VINARJI BODO PO PETIH LETIH PONOVNO ZAČRTALI CILJE
3. slovenski vinogradniško vinarski kongres; Vinska reforma vodilna tema kongresa v Mariboru ...
Tretji Slovenski vinogradniško vinarski kongres z mednarodno udeležbo bo potekal v tednu po sv. Martinu. Odvijal se bo 15. in 16. novembra v kongresnem centru hotela Habakuk v Mariboru. Udeležbo so že potrdili ugledni gostje iz tujine. Kongres je prelomno usmerjen v prihodnost panoge, katera je na pragu EU vinske reforme in bo za mnoge vinogradnike in vinarje v Sloveniji določila nova pravila globalne tržne igre, doma, v Evropi in drugod. Tretji slovenski vinogradniško vinarski kongres bo zagotovo najpomembnejšo strokovno srečanje zadnjih petih let, za vse, ki se neposredno ali posredno ukvarjajo s trto in vinom. Dr. Stane Klemenčič, predsednik organizacijskega odbora 3. SVVK je na predstavitvi strnil pogled na pomen kongresa z besedami, »Izvedba kongresa sovpada s časom aktivnega usklajevanja Evropske komisije o reformi tržne ureditve za vino. Cilji reforme so v večji konkurenčnosti proizvajalcev, ponovni pridobitvi trgov in potrošnikov in predvsem uravnoteženju ponudbe in povpraševanja ter v splošni poenostavitvi pravil in ohranjevanju posameznih tradicij vinarstva. Zaradi specifičnih razlik in mnogih odprtih vprašanj prihaja med posameznimi članicami do različnih pogledov na samo izvedbo reforme in le te je potrebno za Slovenijo doreči na vseh ravneh in z vsemi akterji, tudi s pomočjo tega kongresa.
Izkoristimo našo različnost, spoštujmo drugačnost, zakaj rešitev nas in našega vina ni v povprečnosti, temveč v resničnosti in preprosti slovenski odličnosti. Kongres in njegovi zaključki bodo jasno sporočilo stroki, kmetijski politiki in potrošnikom, kakšne naj bodo prihodnje usmeritve slovenskega vinogradništva in vinarstva« je sklenil dr. Klemenčič.
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije podpira prizadevanja vinogradnikov in vinarjev ter sodeluje pri pripravi in zagotavljanju podpore 3. slovenskemu vinogradniško vinarskemu kongresu. Na tiskovni konferenci je predsednik zbornice Peter Vrisk orisal zbornične aktivnosti na področju vinarstva in vinogradništva v zadnjem času ter pri tem izpostavil področja dela zborničnih strokovnjakov in strokovnih služb. Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije podpira temeljito reformo vinskega sektorja, ki odpravlja dosedanje neučinkovite ukrepe za reševanje kriz na trgu. Od novih ukrepov, ki jih prinaša reforma, podpira ukrep promocije vin na trgih tretjih držav, prav tako podpira ukrep prestrukturiranja vinogradov. Kmetijsko gozdarski zavod Maribor je skupaj s Fakulteto za kmetijstvo Maribor, Strokovnim društvom vinogradnikov in vinarjev Slovenije ter Zvezo društev vinogradnikov in vinarjev Slovenije, osrednji nosilec izvedbe 3.SVVK. Kongres sta znatno podprla Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS ter Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije. Eden od ciljev kongresa bo določitev smernic razvoja slovenskega vinogradništva in vinarstva v luči evropske vinske reforme, ki mora postati priložnost in ne ovira nadaljnjega razvoja te pomembne kmetijsko gospodarske panoge.
Na kongresu bodo z izbranimi prispevki sodelovali strokovnjaki slovenskih in tujih strokovnih institucij s tega področja. Ena najvidnejših udeleženk kongresa bo predstavnica Generalnega direktorata za kmetijstvo in razvoj podeželja pri Evropski komisiji gospa Ildiko Mikulas, ki bo predstavila evropsko vinsko reformo. Ostali tuji predavatelji bodo predstavili organiziranost in izkušnje prilagajanja vinogradništva in vinarstva na skupno evropsko politiko v Avstriji ter kako se na to pripravljajo na Hrvaškem. Mojca Jakša iz kmetijskega ministrstva bo predstavila stališča Slovenije do reforme trga z vinom in njene predvidene posledice. Veliko zanimanja med udeleženci bo zagotovo vzbudila tema dr. Uwe Hofmanna o bio vinogradništvu kot tržnem izzivu. Strokovnjaki se bodo dotaknili tudi drugih tem, kot so: klimatske spremembe v Sloveniji in reakcije trte na njih, izkušnje v integrirani in ekološki pridelavi grozdja, možnosti razvoja malega vinogradništva in ohranitev vinogradov na večjih strminah, prihodnost vinogradništva v luči povezovanja med pridelovalci in raziskovalnimi institucijami, dovoljeni tehnološki postopki in sredstva pri pridelavi vina, novosti pri vinarski opremi in postopkih, razvoj trga z vinom, poslovne strategije vinskih kleti in vinogradnikov, blagovne znamke ter drugih aktualnih tem.
Vsi predstavljeni referati in posterji bodo zbrani v zborniku kongresa, ki bo osrednja strokovna publikacija slovenskega vinogradništva in vinarstva za prihajajoče obdobje. Oba dneva plenarnega srečanje bodo zagotovljeni simultani prevodi v angleščino in nemščino. V podporo kongresu deluje spletna stran www.kongres.slovino.si, na kateri so zbrane vse informacije, tako z vsebinskega kot organizacijskega dela. Na spletni strani deluje tudi medijsko središče, kjer so zbrane novinarske informacije. Vsebina portala vključno s povzetki referatov, bo na spletu dostopna zainteresiranim tudi po kongresu, kar predstavlja dodatno vrednost glede na predhodna kongresa. Komunikacijsko podporo kongresu izvaja Zavod SloVino.
Pretekli kongres je bil pred petimi leti na Otočcu, prvi pa leta 1996 v Portorožu. Tokratni tretji kongres omogočajo kmetijsko ministrstvo, Kmetijsko gozdarska zbornica ter ga podpirajo vse pomembnejše strokovne institucije. Podporo kongresu so izrazili tudi sponzorji, ki se zavedajo, da je vino slovenski ponos, vinogradništvo pa pomembno oblikuje podobo ljudi in krajine slovenskih vinorodnih dežel.