S skupnimi močmi bo radenski park dobil novo podobo
OČE, MAMA IN TISOČ BOTROV ZA LEPŠI PARK!...
Po kar nekaj neuspešnih poskusih in predvsem po leti propadanja nekoč enega najlepših parkov v Pomurju in tudi širše, tistega v Radencih, se je še enkrat potrdilo znano dejstvo, da se s skupnimi močmi lahko veliko doseže. In to so tokrat potrdili Občina Radenci ter družbi Radenska in Zdravilišče Radenci, ki vidijo skupen interes v obnovi propadajočega se radenskega parka. Na posebni tiskovni konferenci, ki je potekala v restavraciji Park v Radencih, so predstavniki treh partnerjev, župan Janez Rihtarič in direktorja Milan Hojnik ter Mladen Kučiš, predstavili načrt obnove tamkajšnjega parka. V začetku letošnjega leta so se namreč odločili, da bodo končno začeli obnavljati katastrofo, ki je stala na mestu nekdanjega parka v Radencih, ki ga je neurje uničilo julija in avgusta 2008. Tako je občina očitno uspela pridobiti dve glavni podjetji, ki bi lahko bila oče in mama, v bodoče pa potrebujejo še tisoč občanov – botrov, ki bodo kupili in zasadili po eno drevo, in potem bo park spet tako lep kot je nekoč bil...
Radenski župan Janez Rihtarič je povedal, da zaključujejo drugo fazo začetka obnove, saj so podrli še dodatnih 53 dreves, ki jih je uničil sončni ožig. Nato so zmleli vse panje v celem parku in v park navozili zemljo, s katero bodo izravnali valovit teren. Letos bodo partnerji v obnovi naročili še idejni načrt za prenovo krajinske arhitekture parka, spomladi prihodnje leto pa naj bi začeli zasajati drevesa. Tu bodo uresničili idejo civilne iniciative, ki je predlagala, da bi drevesom poiskali »botre«, ki bi financirali njihovo posaditev. Žal je znameniti radenski park, tako kot številne stavbe v Radencih, še vedno v denacionalizacijskem postopku, denacionalizacijski upravičenec na tem območju, čigar zahtevki še niso rešeni, pa je Rudolf Höhn Šarić, ki živi v ZDA. In prav denacionalizacijski postopek je bil v preteklosti izgovor, da je podoba parka bledela in ni bilo temeljite revitalizacije. Zdraviliški park sta še dodatno opustošili neurji v letih 2008 in 2009, ko je bilo po oceni strokovnjakov uničenih kar 560 dreves, ali kar 70 odstotkov vseh dreves v parku.
Rihtarič je že v predvolilni kampanji poudarjal, da je treba park oživeti, mu dati novo podobo, kar se bo v prihodnje tudi storilo. Kot je povedala direktorica radenske občinske uprave Mojca Marovič, se je Rihtarič v začetku letošnjega leta sestal s takratnim direktorjem Radenske Zvonetom Murgljem in direktorjem Zdravilišča Radenci Mladenom Kučišem ter sklenil dogovor o nujnih korakih obnove radenskega parka. Potem ko si je radenska občina pridobila mnenje finančnega ministrstva, da lahko iz proračuna pomaga pri revitalizaciji parka, so se dogovorili, da bodo stroške dogovorjenih ukrepov v parku partnerji delili na podlagi pisnega sporazuma v treh enakih delih. "Za začetek smo pridobili strokovno mnenje arboristke Tanje Grmovšek glede najnujnejših ukrepov v parku in na podlagi tega pristopili k podiranju še stoječih, vendar označenih 53 dreves. Drevesa so bila različnih velikosti in starosti, predvsem pa zelo slabe vitalnosti. Zaradi grožnje morebitnega zloma ali padca so predstavljala veliko nevarnost za okolico," je obrazložila Marovičeva in dodala, da je radensko podjetje SIM s podizvajalci opravilo mletje panjev, navozili pa so večje količine zemlje, s katero bodo v prihodnje izravnali valovit teren. "Za izvajanje vseh del in nalog smo pridobili kulturno-varstvene pogoje Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije. Ti nas v nadaljevanju obnove zavezujejo ohraniti osnovni oblikovalski koncept obstoječe parkovne zasnove," je dodala Marovičeva. K sodelovanju so že tudi povabili oblikovalko krajine Tanjo Simonič, ki bo izdelala načrt krajinske arhitekture. Simoničeva se med drugim v okviru svojega raziskovalnega dela ukvarja z raziskovanjem dela Ilse Fischerauer, ki je tudi zasnovala radenski park.
Župan Rihtarič je povedal, da si, čeprav denacionalizacijski postopek verjetno še kar nekaj let ne bo končan, niso smeli več privoščiti, da park propada in ni več v ponos Radencem. "Urejenost parka je zrcalo urejenosti kraja. Urejenost nekih turističnih destinacij je pomemben element pri ustvarjanju zadovoljstva tako gostov zdravilišča kot tudi prebivalcev lokalnega okolja in obenem dejansko kaže na trajnostno delovanje vseh partnerjev v projektu revitalizacije radenskega parka," je dejal direktor Zdravilišča Radenci Mladen Kučiš in dodal, da je prav njihova družba plačala okoli 70 tisoč evrov za odstranjevanje uničenih dreves iz parka po neurjih; za košnjo trave v parku, urejanje žive meje in odstranjevanje vej letno odštejejo 30 tisoč evrov. "Čeprav Radenska nima nekih neposrednih efektov od urejenega parka, nedvomno čuti odgovornost do tega okolja. Veseli nas, da smo lahko temu projektu ponudili pomoč," je dejal sedanji direktor Radenske Milan Hojnik.
Doslej so vsi trije partnerji, ki so se lotili zahtevnega projekta revitalizacije radenskega parka, skupaj odšteli 20 tisoč evrov za mletje panjev, pet tisoč evrov bo strošek ureditve poti, ponudba krajinskega arhitekta, ki bo izdelal program revitalizacije, pa je enajst tisoč evrov. Druge finančne vložke v prihodnje bodo sporazumno reševali. Do spomladi prihodnje leto bo idejna zasnova za prenovo celotnega območja parka končana, takrat bodo zasadili prva nova drevesa. V prihodnje naj bi bilo v radenskem parku zasajenih nekoliko več listavcev, zasaditve pa se bodo lotili po sistemu t. i. botrstva. Domačinom in tudi turistom bodo ponudili zasaditev svojega drevesa v parku. Občina Radenci je v okviru revitalizacije parka družbama Zdravilišče Radenci in Radenska ponudila v ureditev obe radenski krožišči, ki naj bi prihodnje leto dobili novi podobi.