POMURSKI MIR KUPUJE PRIMORSKI MIP
Pomurska Skupina Panvita je ob koncu januarja, torej dan pred formalnim iztekom roka, konzorciju bank in lastnikov oddala zavezujočo ponudbo za vstop v lastništvo ...
Skupina Panvita je oddala zavezujočo ponudbo za vstop v lastništvo Mesne industrije Primorske
Pomurska Skupina Panvita je ob koncu januarja, torej dan pred formalnim iztekom roka, konzorciju bank in lastnikov oddala zavezujočo ponudbo za vstop v lastništvo Mesne industrije Primorska (MIP). Kot je povedal Dejan Židan, predsednik uprave Panvite, je odločitev bila sprejeta po skrbnem pregledu, ponudbo pa so dokončno sestavili tik pred zdajci, podrobnosti iz ponudbe pa so za zdaj skrivnost. V Paniviti pa so prepričani, da so „v ponudbi opredelili optimalno rešitev za vse vpletene strani“, saj kot poudarjajo, želijo „ohraniti proizvodnjo tistih produktnih skupin, ki dopolnjujejo obstoječi proizvodni portfelj izdelkov Skupine Panvita in imajo tržne možnosti za nadaljnji razvoj“.
„Upoštevaje sedanji tržni položaj Skupine Panvita in živilske industrije v Sloveniji bi s povezovanjem in nadaljnjim razvojem podjetja lahko ustvarili takšne proizvodne zmogljivosti, ki bi omogočale zadovoljevanje tržnih potreb v širši regiji. Ključna proizvodna dodana vrednost so predvsem izdelki višjega cenovnega razreda, za katere so v MIP dobro tehnološko opremljeni in imajo hkrati veliko lokalnega znanja ter izkušenj“, so prepričani v Panviti, kjer se zavedajo izjemnega pomena in vpliva MIP, ki ima dolgoletno tradicijo na Goriškem in je pomemben zaposlovalec. Prepričani so, da je edina pot za nadaljnji uspešni obstoj podjetja povezovanje s partnerjem, ki ima kapital, znanje in izkušnje.
Skupina Panvita, ki je skupina vertikalno integriranih proizvodnih podjetij in je lani ustvarila 110 milijonov evrov prihodkov, je sicer banke upnice pozvala, naj se o ustreznosti ponudbe odločijo v treh mesecih (90 dni). Ponudba predvideva, da bodo banke dobile ustrezno poplačilo svojih dolgov, hkrati pa omogoča lastniško soudeležbo bank pri nadaljnjem razvoju podjetja. Sicer pa, v Panviti, pravzaprav MIR Gornja Radgona so za lastniški vstop v MIP zainteresirani predvsem zato, ker v njem vidijo možnost za specializacijo treh proizvodnih obratov – MIR v Gornji Radgoni, Pomurke mesne industrije v Murski Soboti in MIP v Novi Gorici. Zdaj v slovenski mesno predelovalni industriji vsi delajo vse, za stroškovno učinkovitejšo in prodajno uspešnejšo proizvodnjo pa je po mnenju predsednika UO MIR Gornja Radgona, Petra Polaniča specializacija posameznih obratov nujno potrebna. Po skrbnem pregledu so v Panviti ugotovili, da ima MIP nekatere proizvodne programe, ki bi lahko dobro dopolnili sedanjo ponudbo uspešne radgonske mesno predelovalne industrije. Ta je lani ustvarila že 44 milijonov evrov prihodkov, kar je 15 odstotkov več kot predlani, in je kot eno redkih slovenskih mesnopredelovalnih podjetij leto zaključila z dobičkom.
Panvita pričakuje, da bo ponudba sprejemljiva za vse vpletene strani, zato tudi pričakujejo, da bo predvsem z bankami upnicami našla skupni jezik, še zlasti ker želijo ohraniti proizvodnjo tistih produktnih skupin, ki dopolnjujejo obstoječi proizvodni portfelj izdelkov Skupine Panvita in imajo tržne možnosti za nadaljnji razvoj. Ključno proizvodno dodano vrednost predstavljajo predvsem izdelki višjega cenovnega razreda, za katere so v MIP-u dobro tehnološko opremljeni in hkrati imajo veliko lokalnega znanja ter izkušenj.