MINISTER JANEZ PA NIČ

Mariborski vodovod je največji vodooskrbni sistem v Sloveniji, s pitno vodo oskrbuje skoraj desetino Slovencev, praktično ves severovzhodni del Slovenije, prebivalce 17 ...
Odprto pismo ministru za okolje in prostor dr. Janezu Podobniku Mariborski vodovod je največji vodooskrbni sistem v Sloveniji, s pitno vodo oskrbuje skoraj desetino Slovencev, praktično ves severovzhodni del Slovenije, prebivalce 17 občin od Gornje Radgone do Ruš.
Lastnina infrastrukture, to so objekti in naprave za izvajanje vodooskrbe, je porazdeljena teritorialno, vsaka občina je lastnik na svojem območju. Vodovod je sklenjen tehnično-tehnološki sistem, katerega lastninska razdelitev zahteva veliko usklajevanja med občinami, zato ni primerna. Za takšno ureditev niste krivi Vi, je pa res, da tudi v času Vašega mandata ni bilo narejenega nič, da bi bilo drugače. Na Vas naslavljam odprto pismo kot klic na pomoč za zaščito naše doslej izredno kakovostne pitne vode.
Kaj se je zgodilo tako usodnega, da Vam pišem odprto pismo? Odgovor je preprost: naša voda se je zelo zelo poslabšala. Alarmanten je podatek, da beležimo kar 400 odstotkov več neskladnih analiz kot v preteklosti!
In kdo so krivci? Pa to še ni glavni problem.
Zaradi izčrpavanja podtalnice na gradbiščih se je znižala gladina podtalnice na Vrbanskem platoju za cela dva metra, kar si prizadevamo že tri mesece stabilizirati, preti nam pa še dotok onesnažene vode s pesticidi in z organskimi topili iz zaledja. Kaj bo, če bo velika suša?
Na vodovarstvenih območjih potekajo s soglasjem Vašega Ministrstva brez predpisane zaščite (!) številni gradbeni posegi, kot so gradnje trgovskih centrov, pustolovskih parkov, stanovanjskih objektov in šolskih centrov.
Seveda bi bilo krivično, če bi trdili, da je za 400-odstotno poslabšanje pitne vode edini krivec trgovski center "Lidl". Zgodbo o Lidlu, zgrajenem prav nad vodnim zajetjem, dobro poznate, saj je tekla razprava o tem posegu na vodovarstvenem območju tudi v Državnem zboru, najbrž pa ne poznate novega soglasja Vaše Agencije RS za okolje. Če ga ne poznate, Vam zaupam, kaj piše v njem: da je investitor zgradil vse predpisane zaščite naše vode!
Tako, spoštovani gospod minister, sedaj Vas pa vabim, da si osebno ogledate to aktivno in pasivno zaščito pitne vode, ki je naložena z gradbenim dovoljenjem investitorju. Ne boste je videli, ker je ni! A Vaši sodelavci so jo videli... Naj jo pokažejo še meni.
Morda se Vam problem ne bo zdel vreden odprtega pisma samemu ministru, saj je voda v Mariboru še primerna. Še. A kako dolgo še? Dejstvo je namreč, da je že na meji ustreznosti za pitje, kot zdravnik pa veste, kaj to pomeni za zdravje. Ogroženo je zlasti zdravje otrok. Ni vseeno, ali spije kozarec skoraj oporečne vode odrasel človek ali otrok.
Mariborski vodovod je že zdavnaj, preden ste uzakonili obvezno označevanje vodovarstvenih območij, najpomembnejše vodne vire opremil z velikimi obvestilnimi tablami z označenim vodovarstvenim območjem z navodili za ravnanje. Ker jih nihče ne upošteva, niti pristojno ministrstvo, bi jih veljalo kar odstraniti, kajne?
Za konec bom dodal še kapljico sreče, katere sem bil deležen v občini Cankova, ko smo 24. maja odprli vodovod za romski zaselek. Ko je iz pipe pritekla vode, so romom stekle po licih solze sreče. Tako na eni strani, kjer znajo ceniti pitno vodo, kaj pa na drugi, za katero ste soodgovorni Vi“, piše v odprtem pismu Stanislav Jecelj, univ. dipl. ekon., direktor Mariborskega vodovoda.