VODNI VIRI, RAZVOJ TURIZMA IN TDO
Za seznanjanje z aktualnimi vprašanji dela turistične društvene organizacije (TDO) in izmenjavo izkušenj dela svojih članov Turistična zveza Slovenije (TZS) že vrsto let ...
Pripravili so posvet turistične društvene organizacije
Opozorili so pomembne dolgoletne projekte dela z mladimi v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah
Za seznanjanje z aktualnimi vprašanji dela turistične društvene organizacije (TDO) in izmenjavo izkušenj dela svojih članov Turistična zveza Slovenije (TZS) že vrsto let pripravlja tradicionalno srečanje predsednikov oziroma predstavnikov turističnih društev in območnih zvez. Letošnje je, pod naslovom Vodni viri, razvoj turizma in TDO, potekalo v okviru 55. Gostinsko-turističnega zbora Slovenije, v Termah 3000 v Moravskih Toplicah, in je sovpadalo s stoletnico organiziranega delovanja gostinstva in turizma na Slovenskem.
Tokrat je, v uvodnem prispevku posveta predsednik TZS Dominik S. Černjak spregovoril o razvoju turizma, vlogi in nalogah TDO v Sloveniji in širšem prostoru. V orisu dela TZS je opozoril na pomembne dolgoletne projekte dela z mladimi v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah, pa tudi na projekt urejanja okolja Moja dežela – lepa in gostoljubna. V prihodnje pa bo TDO kot pomemben člen pri razvoju turizma posvečala pozornost tudi ekološkemu ozaveščanju in v okviru tega vodi, ki bo tekoče zlato prihodnosti.
Možnosti partnerskega sodelovanja TDO in turističnega gospodarstva, ki je nadvse pomembno za delo turističnih društev, je predstavil predsednik uprave Sava, d. d., in častni član TZS Janez Bohorič. Poudaril je, da do velikih uspehov slovenskega turizma, ki ima še veliko možnosti, vodi samo skupna pot, to je tudi sodelovanje turističnega gospodarstva s številnimi turističnimi zanesenjaki, nadvse prizadevnimi prostovoljci turistične društvene organizacije. Vodni viri, razvoj turizma in TDO so bili rdeča nit prispevka prof. Dušana Pluta z ljubljanske filozofske fakultete. Slovenija ima raznovrstne, vendar skromne vodne vire, ki so ekološko izredno občutljivi. Zato je načrtovanje z vodo tesno povezanega turističnega razvoja občutljivo ne le z ekonomskega vidika, temveč tudi zaradi nujne zaščite okolja in skladnejšega regionalnega razvoja. Pri tem pa bo treba upoštevati tudi vpliv podnebnih sprememb in zato pripraviti strateški in operativni načrt prilagajanja turizma tem spremembam. Ukrepe za izboljšanje vodnih virov za turizem je osvetlil državni sekretar okoljskega ministrstva Mitja Bricelj in pojasnil, da so za njihovo uresničevanje na voljo tudi evropska sredstva, če bomo imeli pripravljene ustrezne programe.
Po skupnem posvetu je TZS, ljubljanskemu Turističnemu društvu Koseze podelila posebno priznanje „Sinja lastovica“ za prizadevno spomladansko urejanje in vzdrževanje čistega okolja. Predsednika Turistično gostinske zbornice pri GZS in Turistične zveze Slovenije Danilo Daneu in Dominik S. Černjak pa sta slavnostno podpisala dogovor o medsebojnem sodelovanju zbornice in zveze. V nadaljevanju pa sta potekali še delavnici o vlogi TDO v destinacijskem menedžmentu in organiziranosti TDO ter podjetnosti v povezavi z oblikovanjem turistične ponudbe s predstavitvijo primerov dobrega dela. V času tridnevnega stanovskega zbora je bila na ogled tudi razstava projektov vrtcev na temo „Z igro do prvih turističnih korakov“.