NADALJEVANJE SAMO BREZ ODPUŠČANJA DELAVCEV!

Usoda prašičje farme v Podgradu, priznanje radgonski občini na dnevih energetikov v Portorožu, odprtje mestnega parka, gradnja novih stanovanjskih blokov, Starega MIR-a, podiranje nekdanjega mejnega ...
Občina pogojuje nadaljnjo usodo Prašičereje Podgrad? Usoda prašičje farme v Podgradu, priznanje radgonski občini na dnevih energetikov v Portorožu, odprtje mestnega parka, gradnja novih stanovanjskih blokov, Starega MIR-a, podiranje nekdanjega mejnega prehoda..., so samo nekatere izmed tem, katere je na posebni tiskovni konferenci v radgonskem muzeju „obdelal“ župan občine Gornja Radgona Anton Kampuš. V ospredju je vsekakor bilo območje Prašičereje Podgrad, kjer želi občina vzpostaviti turistično dejavnost ter graditi športne in stanovanjske objekte. Toda očitno so, kot je dejal Kampuš, trenutno zaposleni na farmi pomembnejši od načrtov občine. Kot je znano želi občina Gornja Radgona, da bi bilo območje Prašičereje Podgrad, ki je del skupine MIP, ki je v stečaju, sanirano in namenjeno drugim dejavnostim, predvsem turizmu, športni rekreaciji ter stanovanjski gradni. Razselitev omenjene farme je bila načrtovana že pred desetletji in tudi izpeljana, tako da so bile vzpostavljene številne manjše reje prašičev, kljub temu pa ni bil uresničen načrt zaprtja farme v Podgradu, ki ga je država sicer načrtovala. Območje, kjer so farma in lagune, je treba najprej sanirati, zatem ga želi občina nameniti turistični dejavnosti ter gradnji stanovanjskih, športnih ali kakšnih drugih objektov, le proizvodnji ne. Temu občino silijo tudi skupni projekti razvoja obeh Radgon in območja ob reki Muri.
Toda, kot je dejal Kampuš, se je občina tem načrtom pripravljena odpovedati, če ne bi bilo nikakršne druge rešitve (na primer prezaposlitev) za preostalih 37 delavcev, ki so še zaposleni na farmi (in tudi prejemajo plačo), in v primeru, da se najde ustrezni investitor, ki bi zagotovil adaptacijo farme, skladno z vsemi okoljevarstvenimi standardi. „Občina ima v svojih dolgoročnih programih predvideno zaprtje te farme in tudi v projektu skupnega urbanističnega razvoja obeh Radgon je izražena težnja po zaprtju farme. Zato občina pričakuje, da bo priskočila na pomoč država, saj sanacija pomeni velik finančni zalogaj, vreden nekaj milijonov evrov. Lagune je treba izprazniti in odstraniti vse, kar se je v njih desetletja nabiralo, ter območje spraviti v takšno stanje, da bi lahko razvijali turizem, tako kot je zapisano v dokumentih. Toda, če bo potrebno, bomo zaradi zaposlenih v Prašičereji, pustili možnost nadaljnje proizvodnje pod določenimi pogoji, predvsem okoljevarstvenim“, je dejal Kampuš.
Radgonski župan je z zadovoljstvom ugotovil, da gospodarske recesije v občini radgonski občini, v primerjavi z nekaterimi območji, še ni močno čutiti. „Pa tudi velikih pretresov v kratkem ni pričakovati, predvsem na račun tega, ker imamo v občini in nasploh v naši upravni enoti sorazmerno razpršeno gospodarstvo. Nismo vezani samo na industrijo, ampak tudi na kmetijstvo, turizem, drobno gospodarstvo, kar je zelo pomembno in pomena teh dejavnosti se velja dobro zavedati tudi v prihodnje. V prvih treh mesecih letošnjega leta smo dobili na območju upravne enote 108 novih brezposelnih, ki so izgubili službe v glavnem v večjih podjetjih v drugih občinah. Na drugi strani je na našem območju čez 30 razpisanih prostih delovnih mest. Gre v glavnem za poklice v gostinski in zdraviliški dejavnosti ter kovinarske poklice. Brezposelne bi zato veljalo prekvalificirati in jih preusmeriti v poklice, ki so na voljo“, meni Kampuš, ki je izrazil zadovoljstvo, da je občina Gornja Radgona prijela visoko priznanje na 11. dnevih energetikov v Portorožu, potem, da je mesto Radgona končno dobilo mestni park, da se kljub recesiji gradita nova stanovanjska bloka, in v enem od njih bo svoje prostore dobilo tudi MDI Gornja Radgona. Počasi, tako Kampuš, se bliža tudi trenutek, ko bo porušen nekdanji mejni prehod, in ko se bo začela sanacija mostu čez Muro, potem pa prometnice od Mure do središča mesta. Končno je izbran tudi medobčinski inšpektor, kar pomeni, da bo končno zaživel medobčinski inšpektorat. Kmalu naj bi se začela tudi realizacija plinifikacije mesta. „Skupaj s sosednjo Avstrijo pa pripravljamo tudi nekatere projekte, ki nam bodo prinesli nova evropska sredstva“, je tudi zatrdil Kampuš.