RADGONSKI ŽUPAN POMIRIL PODGRAJČANE
Gotovo je v tem pospešenem tempu življenja, ko vedno nekam hitimo in praktično niti najbližjega soseda pogosto ne opazimo, da malo razmislimo tudi o tem, kam nas bo vse ...
Prebivalci Podgrada so medse povabili Kampuša in Sakoviča
Gotovo je v tem pospešenem tempu življenja, ko vedno nekam hitimo in praktično niti najbližjega soseda pogosto ne opazimo, da malo razmislimo tudi o tem, kam nas bo vse to pripeljalo. In tukaj bi marsikomu lahko bil vzgled kraj Podgrad pri Gornji Radgoni, čigavi krajani so dejansko lahko primer mnogim drugim, kako pomembno je dobro sodelovanje in razumevanje. Prebivalci Podgrada, skupaj jih je nekaj manj kot 200, pa svoje sodelovanje potrjujejo na vseh področjih življenja in pri njih ni nobenega razhajanja ali delitve. Vedno držijo skupaj pa bodisi, da gre za kakšno skupno delovno ali čistilno akcijo, skupni nastop zoper občino, ali pa če gre za organiziranje kakšne kulturno - zabavne prireditve ali izleta, kjer se še bolj zbližujejo.
In zelo blizu so si bili Podgrajčani, ko so pred dnevi formirali posebni odbor, ki je pripravil vse potrebno za posebno srečanje krajanov z županom občine Gornja Radgona Antonom Kampušem ter članom občinskega sveta in podpredsednikom Sveta KS Gornja Radgona, Stankom Sakovičem. In pod vodstvom domačega člana Sveta KS Gornja Radgona, Jožetom Ješovnikom, ter Verico Fartek, so za gosta iz vodstva lokalne skupnosti pripravili, kar nekaj vprašanj, na katera so terjali jasne odgovore in zagotovila. Med drugim jih je zanimala ureditev pločnika in razsvetljava ob regionalki proti Apačam, ureditev mostu čez Plitvico, kjer poteka kolesarska steza ob reki Muri, prometni znaki za omejitev hitrosti skozi kraj, kanalizacija, sanacija potoka Plitvica med ribnikom in iztokom v Muro; sanacija glavne državne ceste Maribor – Lendava, skozi Podgrad; odškodnine za psihične obremenitve povzročene s tovornim prometom; zamenjava poškodovanih oken.... Seveda jih je tudi zanimala razvojna strategija za občino Gornja Radgona in njihov kraj.
„To je za nas zgodovinski dogodek, saj se je prvič zgodilo, da nas je v kraju obiskal domači župan. Do srečanja je prišlo na pobudo več krajanov, kajti ni nam vseeno kaj se dogaja okrog nas oz. kaj se ne dogaja, tukaj kjer živimo in si želimo, da bi bilo življenje boljše, kvalitetnejše, bolj normalno, kot se spodobi za povprečnega Slovenca. Želimo, da si povemo, kaj nas teži, da poiščemo skupne rešitve, dogovore in da se potem prijateljsko razidemo“, je med drugim uvodoma povedala Verica Fertek, ki je predstavila tudi nekatere skupne akcije, ki so jih v minulem obdobju izvajali v Podgradu, z zadovoljstvom pa je tudi ugotovila, da v Podgradu imajo vedno več prebivalcev, saj je vedno več otrok, kar ni primer povsod okrog nas. In potem se je približno četrtina vseh prebivalcev Podgrada, na skupnem srečanju s Kampušem in Sakovičem, ki je potekalo v ribiškem domu Podgrad, na strpen in toleranten način, pogovarjala, spraševala in terjala odgovore na omenjena in druga vprašanja. Krajani so torej opozorili na številne zadeve, ki jih žulijo, največ pripomb, tako nad obnovo, kot vzdrževanje in košnjo trave, pa je bilo na obe državni cesti, tako tisto proti Mariboru kot tisto proti Tratam.
Kampuš ter Sakovič, ki sta podprla prizadevanje krajanov Podgrada za lastno prometno varnost, urejenost in razvoj, sta jima odgovarjala brez dlake na jeziku. Vse kar se bo lahko, se bo uredilo kar se da hitro, glede prometa po „cesti smrti“ pa bo vsekakor lažje, ko se bodo tovornjaki in praktično ves tranzitni promet, jeseni preusmeril na avtocesto (hitro cesto). Takrat naj bi potekala tudi večina sanacij predvsem pločnikov, kanalizacije, cestišč. Kampuš je zagotovil, da bodo do države terjali podpis takšnega zagotovila, ki je obvezujoče za državo, ne glede katera vlada bo prišla (ostala) na oblast. Podgrajčani pa si lahko veliko obetajo tudi od projekta razvoja občine Gornja Radgona do leta 2013, predvsem pa od skupnega projekta slovenske in avstrijske Radgone, ki je medna vreden okoli 100.000.000 evrov.
Na koncu so vsi bili zadovoljni, čeprav jim Kampuš ni obljubil, da bo vse urejeno čez noč. Nekatere zadeve so dejansko bile takoj rešene, nekatere bodo v naslednjih dneh, tednih in mesecih, nekatere pa se bodo vlekle tudi nekaj let. In tudi to so Podgrajčani sprejeli z razumevanjem, saj se zavedajo, da niso sami ter da je tudi v drugih krajih potrebno vlaganje v različne zadeve. So pa pokazali, da se z lepo besedo lahko vse uredi in veliko doseže. Ker je sedaj potekalo prvo tovrstno srečanje z županom, bodo poslej vsaj enkrat letno skušali organizirati tovrstne pogovore. Strinjala sta se s tem tudi Kampuš in Sakovič, ki sta lahko tudi zadovoljna, da se je vse skupaj tako pozitivno izteklo. Sedaj pa je samo potrebno realizirati tudi nekatere večje obljube, predvsem sanacijo ob reki Muri, ki ne more čakati, saj lahko jutri pride do poplav in potem do prava katastrofe...
Po uradnem delu srečanja so se krajani Podgrada še dolgo v noč prijetno družili, dogovarjali, izmenjevali izkušnje. Med drugim so se dogovorili za skupno čistilno akcijo ter za še nekatere aktivnosti, ki jih bodo izvajali v naslednjih tednih in mesecih.