ZA 150 TON JAGOD POTREBUJEJO 300 OBIRLACEV
V največji slovenskih pridelovalki hrane, Skupini Panvita se je danes (sreda) začela spomladanska sezona obiranja jagod, ki jih v 15 hektarjev velikem nasadu v Ižakovcih ...
Panvita je največji slovenski pridelovalec jagod
Začelo se je pomladno obiranje „domačih“ jagod iz Prekmurja; Na 15 hektarjih bo 300 delavcev pridelek obiralo 30 dni
V največji slovenskih pridelovalki hrane, Skupini Panvita se je danes (sreda) začela spomladanska sezona obiranja jagod, ki jih v 15 hektarjev velikem nasadu v Ižakovcih proizvajajo po strogih načelih integrirane poljedelske pridelave. Zaradi ugodnih temperatur v marcu in aprilu se obiranje letos začenja vsaj teden dni prej kot običajno. Pričakujejo, da bodo v 30 dneh obrali blizu 150 ton pridelka, zanj pa potrebujejo letos tudi doslej največje število obiralcev, okrog 300.
Jagode so sicer v Skupini Panvita začeli pridelovati jeseni leta 2005, najprej na petih hektarjih, leto kasneje pa so nasad povečali na 15 hektarjev. Proizvodnja poteka v zemlji na grebenih, pokritih z visokimi tuneli. Pri proizvodnji dosledno upoštevajo pravila integrirane poljedelske pridelave, za kar imajo tudi certifikat, ki ga na podlagi uspešno opravljenih nenapovedanih pregledov izdaja neodvisna akreditirana certifikacijska agencija. „Obiranje, ki se je začelo danes, bo trajalo predvidoma 30 dni. Jagode bomo prodajali v Sloveniji, del pridelka pa bomo izvozili v Nemčijo in Avstrijo. Zaradi zahtev tujih trgov smo že lani pridobili certifikat po mednarodnem standardu GlobalGap in ga ohranjamo tudi letos, saj je to osnovni pogoj za uspešen vstop na omenjeni tržišči.
Letošnji pridelek bo večji kot v preteklih letih, zato potrebujejo več obiralcev kot običajno, in sicer okrog 300. Večina jih je (bo) iz Pomurja. Po spomladanskem obiranju bo na vrsti obnova nasada: zamenjali bodo sadike in z delom novih sadik nadaljevali proizvodnjo v poznem poletju in jeseni vse do novembra“, pravi Andrej Smodič, izvršni direktor Razvojnega centra Panonski vrt.
Sicer pa je Skupina Panvita največji slovenski pridelovalec jagod, in kljub temu nima težav s prodajo tega sladkega pridelka, katerega mimogrede vsako leto, pred koncem maja, predstavijo tudi na posebnem „Panivitinem dnevu jagod“. Lani so skupno pridelali nad 220 ton jagod, letos pa pričakujejo še več pridelka, kateri je kot rečeno pridelan po strogih standardih integrirane poljedelske proizvodnje. Za nasad velikosti 15,02 ha, čez celo leto skrbi 20 zaposlenih. Ker je obiranje v celoti ročno, v tem času potrebujejo tudi največ obiralcev. Za kupce v Prekmurju in okolici ponujajo najbolj sveže Panvitine jagode na stojnici v neposredni bližini nasada v Ižakovcih. Predsednik uprave Skupine Panvita, mag. Dejan Židan je posebej ponosen, da so jagode že lani belie prvi proizvod iz Skupine Panvita, ki je označen z logotipom „Kupujem slovensko“. Kratka logistična pot, sveže jagode na trgovskih policah, sonaravna pridelava in skrbno sestavljen sortni izbor, omogočajo namreč vrhunsko kvaliteto domačega porekla.