STEYERJEV TRAMINEC Z OCENO KAR 19,37

Tako kot vsako leto so v Društvu vinogradnikov Radgonsko - kapelskih goric tudi letos pripravili tradicionalno društveno ocenjevanje vina, tokrat letnika 2009. Skupina priznanih slovenskih enologov (vsi so vinski vitezi, nekateri pa tudi vitezi ...
Radgonsko - kapelski vinogradniki so spet pridelali izvrstno kapljico Strokovnjaki so ocenili 72 vzorcev, katerih povprečna ocena je višja od 18 točk Tako kot vsako leto so v Društvu vinogradnikov Radgonsko - kapelskih goric tudi letos pripravili tradicionalno društveno ocenjevanje vina, tokrat letnika 2009. Skupina priznanih slovenskih enologov (vsi so vinski vitezi, nekateri pa tudi vitezi šampanjca), pod vodstvom vinskega svetovalce in strokovnjaka mag. Antona Vodovnika z mariborskega Kmetijsko gozdarskega zavoda, je na Vinogradniški kmetiji Fleisinger v Spodnjih Ivanjcih, ocenjevala vino, ki so ga lani pridelali zasebni vinogradniki z območja Radgonsko - kapelskih goric, torej iz občin Apače, Gornja Radgona, Radenci in Sveti Jurij ob Ščavnici. Na tem tradicionalnem ocenjevanju, pa je komisija morala poskusiti 72 vzorcev izvrstne kapljice, kar je enako kot lani, a nekoliko manj, kot pred leti, kar je normalno ob dejstvu, da je neurje tudi lansko poletje redčilo radgonsko – kapelske gorice.
In po ocenah strokovnjakov so imeli radgonsko - kapelski vinogradniki lani, v celoti izvrstno vinsko kapljico, in to so odlične bile prav vse sorte, izjemno malo vzorcev pa so morali izločiti, kar tudi potrjuje, da vinogradniki in kletarji na tem območju delajo zelo dobro. Kar nekaj ocenjenih vzorcev je prišlo v »razred« vrhunskih vin, kar pomeni, da so jim strogi ocenjevalci, po evropskih ocenjevalnih normativih, podelili povprečno oceno nad 19. Letos je najvišjo (19,37) oceno sploh osvojilo vino sorte traminec - izbor, znanega vinogradništva Steyer s Plitivčkega Vrha, za malenkost (19,20) pa je zaostal Steyerjev laški rizling – izbor... Sploh pa je povprečna ocena vin normalnih trgatev zavidljivih 18,06, skupna povprečna ocena pa 18,12. Naravne danosti so čedalje bolj izobraženi in šolani vinogradniki in kletarji uspeli narediti in došolati v še boljše in kakovostnejše vino o katerem letniku se bo gotovo govorilo še veliko prihodnjih let. Po besedah mag. Antona Vodovnika je bil letnik 2009 izvrsten. Sam je tudi poudaril, da so v vsem skupaj pomembno vlogo naredili ljudje, torej kletarji, kajti narava brez teh lahko samo napolni sode, ne more pa narediti, da bo tisto v sodih kakovostno. Ravno v ta namen je KGZ Maribor, kakor tudi druge strokovne ustanove, v sodelovanju s kmetijsko svetovalnimi službami tudi minulo zimo pripravil številna predavanja in druge vrste strokovnega izobraževanja vinogradnikov in kletarjev. »Zelo sem zadovoljna, da zasebni vinogradniki ne zaostajajo več za velikimi vinogradniškimi gospodarstvi, kot je to bilo pred leti. Več kot 30 let spremljam vina na teh območjih in sem zelo zadovoljna, da njegova kakovost iz leta v leto nenehno narašča. Vse namreč napreduje in se izboljšuje, čeprav še vedno obstajajo določene rezerve. Dobro je, da je konkurenca vedno večja, kajti to bo še dodatno izboljševalo delo vseh in s tem tudi kakovost, edino proti naravi se ne more«, ni s pohvalami varčeval mag. Anton Vodovnik, ki gotovo sodi med pomembnejše in večje poznavalce vina na območju Slovenije.
Sicer pa, vsem svojim članom in drugim vinogradnikom, ki so sodelovali na tokratnem ocenjevanju bodo v Društvu vinogradnikov radgonsko - kapelskih goric podelili posebna priznanja, hkrati pa bodo podelili tudi naslov šampion (1), pa velike zlate (5), zlate (39) in srebrne (17) medalje, ter priznanja (1) za dosežke na ocenjevanju in to na tradicionalnem Vinogradniškem plesu, ki bo v hotelu Radin v Radencih v soboto 24. aprila. Sicer pa ne gre prezreti, da so na tokratnem ocenjevanju, ki sta se ga udeležili aktualna in nekdanja društveni vinski kraljici: Janja Korošec in Klavdija Rauter, prisotne pozdravili: župan Gornje Radgone in poslanec DZ Anton Kampuš, predsednik Društva vinogradnikov Radgonsko-kapelskih goric Danilo Steyer in predsednik ocenjevalne komisije, mag. Anton Vodovnik.
Šampion med normalnimi trgatvami je postalo Steyer vino za traminec (18,90), najvišje ocenjeno vino je Steyer vino za Traminec JI (19,37). Prvaki sort normalne trgatve so: Steyer vina, za zvrst (18,33), Steyer vina, za Renski rizling (18,53), Steyer vina, za Sauvignon (18,57), Steyer vina, za Traminec (18,90), ter Roman Bec (Zagorci(, za Rumeni muškat (18,37). Povprečna ocena normalne trgatve letnika 2009 je: 18,06; Povprečna ocena predikatne trgatve:19,06; Skupna povprečna ocena celotne trgatve 2009:18,12.
Prva mesta na tem ocenjevanju so, po sortah, sicer dosegla, Zvrst – couvee (bela): Steyer Vina (Plitvica) 18,33; Zvrst-rdeča: Zvonko Fleisinger (Spodnji Ivanjci) 17,67; Šipon: Jože Vogrin (Spodnji Ivanjci) 17,90; Laški rizling-navadna trgatev: Steyer Vina 18,57; Beli pinot: Ivan Satler (Spodnji Ivanjci) 18,20; Chardonnay: Steyer Vina 18,40; Sivi pinot: Franc Kupljen (Okoslavci) 18,40; Kerner: Anton Golnar (Sovjak) 17,33; Renski rizling: Steyer Vina 18,54; Sauvignon: Steyer Vina 18,57; Traminec – NT: Steyer Vina 18,90; Muškat otonel – NT: Vinogradništvo Korošec (Rožički Vrh) 18,50; Rumeni muškat: Roman Bec (Zagorci) 18,37; Radgonska ranina: Steyer Vina 18,37; Predikatna vina – Traminec: Steyer Vina 19,37; Laški rizling JI: Steyer Vina 19,20; Tenski rizling: Franc Kupljen 18,97; Laški rizling PT: Steyer Vina 18,70.