NA VRSTI JE PEDIATRIČNA KLINIKA V LJUBLJANI
Rdeči noski, društvo za pospeševanje veselja do življenja za bolne in trpeče ljudi, ki v Sloveniji deluje od leta 2004, je od 4. marca do 3. aprila 2008 za vse hospitalizirane ...
Rdeči nosiki končali 2. turnejo po otroških oddelkih slovenskih bolnišnic; Obiski klovnov zdravnikov dobrodošla popestritev bolnišničnega vsakdana
Rdeči noski, društvo za pospeševanje veselja do življenja za bolne in trpeče ljudi, ki v Sloveniji deluje od leta 2004, je od 4. marca do 3. aprila 2008 za vse hospitalizirane otroke pripravilo turnejo obiskov klovnov zdravnikov po vseh otroških oddelkih slovenskih bolnišnic. V sklopu turneje so obiskali 593 otrok na 30 bolnišničkih oddelkih. V drugi polovici aprila pa bodo obiskovali še vse oddelke Pediatrične klinike v Ljubljani.
Klovni zdravniki so profesionalni umetniki, ki so na posebnih izobraževanjih nabrali dovolj znanja in izkušenj za delo z otroki v bolnišnicah. V preteklem mesecu je posadka šestih klovnov zdravnikov, kar jih trenutno dela v društvu Rdeči noski, razveselila vse male paciente na otroških oddelkih slovenskih bolnišnic, torej v Novi Gorici, Novem mestu, Slovenj Gradcu, Murski Soboti, Celju, Trbovljah, Brežicah, Izoli, Mariboru in Ljubljani ter na Jesenicah in Ptuju. Kljub strahu, da bodo postelje bolj polne kot lansko leto septembra, ko so obiskali 324 otrok, je bilo hospitaliziranih otrok približno enako. Število obiskanih na turneji se je tako povečalo predvsem zato, ker so se v društvu odločili, da obiščejo še vse otroške oddelke v sklopu ljubljanskega Kliničnega centra, kjer so bili prvič. Drugo turnejo je, tako kot tudi prvo, finančno podprla Zavarovalnica Generali d. d. z donacijo 4500€. Na tokratni turneji so se klovni zdravniki vozili v Dacii Logan Laureate, ki jim jo je podjetje Renault Nissan Slovenija d.o.o. dalo brezplačno v najem. Zlati donator Rdečih noskov je družba Mercator d. d. Sponzor programa Rdečih noskov – klovnov zdravnikov je Mobitel d.d.
Vsekakor ne gre prezresti, da se je prav s pomočjo zlatega donatorja Mercatorja d.d. in drugih donatorjev program Rdečih noskov v bolnišnicah precej razširil, saj bodo poleg rednih torkovih vizit v UKC Maribor in rednih sredinih vizit na Pediatrični kliniki, odslej prinašali veselje na obraze bolnih otrok tudi ob četrtkih. To pa na petih preostalih oddelkih Pediatrične klinike: alergologiji, kardiologiji, gastroenterologiji, pulmologiji in pedopsihiatriji. Z rednim obiskovanjem omenjenih oddelkov na Pediatrični kliniki v Ljubljani bodo pričeli 16. aprila.
Da so obiski klovnov zdravnikov dobrodošla popestritev bolnišničnega vsakdana, ki otroke razvedri in razživi, je trdi tudi predstojnik pediatričnega oddelka dr. Vojko Berce SB Murska Sobota, ki je o sodelovanju z društvom povedal: »Veseli smo, da se z Rdečimi noski že poznamo, si pa želimo, da bi nas večkrat lahko obiskali. Vsaj enkrat mesečno. Vzdušje, ki nastane na oddelku po odhodu klovnov zdravnikov, je drugačno, bolj pozitivno.« Sestre na oddelku so se zelo razveselile copatk za otroke. Slednje je ob tej priložnosti otroškemu oddelku kot pokrovitelj turneje Rdečih noskov podarila Generali Zavarovalnica d.d., ki bo darovala tudi vsem ostalim bolnišnicam. Projekt »Rdeči noski« je na pobudo edine slovenske diplomirane klovnese Eve Škofič-Maurer v Sloveniji zaživel v letu 2004. Društvo se od svoje ustanovitve nenehno razvija in pridobiva na svoji prepoznavnosti. Klovni zdravniki s svojimi rednimi tedenskimi obiski razveseljujejo najmlajše paciente v Ljubljani in Mariboru, jim vračajo iskrivo radoživost in vlivajo optimizem. Cilj rednega programa in dela Rdečih noskov je obiskati vsakega hospitaliziranega otroka v Sloveniji ter mu tako pomagati premagati strah in krajšati čas, ki ga mora preživeti v bolniški postelji. Klovni- zdravniki s »smehoterapijo« dodajajo novo dimenzijo sistemu zdravstvene oskrbe z osredotočanjem na čustvene potrebe malih bolnikov.
V ZDA ŽE 22 LET
Prvi profesionalni program s klovni v otroških bolnišnicah je bil ustanovljen leta 1986 v ZDA – tam sedaj nanj gledajo kot na samoumevni sestavni del bolnišničnega vsakdana. Ideja se je kmalu prijela tudi v Evropi, kjer v več državah paciente v bolnišnicah obiskujejo posebej usposobljeni klovni. V Sloveniji je na pobudo edine slovenske diplomirane klovnese Eve Škofič-Maurer projekt Rdeči noski zaživel v letu 2004. Cilj klovnov-zdravnikov ni samo kratkoročno olajšati pacientov vsakdanjik in za trenutek odvrniti njegove misli od bolezni, temveč poskušati vplivati na pacientovo razmišljanje in s tem na njegovo usodo.