PRIJATELJEM (IN S PRIJATELJI) SO ZAPELI V KAPELSKI KLETI
Pod nekakšnim nepisanim geslom: „...kakor naših rožic najlepši cvet – tako najlepše je slovenske ljudske pesmi pet...“, so člani „Kapelskega kvarteta“, z vinorodnih ...
»Kapelski kvartet« obeležil 15 – letnico
Najljubše so jim tradicionalne slovenske narodne pesmi, katere želijo ohraniti pred pozabo
Pod nekakšnim nepisanim geslom: „...kakor naših rožic najlepši cvet – tako najlepše je slovenske ljudske pesmi pet...“, so člani „Kapelskega kvarteta“, z vinorodnih kapelskih goric, minule dni svečano obeležili okrogel jubilej, 15 – letnico obstoja in uspešnega delovanja. Osrednja slovesnost, na katero so povabili predvsem prijatelje, znance in sponzorje, je bila v vinski kleti in drugih prostorih podjetja Kapela – vinogradništvo in vinarstvo d.d. na Kapelskem Vrhu, kjer so vrli fantje iz „Kapelskega kvarteta“ zapeli s prijatelji in za prijatelje. »Ob tem jubileju smo želeli nekaj uric v prijetnem kramljanju, ki je bilo predvsem pevsko in družabno obarvano, preživeti s tistimi, ki nam nekaj pomenimo. Zato smo zraven povabili naše prijatelje od blizu in daleč, ki nam pomagajo in s katerimi tako ali drugače sodelujemo. Skupaj smo zapeli kakšno lepo pesmico, se poveselili in nazdravili jubileju, ter spet naprej z istim ali celo še večjim elanom. In spet naprej z znanim rekom: kdor poje zlo ne misli. Odločili smo se za kapelsko klet, saj smo pred petnajstimi leti ravno začeli peti s kapelskimi vinogradniki, in sicer na njihovi tradicionalni božični trgatvi«, je povedal vodja »Kapelskih fantov« Anton Kosmajer.
Na slovesnosti, kjer je fante s svojim obiskom in nastopom počastil tudi ugledni pevec Marjan Smode, in katero sta povezovali domači učiteljici Frančiška Sep in Frančiška Cizel, je o nastanku in dosežkih kvarteta spregovoril Anton Kosmajer. Po odpeti pesmici: Kakor učila nas je mamica, katero je za to priložnost napisal in pripravil Marjan Smode, pa so prisotne pozdravili, gostiteljica – direktorica Kapela d.d. Milena Rajk, župani občin Radenci, Gornja Radgona in Sveti Jurij ob Ščavnici: Mihael Petek, Anton Kampuš in Anton Slana, pa urednica glasbe na radiu Murski val, Simona Špindler, domačin Feliks Kocuvan, podjetnik Slavko Lončarič,. nekdanja naj Pomurka leta, Marjeta Cizlj..., prebrali pa so tudi pozdravno pismo župana občine Trzin, Antona Peršaka. In prav vsi oni so zahvalili kapelskim fantom za doseženo ter promocijo območja, obljubili pa so jim tudi podporo v bodoče.
Sicer pa, gotovo so redke glasbene skupine, kot je to primer s „Kapelskim kvartetom“, ki so tako tesno povezane s svojim okoljem. Pravzaprav se na radgonskem območju ter tudi širše po Pomurju in Slovenskih goricah, le redko zgodi kakšna odmevnejša prireditev, bodisi v vinogradu, v kleti, v gostišču, na prostem ali pa v kakšnem kulturnem hramu, kjer kakšno pesmico ne bi zapeli tudi vrli »kapelski fantje«. In kjerkoli so se nahajali v zadnjih petnajstih letih, je bila zraven vesela družba, vedno se je pelo in igralo. Neredko kapelskim fantom »pomagajo« tudi vsi prisotni na takšnem ali drugačnem veselju, ko skupaj zapojejo kakšno lepo pesmico, se poveselijo in nazdravijo. To pa še dodatno, kot pravi Anton Kosmajer, veseli pevce, ki so mimogrede pred približno tremi leti izgubili enega člana. Umrl je namreč Jože Mikl, in po krajšem žalovanju, je član kvarteta postal Marjan Korelc, sicer znani zborovski pevec in glasbenik iz Svetega Jurija ob Ščavnici. Ves čas so „fantje“ v polni formi in dejansko veliko nastopajo. Vabijo jih povsod okrog in ker so vsi štirje v pokoju tudi tovrstnih težav ni več. S pomočjo finančnih sredstev iz občinskih proračunov, iz občin Radenci, Gornja Radgona in Sveti Jurij ob Ščavnici, ter od nekaterih gospodarskih subjektov, skrbijo predvsem za oblačila in druge stroške, predvsem potovanja. Ob tem so določena finančna sredstva potrebna tudi za izdajo kaset in zgoščenk, katerih so med leti 2000 in 2005, mimogrede na police glasbenih trgovin, poslali že tri. Na njih pa so same ljudske pesmi, enako na video spotu. Ob letošnjem jubileju so posneli tudi posebni film o kvartetu ter o kapelskih vinorodnih hribčkih, katerega so predstavili prav ob praznovanju jubileja.
Poleg, da Kapelske fante vabijo povsod po severovzhodu Slovenije, pogosto prihajajo tudi povabila iz drugih delov države ter tudi iz tujine. Tako so med drugimi gostovali tudi v Avstriji Italiji, v ZDA ipd. Že od nastanka na kapelskem hribčku, je „Kapelski kvartet“ nastopal v sestavi: Anton Kosmajer, Milan Markovič, Jože Mikl in Ludvik Knez, le na začetku je bil zraven Janko Šafarič, ki se je odselil iz kapelske fare. In kot rečeno je pred tremi leti umrlega Jožeta Mikla zamenjal Marjan Korelc. Harmonikar Milan Markovič pa je poleg »nategovanja meha« tudi pevec. Kapelski fantje se uspešno predstavljajo z različnimi programi, njihova posebna »specialnost« pa so tradicionalne slovenske narodne pesmi, kot so: Moja kosa, Majolka, Slovenska pivska pesem…, pa tradicionalne slovenske poročne pesmi ipd. Poleg tega pa v spremljavi harmonike predstavljajo venček narodnih pesmi, ob kateri poslušalci pogosto zaplešejo polko.
Kljub številnim takšnim in drugačnim priznanjem, se kapelski fantje zavedajo, da ni časa za slavje temveč je potrebno nenehno delati naprej in nenehno povečevati svoj repertoar. Na vse treh kasetah in zgoščenkah so mnoge lepe pesmi, med katerimi tudi slovenske narodne pesmi stare tudi do 200 let. Tako predvsem želijo ohranjati stare slovenske pesmi, ki ne bi smele oditi v pozabo. Sicer pa Kapelski fantje niso samo pevci za vesele dogodke, kjer seveda raje nastopajo, temveč so zraven tudi ko gre za komemoracije, pogrebne in podobne žalne slovesnosti. Sedaj pa že razmišljajo tudi o pomladitvi, saj so nekateri člani že nekoliko starejši, in kljub dobri volji, moč nekoliko paša…
KAKO SO NASTAJALI IN KAJ SO POČELI?
O tem, kako so nastajali in kaj so v Pevskem društvu „Kapelski kvartet“ Kapela, počeli v minulih petnajstih letih, nam je povedal njihov vodja Anton Kosmajer: „Kapelski kvartet je bl ustanovljen leta 1993, ko se se malo starejši fantje zbrali na trgatvi pri takratnem VG Kapela, in zapeli nekaj mesmi. Takratnega direktorja Alojza Vogrinčiča je petje tako navdušilo, da nam je predlagal, naj se organiziramo in začnemo vaditi, da bomo lahko zapeli tudi ob kakšnih drugih priložnostih. Ponudil nam je tudi finančno pomoč za nakup oblek ter prostor, kjer smo lahko vadili. Tako nas je dobra volja, ljubezen do petja in vztrajnsot združila in nastal je kvartet, ki danes deluje v sestavi: Anton Kosmajer, prvi tenorist; Ludvik Knez, drugi tenorist; Marjan Korelc, baritonist ter Milan Markovič, basist s harmoniko. V tem času smo veliko nastopali, ob različnih priložnostih, od Prekmurja do Primorske, od Koroške in Gorenjske do Dolenjske in Bele krajine, ter tudi v tujini. Nastopali smo tudi na radiu in televiziji, potem pred mnogimi znanimi in manj znanimi osebnostmi. Leta 2000 smo izdali svojo prvo kaseto z narodnimi pesmimi. Istega leta nas je povabilo zaneslo preko luže, v ZDA, kjer smo zastopali Slovenijo na festivalu v Betlehemu in navezali nova prijateljstva z našimi rojaki, ki tam živijo. Leta 2002 smo izdali drugo kaseto, naslednje leto pa obeležili 10 letnico našega petja. Pred tremi leti (2005) smo izdali tretjo kaseto oz. zgoščenko, lani pa nas je razveselil nastop na RTV Slovenija, v oddaji TLP z Marjanom Smodetom. Letos, v začetku maja smo posneli tudi svoj prvi videlo spot, po prelepih kapelsko – radgonskih gričih, s katerim bomo obeležili 15 – letnico našega petja...“.