SLOVENSKO ZNANJE ZA SVETOVNO NOVOST

Na dvorišču družbe Arcont v Gornji Radgoni je na ogled nekaj novega in zelo pomembnega, kar bo olajšalo delovanje mnogim podjetjem in posameznikom, ki potrebujejo ...
Poskusno so zagnali mobilno elektrarno na sonce in vodik Elektrarna „Svarog 1“ zadostuje za nemoteno delovanje računalniškega sistema srednje velike banke Na dvorišču družbe Arcont v Gornji Radgoni je na ogled nekaj novega in zelo pomembnega, kar bo olajšalo delovanje mnogim podjetjem in posameznikom, ki potrebujejo elektriko na nedostopnih območjih. Posebej razveseljivo je, da gre za t. i. obnovljivo energijo, ki naj ne bi imela nobenih negativnih učinkov na okolje. Prvič so namreč poskusno zagnali mobilno elektrarno na sončne celice in gorivno celico, ki je v takšni kombinaciji po zagotovilih nosilca projekta, dr. Petra Kralja za zdaj edina takšna v Evropi in celo v svetu ter je plod slovenskega znanja. Raziskovalni projekt, vreden 100.000 evrov, financira ministrstvo za visoko šolstvo znanost in tehnologijo, njegov nosilec in koordinator pa je raziskovalna družba Gejzir iz Ljubljane, čigav direktor je dr. Peter Kralj iz Gornje Radgone. V projektu sodeluje še najmanj sedem podjetij večinoma iz Slovenije, zraven pa je tudi dobavitelj vodika iz Nemčije. Prav Nemci so menda navdušeni nad novim dosežkom, saj trdijo, da so doslej sodelovali pri mnogih projektih, toda večinoma na stacionarnih elektrarnah, sedaj pa prvič tudi na mobilnih. Nove elektrarna, ki so jo poimenovali „Svarig 1“ (v slovanski mitologiji je bil bog neba in velja za očeta vseh slovanskih božanstev op.p.), in ki je v celoti vgrajena v Arcontov zabojnik standardne velikosti, je povsem neodvisna od drugih virov energije in jo je po Kraljevih besedah mogoče postaviti kjer koli. Torej se vsem, ki karkoli počnejo tudi na nedostopnih terenih, obeta boljša prihodnost, pa še to s slovensko idejno zasnovo in znanjem.
Elektrarna „Svarog 1“ je namreč namenjena neprekinjenemu, brez hrupnemu in zanesljivemu zagotavljanju električne energije na krajih, do katerih ne seže električno omrežje. Dan in noč je na razpolago energija (kapaciteta je okoli 5 kilovatov), poenostavljeno povedano pa to zadostuje za nemoteno delovanje računalniškega sistema srednje velike banke. Vsekakor je uporabna tudi doma in povsod drugje, prednost omenjene elektrarne pa je tudi, da se lahko postavi povsod. Poskusna elektrarna bo nekaj časa laboratorij za ugotavljanje učinkovitosti in zanesljivosti takšnega sistema, vmes pa jo bodo njeni načrtovalci poskušali še izboljšati, poceniti in jo pripraviti za redno proizvodnjo. Podnevi, ko sije sonce, elektrarna deluje na sončne celice in ob manjši porabi energije s presežkom polni električne akumulatorje, ob večji porabi ali ponoči pa se samodejno vključi gorivna celica, ki začne proizvajati manjkajočo električno energijo. Na poskusni elektrarni so vgrajene sončne celice z 1,56 kilovata nazivne moči in gorivna celica moči tri kilovate. Elektrarna „Svarog 1“ je po zagotovilih dr. Kralja in njegovih sodelavcev ter poslovnih partnerjev, izjemno racionalna.
Kako pomembna je nova elektrarna, katere naj bi cena v serijski proizvodnji znašala med 60. in 70 tisoč evrov, pove tudi dejstvo, da pri projektu sodeluje tudi Ministrstvo za obrambo Republike Slovenije.