PORUŠILI TUNELSKO OPEKARNIŠKO PEČ

Mesto Gornja Radgona ima večstoletno opekarniško tradicijo. Po raziskavah zgodovinarjev, je opekarniška dejavnost, ki ...
Mesto Gornja Radgona ima večstoletno opekarniško tradicijo. Po raziskavah zgodovinarjev, je opekarniška dejavnost, ki ni služila samo manjšim gradnjam, pač pa tudi gradnji gradov in večjih mestnih zgradb, delovala na področju Gornje Radgone na širokem področju. Temu je pripomogla primerna ilovica, iz katere je hribovje na robu mesta Gornje Radgone. Pa so tako opeko skoraj zanesljivo izdelovali tudi za gradnjo Radgone v Avstriji.V pretekli zgodovini so izdelovali in žgali opeko na področju sedanje Gornje Radgone od Avtobusne postaje pa vse do Mariahema, to je do križišča cest na Šlebingerjev in Grajski breg. To so potrdile tudi najdbe zasutih napol industrijskih opekarniških peči in najdeni opekarniški izdelki, pri kopanju jarka za telefonski kabel, in še največ pri gradnji 32.000 m2 velikega kanalizacijskega vodnega zbiralnika ob Apaški cesti. Naj omenimo, da je pred časom Marije Terezije delovala velika opekarna še na področju Lokavec, pri sedanji Lubečovi, sedaj Nigicovi, domačiji. To je razvidno na znamenitem vojaškem Jožefinskem zemljevidu, ki nosi letnico 1763 – 1787.
V času vladanja Marije Terezije, ki je odredila mere in standarde za opečne izdelke, so opekarniško dejavnost preselili v Črešnjevce, kot se je tedaj imenoval tisti del današnje Gornje Radgone. Zato se je opekarna imenovala Črešnjevska opekarna. Na tem mestu je delovala do 70 let, ko so jo »grobarji«, kot so rekli likvidatorjem, uničili in zaprli.Tedaj je v njej delalo okrog 70 delavcev. Sicer je opekarna skozi stoletja dajala kruh mnogim Radgončanom in okoličanom. Skrbela je tudi za bivalni standard svojih delavcev, saj jim je ob opekarni zgradila tedaj moderna stanovanja. Tudi povojni lastniki opekarne so zgradili blok, ki stoji ob Mariborski cesti, in mu še sedaj rečejo Ziglenski blok. S tem prispevkom smo malo obudili spomine na opekarniško dejavnost, s sliko, pa na znamenito, tedaj moderno, tunelsko peč, v kateri je potekalo žganje opeke. Kot kaže naša fotografija, ki kaže zadnjo steno peči, je bila peč dokaj dolga in se je v njej hkrati žgalo veliko opeke. Posnetek smo naredili tudi zato, da se ohrani datum, ko je bila porušena ta nekoč pomembna industrijska peč. Gotovo še živi kaj delavcev, ki so iz nje v veliki vročini vozili že žgano opeko.