V VINO BODO PREDELALI 6.500.000 KILOGRAMOV GROZDJA!

V podjetjih P&F Jeruzalem Ormož in P&F Ljutomerčan, so skupaj s 500 kooperanti že konec prejšnjega tedna začeli trgatev na skoraj 1200 hektarjih vinogradov. Po besedah glavnega enologa Mitje Herga si obetajo ...
Med Ljutomerom in Ormožem grozdje trga nad 420 ljudi V podjetjih P&F Jeruzalem Ormož in P&F Ljutomerčan, so skupaj s 500 kooperanti že konec prejšnjega tedna začeli trgatev na skoraj 1200 hektarjih vinogradov. Po besedah glavnega enologa Mitje Herga si obetajo kakovosten letnik: „Vina letnika 2010 bodo v skladu z našo osnovno filozofijo: sadna, sveža in zaokrožena. Pričakujemo za 50 odstotkov več grozdja kot lani, ko je v naših vinogradih klestila toča. Letos bo treba veliko pozornosti nameniti trgatvi, pri kateri smo angažiranih kar 420 ljudi, saj je bilo v zadnjem obdobju veliko padavin, in je grozdje začelo gniti. Sladkorne stopnje so zadovoljive, imamo pa nekoliko višje kisline, primerljive z letnikom 2007, kar bo pomenilo poseben izziv za vinogradnike, še večji izziv pa bo pomenila sama gniloba“, je ocenil Mitja Herga.
Simbolični začetek trgatve je bil v soboto, 18. septembra, uradno pa so trgatev začeli 20. septembra, najprej so na vrsti ranina, potem rizvanci, pa sivi pinoti, nato souvignoni in chardonay..., pozne sorte (laški in renski rizling ter šipon), ki prevladujejo v njihovem vinorodnem okolišu, pa bodo na vrsti v prvih dneh meseca oktobra. V obeh vinogradniških podjetjih naj bi sicer letos na 623 hektarjih lastnih vinogradov pridelali okrog 3500 ton grozdja, od kooperantov, ki skupno obdelujejo približno 550 hektarjev vinogradov, pa bodo odkupili še dodatnih 3000 ton grozdja. „Povprečna odkupna cena je 58 centov za kilogram grozdja, pred prevzemom družine Puklavec je bila ta cena le 36 centov, kar pomeni, da je pod novim lastnikom ta cena narasla za več kot 60 odstotkov“, je izpostavil direktor podjetij P&F Jeruzalem Ormož in P&F Ljutomerčan Boštjan Klemenčič in poudaril, da je v njihovem interesu dobro sodelovanje z dobavitelji, zato so se odločili, da jim bodo v nasprotju s preteklo prakso izplačali ves pridelek, ki ga pripeljejo, v treh obrokih, zadnji pa bo poravnan 31. maja naslednje leto.
„Letošnjo predelavo vina spremljata tudi dve tehnološki novosti, prva je najsodobnejša polnilna linija za vino v Sloveniji, ki smo jo zagnali meseca maja in ima kapaciteto polnjenja 6000 steklenic na uro, druga pa je nova stiskalnica z inertnim sistemom, ki povsem onemogoča dostop zraka ter omogoča zaščito grozdja in drozge v celotnem procesu, od prevzema do cisterne“, je še razložil prvi mož obeh vinskih kleti, ki meni, da vse investicije in ukrepi sledijo njihovi osnovni usmeritvi, to pa je kakovost. Prleški vinogradniki pa so še posebej zadovoljni, da se vina znamke Puklavec & friends vedno bolj uveljavljajo na tujih trgih, kamor želijo v prihodnje prodati 70 odstotkov svojega vina. „Meseca marca nam je uspelo prodati 26 tisoč steklenic sivega pinota v Anglijo, v verigi supermarketov Waitrose pa so jih prodali v dobrem mesecu in pol, zdaj pa imamo od njih že naročilo za 42 tisoč steklenic sovinjona," se je pohvalil Boštjan Klemenčič, ki pravi, da je uspeh tudi to, da se vina iz ormoške in ljutomerske kleti točijo v letalih nizozemskega KLM-a in belgijske letalske družbe Brussels Airlines, poleg tega pa ravno zdaj "pluje proti Kitajski 510 tisoč steklenic našega vina". V teh dneh je prišla tudi razveseljiva novica, da so na najpomembnejšem tekmovanju v Nemčiji, ocenjevanju vin Mundus, prejeli tri zlate in eno srebrno medaljo, tako da jim bo to olajšalo pot tudi na to pomembno tržišče.