V SLOVENIJI OD APAČ DO LENDAVE
Trinajst pomurskih županov in direktor RRA Mura Danilo Krapec, so na posebni predstavitvi projekta Mursko-dravske kolesarske poti „Mura-Drava.Bike, podpisali sporazum o skupnem poteku trase kolesarske ...
Rekreacija/Določena trasa nove kolesarske poti ob reki Muri
Trinajst pomurskih županov in direktor RRA Mura Danilo Krapec, so na posebni predstavitvi projekta Mursko-dravske kolesarske poti „Mura-Drava.Bike, podpisali sporazum o skupnem poteku trase kolesarske poti na porečju reke Mure. Kolesarska pot ob levem in desnem bregu Mure kot temelj za splošni razvoj kolesarskega turizma v Pomurju in priložnost za potencialne domače regijske in ostale investitorje. V projekt, ki se izvaja od 1. avgusta 2009 in se bo zaključil 31. marca 2012, sta vključeni Slovenija (Pomurska in Podravska regija) in Hrvaška (Međimurska in Varaždinska županija). Namen je na območju čezmejne regije partnerskih organizacij, oblikovati nov čezmejni kolesarski turistični produkt, vzpostaviti skupno trženje, se navezati na obstoječe kolesarske poti v Avstriji ob Muri in Dravi in postaviti čezmejno turistično destinacijo na evropski turistični zemljevid. Vrednost projekta brez DDV znaša 1.799.066,89 evrov in se sofinancira s strani programa IPA Slovenija – Hrvaška, Službe vlade Republike Slovenije za lokalno samoupravo in regionalno politiko, del sredstev pa zagotavljajo partnerji projekta.
Trasa kolesarske poti v okviru projekta Mura-Drava.Bike, bo na slovenski strani ob reki Muri potekala preko območja 13 (od 27) pomurskih občin Apače, Gornje Radgone, Radenci, Tišine, Murske Sobote, Beltinec, Veržeja, Križevec, Ljutomera, Črenšovec, Razkrižja, Velike Polane in Lendave. Določitev trase je plod trdega in usklajenega dela RRA Mure, kot vodilnega partnerja projekta, ter vseh vključenih občin in županov in pomeni ključno podlago za uspešno izvedbo projekta, ki bo priložnost tudi za potencialne domače regijske in ostale investitorjem kakor tudi za obstoječe ponudnike produktov in storitev.
Čezmejne regije Slovenije in Hrvaške so povezane z reko Muro in Dravo. Projekt Mura-Drava.Bike bo vzpostavil čezmejno kolesarsko turistično destinacijo, prepoznavno v širšem evropskem prostoru ter razvil več čezmejnih turističnih produktov, ki vključujejo tako naravne in kulturne vire, kakor tudi turistično ponudbo na podeželju. Vzpostavljena bo rekreacijska infrastruktura (urejena in označena kolesarska pot), ki bo povečala dohodke iz turizma (število nočitev in potrošnjo lokalnih turistov). Izvedeno bo usposabljanje za turistične delavce in turistične ponudnike, kot ključnih akterjev razvoja turistične destinacije in tistih, ki bodo generirali ustvarjanje dodane vrednosti in novih delovnih mest. Posebna pozornost bo posvečena vzpostavljanju razmerja med promoviranjem naravnih vrednot in varovanju le teh. Turistična destinacija bo izkoristila prepoznavnost obstoječih poti (Murradweg, Drauradweg) in navezavo na dravsko in donavsko pot, istočasno pa izvedla številne aktivnosti za učinkovito trženje kolesarske poti, izdelava propagandnega in promocijskega gradiva, udeležba na sejmih, vključevanje turističnih produktov v evropske in svetovne mreže turističnih ponudnikov. Načrtovana vzpostavitev kolesarskih poti pomeni tudi veliko priložnost za manjše lokalne ponudnike v teh regijah in njihov razvoj ter predvsem veliko priložnost za potencialne domače regijske in ostale investitorje.
Regionalna razvojna agencija Mura, kot vodilni partner in nosilec projekta, je vodilna razvojna institucija v Pomurju za izvajanje razvojno pospeševalnih nalog in projektov. Aktivnosti agencije so usmerjene k nenehnemu spodbujanju razvoja in napredka na regionalni ravni ter povezovanju javnega in zasebnega sektorja. Za hitrejše uresničevanje poslovnih ciljev, regijskemu gospodarstvu nudijo celovito strokovno, tehnično in administrativno podporo. Z aktivnostmi na različnih EU projektih pa spodbujajo gospodarstvo tudi k čezmejnemu sodelovanju in tako prispevajo k uresničitvi vizije vpetosti Pomurja v širše evro in čezmejno območje.
Partnerji projekta so: Regionalna razvojna agencija Mura, d.o.o.; Center za zdravje in razvoj Murska Sobota; Prleška razvojna agencija, giz; Znanstvenoraziskovalno središče Bistra Ptuj; Turistička zajednica Međimurske županije; Regionalna razvojna agencija Međimurje – REDEA d.o.o.; Razvojna agencija Grada Čakovca – Čakra d.o.o.; Turistička zajednica Varaždinska županije; Varaždinska županija ter Mariborska razvojna agencija, pridruženi partnerji projekta pa:
PORA - Razvojna agencija Podravine i Prigorja; Međimurska županija; Lenti és Vidéke Fejlesztési Ügynökség Kht.; ter občine Apače, Beltinci, Črenšovci, Gornja Radgona, Križevci, Lendava,
Ljutomer, Murska Sobota, Tišina, Radenci, Razkrižje, Velika Polana in Veržej.