MOJSTRI KOT URADNO ZAPRISEŽENI IZVEDENCI IN CENILCI
Potem ko je Obrtno podjetniška zbornica (OZS) Slovenije leta 2007 ustanovila Klub mojstrov Slovenije, je Območna obrtno podjetniška zbornica (OOZ) Murska Sobota, ...
Klub mojstrov OOZ Murska Sobota, ki deluje že dve leti skuša pomagati mojstrom ter vsem obrtnikom, podjetnikom in tudi naročnikom storitev
Potem ko je Obrtno podjetniška zbornica (OZS) Slovenije leta 2007 ustanovila Klub mojstrov Slovenije, je Območna obrtno podjetniška zbornica (OOZ) Murska Sobota, leto dni pozneje, na predlog članstva, kot prva in doslej edina v državi ustanovila Klub mojstrov OOZ Murska Sobota. Prvi predsednik omenjenega kluba, znani mojster polaganja keramičnih oblog Slavko Kocuvan, nam pove, da je v klubu včlanjenih 35, od skupno 87 mojstrov, ki jih premore murskosoboška zbornica. Ena osrednjih nalog kluba, v katerega so včlanjeni mojstri iz različnih področij obrtnih dejavnosti, je tudi seznanjanje širše javnost s svojim delom, saj v klubu generalno želijo pomagati mojstrom, ter vsem obrtnikom, podjetnikom in seveda naročnikom obrtniških storitev in celo „šušmarjem“. In želja mojstrov, ki so že postali tudi uradni in sodno zapriseženi cenilci – izvedenci, je da bi na sodiščih, mediacijah, poravnavah, ipd. pomagali vsem strankam, obrtnikom, podjetnikom, zavarovalnicam, skratka vsem zainteresiranim. Pa še vse skupaj bi hitreje potekalo.
„Pri opravljanju obrtnih dejavnosti mnogokrat prihaja do določenih napak, bodisi na škodo strank ali pa tudi na škodo samih izvajalcev storitev. Do nesoglasij prihaja tako s strani zavarovalnic, kot tudi s strani tožečih ali toženih strank v postopkih ugotovitve odgovornosti za nastale napake. Nekateri izmed naših članov so tudi zaradi tega, izobraževanje za naziv mojstra nadgradili z izobraževanjem na ministrstvu za pravosodje, in bili imenovani za sodne izvedence in cenilce na področju obrtnih dejavnosti. Na podlagi informacij, ki smo jih dobili tako s strani naših članov, kot tudi s strani širše javnosti, smo ugotovili, da smo v našem prostoru premalo poznani, da tako stranke kot tudi sodišča ne poznajo našega dela in ne vedo, da jim lahko v takšnih primerih pomagajo naši izvedenci oz. cenilci, ki so strokovnjaki na svojem področju in katerih znanje izhaja iz prakse vsakodnevnega dela. Zato smo odvetnikom z našega območja posredovali dopis z imeni do sedaj zapriseženih izvedencev oz. cenilcev (teh je med 87 mojstri in 35 člani kluba, le šest op. p.), s katerim jih obveščamo, da lahko na sodišču zahtevajo našo uslugo. Enako smo obvestili tudi sodišča. Kdo lahko bolj oceni strokovnost dela kot strokovnjak sam“, pravi Slavko Kocuvan, ki je mimogrede tudi eden izmed šestih uradnih mojstrov – izvedencev – cenilcev iz OOZ Murska Sobota. Kocuvan tudi verjame, da jih bodo sodišča v bodoče bolj koristili, saj so njihova izvedenska mnenja gotovo bolj verodostojna, kot tista, ki jih izdela nekdo drug, ki ni neposredno v stroki.
Na murskosoboškem seznamu so izvedenci – cenilci za šest dejavnosti, in sicer: avtomehanika (Karel Šooš), dimnikarstvo (Bojan Horvat), frizerstvo (Tomaž Oček), oblikovanje kovin (Jure Kranjec), polaganje keramičnih oblog (Slavko Kocuvan) ter slikarstvo in fasaderstvo (Ernest Bransberger). In njihova naloga sodnih izvedencev in cenilcev je, da na najbolj strokoven način ocenijo in ovrednotijo probleme, ki se pojavljajo na področju vseh 51 obrtnih dejavnostih, ter tako pripomorejo k hitrejšemu reševanju zapleta, ko sodniki bistveno lažje odločijo v sodnih zadevah.
„V skladu s programom dela OOZ Murska Sobota in Kluba mojstrov Slovenije ter v sodelovanju z drugimi organi zbornice, izobraževalnimi institucijami in drugimi organizacijami, Klub mojstrov Murska Sobota opravlja številne naloge, kot so: Organizacija predavanj, seminarjev in usposabljanj mojstrov; Skrb za visoko kakovost obrtnih izdelkov in zagotavljanje strokovnosti na posameznem področju; Priprava strokovnih in družabnih srečanj; Obveščanje članov o aktivnostih kluba; Sodelovanje s Klubom mojstrov Slovenije; Skrb za predpisano rabo znaka »mojster«; Skrb za izvajanje moralno – etičnega kodeksa mojstrov; Skrb za promocijo mojstrov z različnimi tržnimi akcijami v širši javnosti; Promocija poklicnega izobraževanja in mojstrstva ipd.“, pravi Kocuvan, ki dodaja, da se klub financira iz prostovoljnega članskega prispevka, ki znaša 24 evrov letno, torej dva evra mesečno.
Kocuvan verjame, da se jim bo kmalu pridružilo še več mojstrov, ne le iz murskosoboške temveč tudi iz preostalih pomurskih in štajerskih (Gornja Radgona, Lendava, Lenart, Ljutomer...) OOZ.