STREHA IN OKNA DO SEPTEMBRA, FASADA DO OKTOBRA?
Zaposleni in učenci OŠ Gornja Radgona so z dvojnim zadovoljstvom začeli poletne počitnice. Tisto kar se že nekaj časa čakali, generalna rekonstrukcija šolske stavbe, stare 37 let, je namreč končno postala realnost. S ...
Radgonska osnovna šola je med počitnicami gradbišče
Zaposleni in učenci OŠ Gornja Radgona so z dvojnim zadovoljstvom začeli poletne počitnice. Tisto kar se že nekaj časa čakali, generalna rekonstrukcija šolske stavbe, stare 37 let, je namreč končno postala realnost. S sredstvi (dobrih 800.000 €) iz občinskega proračuna, saj država ni hotela ničesar prispevati, bodo namreč prenovili streho, s katere bodo med drugim odstranili salonitke, stavbeno pohištvo ter fasado. Pred pričetkom del, ki že pospešeno potekajo je župan občine Gornja Radgona Anton Kampuš, z direktorjema podjetij Knuplež, d. o. o. iz Zgornje Velke, in Arcont IP iz Gornje Radgone, Srečkom Knupležem in Borisom Sovičem podpisal pogodbi o izvedbi omenjenih obnovitvenih del na stavbi OŠ Gornja Radgona.
Prva pogodba zajema obnovo ravne in naklonske strehe na šoli, v sklopu katere bo končno zamenjana tudi salonitna kritina, poleg tega pa še ureditev meteorne kanalizacije, adaptacijo nadstreška in celovito obnovo fasade. Rok za dokončanje del, ki jih bo opravilo podjetje Knuplež, je konec oktobra, medtem ko mora podjetje Arcont IP po pogodbi do konca avgusta na šoli zamenjati vsa okna in glavna vhodna vrata. Direktorja obeh podjetij sta ob podpisu pogodbe izrazila zadovoljstvo, da sta dobila delo v domačem kraju, ob tem sta obljubila, da bodo storili vse, da bi se držali dogovorjenih rokov (vse razen obnove fasad, do 1. septembra, fasada pa do 1. oktobra), tako da bo lahko 520 (+ 17 iz podružnične šole s prilagojenim programom) učencev prvega septembra že prišlo v deloma prenovljeno šolo, pri delih, ki bodo trajala dlje, pa se bodo potrudili, da bodo čim manj motila pouk.
Gradbeno-obrtna dela, ki jih je izmed petih ponudnikov pridobila družba Knuplež d.o.o., so ovrednotena s 612 tisoč evrov, za zamenjava stavbnega pohištva, ki ga je izmed šestih ponudnikov na javnem razpisu dobil Arcont IP, pa bo občina odštela 195 tisoč evrov. Kot rečeno pri pridobivanju sredstev občina pri šolskem ministrstvu ni naletela na posluh, zato jih bo zagotovila sama iz svojega proračuna, saj je obnova že nekaj časa nuja. Zato je omenjeni podpis pogodbe in začetek del, za šolo pravi praznik, kot je ob tej priložnosti povedal ravnatelj OŠ Gornja Radgona Dušan Zagorc. Pred leti je imela občina namen streho šolskega objekta ponuditi za namestitev sončne elektrarne nanjo, o tem je Kampuš celo že podpisal pismo o nameri, vendar zamisel doslej ni bila uresničena. Niso je še opustili, vendar na razpisu, ki se je končal pred kratkim, občina ni bila zadovoljna z nobeno od ponudb, ki sta prispeli, je pojasnil Kampuš - ponujena so ji namreč bila prenizka sredstva. Menda je Petrol ponudil samo 20.000 evrov najemnine za 15 let. Za tako veliko streho.
Na šoli, kjer tudi sicer že skozi dosegajo nadpovprečne učne uspehe, bo sicer občina Gornja Radgona v bodoče znova omogočila izvajanje podjetniškega krožka, ki je nekoč uspešno že potekal. Župan Kampuš je vesel, da je na razpisu za izvedbo krožka izbrano domače podjetje Sun, ki ima s tem bogate izkušnje, razočaran pa je, da tudi tukaj ni bilo posluha ministrstva za šolstvo in šport. Sedaj bodo skušali na raznih razpisih, tudi pri MŠS, priti do sredstev za nadaljnjo adaptacijo šolskega objekta, ki naj bi potekal prihodnje leto. Glavni cilj pa je vsekakor izgradnja večnamenske športne dvorane, ki bo dokončno pri šoli, kar so ocenili za bolj racionalno kot če bi jo gradili ob sejmišču in športnem centru. Kakorkoli že, gradnja dvorane bo za občino prevelik finančni zalogaj, da bi ga zmogla sama, zato računajo na sredstva iz katerega od razpisov, kjer so kot je dejal Kampuš, enkrat že bili neuspešni.
Zato pa so uspešnejši pri pridobivanju sredstev, na nekaterih drugih področjih. Poleg za park v povezavi z Lisjakovo strugo, ureditev obrežja reke Mure..., so namreč tokrat bili uspešni pri pridobivanju sredstev za dokončanje obnove radgonskega muzeja - Špitala, za katero je občina dobila na razpisu službe vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko, ki se nanaša na delitev sredstev za razvoj regij, odobrenih okrog 432 tisoč evrov. Ko bo vse v Špitalu urejeno, bodo muzejski eksponati, ki jih ima Radgona zdaj v Pokrajinskem muzeju Murska Sobota, prešli v stalno razstavo v Špital.