja Radgona
18. - 22. julij
Novost na ocenjevanju bo posebna kategorija Ekoloških vin.
Ocenjevanje medu z mednarodno udeležbo
8. - 10. avgust
Mednarodno ocenjevanje kmetijske mehanizacije in opreme
19. - 20. Avgust
Na sejmu bodo poleg izdelkom iz ocenjevanj pod njegovim okriljem podeljena še priznanja Zadružne zveze Slovenije, priznanja za najbolje ocenjene živali in za zmagovalne kmetije, ki sodelujejo v akciji S kmetije za vas. Nagrajeni bodo najboljši sekači, najspretnejši traktoristi, najboljši kosci… V družabnih tekmovanjih bodo nagrajeni lastniki najtežjih buč in najzanimivejših kolekcij okrasnih bučk, najmočnejši fantje, ki se bodo izkazali v vlečenju vrvi in v tekmovanju za naziv Martin Krpan in najodličnejši plesalci polke…
SEMNJI V SEJMU - TEMATSKE DNEVNE TRŽNICE
Sejemsko dogajanje bodo popestrile tematske tržnice, na katerih si bodo lahko obiskovalci ogledali, poskusili in kupili najpristnejše izdelke s podeželja: Tržnica medu in izdelkov iz medu, tržnica »Dobrote slovenskih kmetij« in tržnica »Podeželje na sejmu«.
(MED)NARODNO ZABAVEN, INFORMATIVEN IN DRUŽABEN
Sejem bodo zaznamovali številni stanovski, protokolarni, tekmovalni in družabni dogodki. Sestali se bodo predstavniki kmetijskih zbornic sosednjih držav, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije pa bo k stanovskemu in zabavnemu sejemskemu dogajanju med drugim prispevala tudi kot pokroviteljica zabavnega tekmovanja Martin Krpan za naziv najmočnejšega Slovenca. Potekali bodo 13. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov,
tekmovanje v plesanju polke, tekmovanje v vlečenju vrvi, tekmovanje v košnji trave, spretnostno-hitrostno tekmovanje Traktorski rodeo, nogometna tekma med vinarskimi in estradnimi zvezdami, nagradna akcija Najtežja in najzanimivejša buča, zaključek akcije »S kmetije za vas«, srečanja podeželske mladine, sommelierjev, srečanje ob dnevu avstrijske Štajerske, aktualne z nekdanjimi Vinskimi kraljicami Slovenije, srečanje starodobnih traktorjev Steyr in še mnoga druga. Na maneži bodo dnevno potekale revije goveje živine, konj in drobnice.
Razstave živali bodo spremljale pokušnje izdelkov iz avtohtonih vrst mesa in mleka. Podelitve nagrad z ocenjevanj kakovosti mlečnih in mesnih izdelkov, medu, sokov, brezalkoholnih pijač in ustekleničenih vod bodo nadgradile pokušnje na razstavnih prostorih. V vinogradniško vinarski hali in Vinskem hramu bodo ves čas sejma v pokušnjo vina z ocenjevanja Vino Slovenija Gornja Radgona. Vinska kraljica Slovenije 2011, Simona Žugelj pa bo v Vinskem hramu še posebej skrbela za pametno druženje mladih z vinom. Ves čas trajanja sejma bo AGROLAND vabil s popoldanskim zabavnim programom za otroke in z večernim program, v katerem bodo blestele glasbene zvezde.