VZTRAJA ŽUPAN, VZTRAJAJO SVETNIKI – PRORAČUNA PA NI!
Če bodo lokalni politični veljaki v radenski občini še naprej trmarili in vztrajali vsak na svojem bregu, potem bodo težko sprejeli letošnji občinski proračun in druge pomembne odločitve za svoje občane. Dokler ne bo pripravljenosti na kompromise in ...
Znova razburljiva seja radenskega občinskega sveta in grožnja z bankrotom občine
Če bodo lokalni politični veljaki v radenski občini še naprej trmarili in vztrajali vsak na svojem bregu, potem bodo težko sprejeli letošnji občinski proračun in druge pomembne odločitve za svoje občane. Dokler ne bo pripravljenosti na kompromise in dogovore so bodo, tako župan Mihael Petek kot večina občinskih svetnikov, samo nabirali negativne točke, predvsem pa posmehovanje občanov, ki si roko na srce zaslužijo več. In če je verjeti minuli, 18. redni seji, ko so samo za potrditev dnevnega reda porabili skoraj uro časa, potem bo kompromis pri sprejetju občinskega proračuna gotovo težko dosežen. Gotovo nikamor ne vodi nenehno pregovarjanje o tem kdo ima prav, in kdo dobro razume poslovnik, pomembna so dejstva. Pred 18. sejo je zaplet sprožilo pismo direktorja podjetja SIM Radenci Zlatka Mira, ki je predlagal, da se na prvi naslednji seji občinskega sveta na dnevni red uvrsti problematika, povezana z oskrbo z vodo v občini Radenci. Mir ugotavlja, da so o težavah z njo v Radencih v preteklosti občinsko vodstvo že opozarjali, „vendar na to temo od Občine Radenci do sedaj še nismo dobili nobenega odgovora“. Največja težava je na območju Janževega Vrha, kjer gospodinjstva vodo dobivajo iz radgonskega vodohrana Orehovci, za razliko v ceni pa radgonska Komunala in Občina Gornja Radgona bremenita podjetje SIM Radenci.
Kljub predlogu člana sveta Emila Šmida, da to stori, župan Petek predloga podjetja SIM ni uvrstil na dnevni red, saj je dejal, da se ne bo pustil nikomur izsiljevati. Ob tem je dodal, da bo vsakršen sprejeti sklep, povezan s to problematiko, primoran zadržati. Občina naj bi imela v zvezi z oskrbo z vodo kar nekaj tožb, celo sodb, in o tem se bo gotovo še veliko govorilo. Kot v pismu županu in svetnikom navaja Mir, radgonska občina za območje Janževega Vrha zaračunava 0,55 evra za kubični meter vode, v radenski občini pa je cena 0,2186 evra. Torej že v osnovi nastaja razlika v ceni 0,3310 evra za kubični meter, česar pa „nikakor ne more kriti naše podjetja iz naslova druge dejavnosti, temveč občina“, je zapisal Mir.
Dogodki povezani z oskrbo s pitno vodo na območju občine Radenci, segajo v letu 2000, ko je bila likvidirana Komunala Gornja Radgona, ki je v tistem času upravljala z vodnimi viri na celotnem območju takratne skupne občine Gornja Radgona. Novonastala občina Radenci je podpisala pogodbo o oskrbi s pitno vodo na območju Radencev, cena, ki je bila določena s pogodbo, pa ni nikoli stopila v veljavo. Tako še danes na radenskem območju veljajo cene, ki so bile dogovorjene v takratni skupni občini. Občina Gornja Radgona je nastalo razliko v ceni izterjala po pravni poti, podjetje SIM Radenci pa je tako moralo plačati 64 tisoč evrov. Omenjeno vsoto želi podjetje sedaj nazaj od občine Radenci. Podjetje SIM Radenci prav tako predlaga subvencioniranje cene s strani občine Radenci do razlike v ceni, ki jo je potrebno plačati dobavitelju, torej podjetju Komunala Radgona, dokler ne bo zgrajen povezovalni vod med Kobilščakom in Janževim Vrhom. „Želeli bi, da se problematika oskrbe s pitno vodo na območju celotne občine obravnava celovito ter da se v najkrajšem možnem času izvede optimalna rešitev, ki bo ugodna za vse občane naše občine“, je še zapisal Zlatko Mir, v imenu podjetja SIM, ki pričakuje, da se bodo občinarji problema lotili čim prej, saj iz dneva v dan nastajajo nove nepokrite obveznosti zaradi dobave vode.
In ko so že nekako potrdili dnevni red, je na vrsti bila nova „trda kost“, občinski proračun, ki so ga po burni razpravi svetniki gladko (10:4) zavrnili. Župan Mihael Petek je s svojimi sodelavci predvidel prihodke za letos v višini 4,77 milijona evrov, za odhodke pa naj bi namenili 5,77 milijona evrov. Za večji del primanjkljaja bi se občina Radenci zadolžila z najemom kredita. Največ sredstev naj bi se v tem letu namenilo za kanalizacijsko omrežje in kanalizacijo v Radencih, in sicer 1,27 milijona evrov, dobrih 350 tisoč za izgradnjo kanalizacije na relaciji Šratovci-Boračeva, nekaj več kot pol milijona evrov pa še za lansko sanacijo osnovne šole Radenci. Petek je zaradi grožnje pristojnih služb, da bodo stari del šole zaradi pomanjkljive električne napeljave zaprle, tudi pripravil štiri amandmaje in svetniki so jih podprli, zalomilo pa se je pri potrjevanju svetniških amandmajev. O nekaterih je namreč župan menil, da niso bili pravilno vloženi, druge bolj ali manj niso podpirali, in zato se je razvnela burna razprava. Dejal je, kako so dobili veliko predlogov in želja, a jih je bilo malo v skladu z veljavno zakonodajo. Zlatko Herceg (SD) je predlagal, da se del vrnjenih sredstev, vloženih v telekomunikacijo, porabi za delovanje krajevne skupnosti Radenci, vendar njegovega predloga drugi svetniki niso podprli. Kar pet amandmajev je vložil Anton Sečko (Desus), vendar po prepričanju župana Petka nepravilno, kar je Sečka zelo razjezilo. Nekoliko boljše sreče je bil neodvisni svetnik Drago Bračko, ki je menda pravilno vložil vsaj dva amandmaja, vendar se je po daljši razpravi odločil, da ju umakne.
Preden je še predlog proračuna na glasovanje, so nekateri svetniki obrazložili svoj glas. Tone Sečko je dejal, da v „času, ko drugi znižujejo plače, pri nas se za 18 % dvigujejo plače občinske uprave. To ni pošteno in moralno. O tem kaj se pri nas dogaja bo odločalo sodišče“. Dodal je, da bo glasoval proti proračunu tudi zaradi predvidenega najema kredita, ki da na razčlenjen, zakaj bodo sploh sredstva porabljena. Vladimir Rantaša (NSi) je menil, da je proračun "prenapihnjen", zato se je odločil glasovati proti, Jože Kager (LDS) je prepričan, da je milijon evrov primanjkljaja v proračunu za Radence prevelik zalogaj. Znova se je oglasil Sečko, ki je županu predlagal, naj se predlogi svetnikov vnesejo v proračun in tega bi nato v spremenjeni obliki potrjevali na eni izmed prihodnjih sej. Podobno sta menila tudi Marko Vaupotič in Miro Madon, ki bi si želela boljše uskladitve in dogovarjanja. Petek je kljub pripombam svetnikov dal njegov predlog proračuna na glasovanje, vendar je bila večina članov občinskega sveta proti, sam pa je zaključil z besedami, da je „to izživljanje, ki bo samo škodovalo občini Radenci“. Dodal je samo, da bo sledila nova priprava proračuna in poskus sprejetja po hitrem postopku.
Ob koncu je samo še spomnil, da je pogosto prisoten na različnih sodnih obravnavah, in da čakajo občino še številne obveznosti, ki jih ji bo v prihodnje naložilo sodišče. Občina Radenci je namreč v številnih sodnih postopkih, po Petkovih podatkih pa naj bi tožeče stranke od občine zahtevale blizu 700 tisoč evrov. „To je brez zamudnih obresti in sodnih stroškov. Nekatere nerešene zadeve so odprte od leta 1994. Jaz tega nisem skuhal, a se bo le boril za vsak evro, da bi občina čimmanj izgubila“, je povedal Petek, ki ironično sklenil, da je po najslabšem scenariju možen celo stečaj občine Radenci.
V primerjavi s proračunom pa so svetniki soglasno potrdil odlok o ustanovitvi J.P. Prlekija d.o.o., ki naj bi skrbelo, sprejetih pa je bilo še nekaj pomembnih odločitev, med katerimi tudi uskladitev ekonomskih cen za programe v vrtcu.