VOJNA ZA SLOVENIJO V RADGONSKI OŠ

V veliki dvorani OŠ Gornja Radgona je vse do 3. julija (dan ko je Gornjo Radgono zapustil zadnji vojak JLA) med 8. in 20. uro, na ogled zanimiva in hkrati žalostna razstava povezana z novejšo slovensko zgodovino in ...
Razstava „Človeka nikdar“ bo odprta do konca slovesnosti ob 20 – letnici osamosvojitve vojne V veliki dvorani OŠ Gornja Radgona je vse do 3. julija (dan ko je Gornjo Radgono zapustil zadnji vojak JLA) med 8. in 20. uro, na ogled zanimiva in hkrati žalostna razstava povezana z novejšo slovensko zgodovino in zadnjo vojno, ter posvečena 20 – letnici vojne za Slovenijo ki so jo poimenovali „Človeka nikar...“. Ob ogledu razstave, lahko v sliki, besedi in ob originalnih posnetkih lahko podoživimo dogodke, ki so se odvijali po celotni Sloveniji s poudarkom na aktivnostih slovenske policije in maneverske strukture in na aktivnostih teritorialne obrambe od Ormoža, Ljutomera do Radencev in Gornje Radgone, s motom »Nikoli več«.
Razstavo je pripravila in podrobno predstavila kustosinja policijskega muzeja, mag. Biserka Debeljak, poleg veliko predstavljenega tekstovnega in fotografskega gradiva povezanega z dogodki iz let 1990 in 1991, so žal tudi fotografije šestih policistov, ki so padli v osamosvojitveni vojni. „Zbirka pravzaprav ponazarja posredne in neposredne vzroke za okupacijo Slovenije. Zajema čas od 1. decembra 1989 do 26. oktobra 1991, se pravi od preprečitve »mitinga resnice« v Ljubljani do odhoda zadnjega vojaka JLA iz Slovenije. Razstava tako med drugim prikazuje začetke Manevrske strukture narodne zaščite ter dogajanje v Sloveniji v času plebiscita, razglasitve samostojnosti in dogodke, ki so sledili, pri čemer je na razstavi, katere del je pripravilo Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Gornja Radgona, posebna pozornost posvečena dogodkom na območju Ormoža, Ljutomera in Gornje Radgone. Razstavo Človeka nikar pa so dopolnili še s prikazom spominskih znamenj, ki so bila odkrita do konca aprila in izkazujejo zahvalo vsem, ki so prispevali k demokratičnim procesom in osamosvojitvi Slovenije“, je med drugim dejala Debeljakova.
Ravnatelj OŠ Gornja Radgona, Dušan Zagorc pa dodaja, da je glavno vodilo za umestitev te razstave na radgonsko šolo, prenesti spomin na osamosvojitvene dogodke na mlajše rodove, rojene v že samostojni Sloveniji. Razstavo si bodo ogledali učenci osnovnih šol z območja upravne enote Gornja Radgona in Srednje šole za gostinstvo in turizem Radenci in seveda vsi drugi, ki jih razstava zanima. Občinska proslava ob dnevu državnosti bo v Gornji Radgoni pod naslovom Naših prvih dvajset let potekala v petek, 24. junija, ob 14. uri v avli OŠ Gornja Radgona, slavnostni govornik bo župan in poslanec v državnem zboru Anton Kampuš. S časom praznovanja sovpada tudi slavnostno odprtje novega objekta policijske postaje v Gornji Radgoni (govornica: Katarina Kresal), ki bo 1. julija. Omenjena razstava bo odprta do nedelje, 3. julija 2011, ko bodo vse prireditve v Gornji Radgoni zaključili z 10. spominskim pohodom ob meji iz Radencev (ob 17.00) do Gornje Radgone (ob 18.50), kjer bo osrednja slovesnost ob 20. obletnici vojne (ob 19.00) pri obeležju »Nikoli več« (govornica: Ljubica Jelušič) na Maistrovem trgu v Gornji Radgoni in z družabnim srečanjem na OŠ Gornja Radgona (ob 20.20).
Zveza policijskih veteranskih društev Sever oz. Združenje Sever sicer združuje policijska veteranska društva Sever, katerih člani so kot pripadniki organov za notranje zadeve ali kot prostovoljci sodelovali z organi za notranje zadeve pri aktivnostih za zaščito demokratičnih procesov v Sloveniji ali pa so s svojimi aktivnostmi sodelovali v vojni za osamosvojitev Slovenije. Združenje Sever je bilo ustanovljeno leta 1994 kot enovito društvo za območje cele države in se leta 1998 preoblikovalo v zvezo društev. V združenje je povezanih 12 policijskih veteranskih društev Sever, ki pokrivajo celotno ozemlje Slovenije in vključujejo prek 6500 članov.