V HABAKUKU NAD
400 PREDAVATELJEV IN
SLUŠATELJEV

Tretji vinogradniško – vinarski kongres bo novembra v Mariboru...
V prostorih Kmetijsko gozdarskega zavoda (KGZ) Maribor je predsednik organizacijskega odbora dr. Stane Klemenčič predstavil vsebino in priprave na osrednji strokovni dogodek povezan z vinogradništvom in vinarstvom v Sloveniji. Tretji slovenski vinogradniško – vinarski kongres (SVVK) bo sicer potekal 15. in 16. novembra v Kongresnem centru hotela Habakuk v Mariboru, toda organizatorji ničesar ne prepuščajo naključju. Slogan plenarnega srečanja vinogradnikov in vinarjev se glasi »Slovenske trte in vina v Evropski uniji«. Na kongresu bodo obravnavane teme o priložnostih slovenskih trt in vina v Evropski uniji, tudi v luči prihajajoče restriktivne evropske vinske reforme.
Tudi zato, ker smo na pragu pereče reforme nove tržne ureditve za vino v Evropski uniji, je sedaj pravi čas in priložnost, da se usmeri nadaljnja pot slovenskemu vinogradništvu in vinarstvu, oz. slovenskemu vinogradniku, vinarju in vinu. „Predlagane glavne vsebinske teme dvodnevnega kongresa o stanju vinogradništva in vinarstva v Sloveniji, ki jih bodo z referati predstavili domači in tuji strokovnjaki so: Kritični pogled stanja slovenskega vinogradništva in vinarstva; Prihodnost slovenskega vinogradništva in vinarstva v luči reforme ureditve trga z vinom v Evropski uniji; Primerna organiziranost slovenskega vinogradništva in vinarstva; Ustrezno vrednotenje slovenskega grozdja in vina ter ohranitev slovenskega
vinogradništva in vinarstva v evropskem prostoru in Organiziranost, trženje in zakonodaja v vinogradništvu in vinarstvu. Vsi referati bodo predstavljeni v zborniku 3. SVVK. V podporo kongresu bo vzpostavljena uradna spletna kongresa stran, kjer bodo zbrane vse potrebne informacije, kot tudi ažurno medijsko središče. Grafična podoba kongresa zajema logotip v katerem so predstavljene: tri jagode - tri vinorodne dežele, stiliziran grozd – vinogradništvo in stiliziran kozarec – vinarstvo“, pravi dr. Klemenčič, sicer direktor KGZ Maribor.
Od zadnjega tovrstnega kongresa je minilo že pet let. Na 2. kongresu leta 2002 na Otočcu so strokovnjaki različnih strok povezanih z vinom ugotavljali potrebo po razvoju konkurenčnega vinogradništva in vinarstva. Sklenili so, da bodo le z visoko strokovnostjo in vrhunsko kakovostjo grozdja v vinogradu, v procesu pridelave in v trženju slovenska vina lahko konkurirala ostalim tujim pridelovalcem vin. Povečanje izvoza našega vina z prodornejšo tržno strategijo so ocenili kot nujo in edini izhod za dolgoročno preživetje slovenskih vinogradnikov in vinarjev. Za uspešen prodor na tuje trge so referenti leta 2002 ocenjevali, da bo potrebno daljše obdobje, veliko znanja, sposobnosti, predvsem pa boljša organiziranost in precejšnja vlaganja. Kot predpogoj so navedli večjo prepoznavnost Slovenije, kot države pridelovalke vina, boljše in učinkovitejše trženje ter spremembe v organiziranosti in delovanju celotne panoge.
Na 3. SVVK z mednarodno udeležbo, ki se bo odvijal 15. in 16. novembra 2007 v Kongresnem centru hotela Habakuk v Mariboru, se pričakuje udeležba okoli 400 referentov in slušateljev.