ŽE MINIMALNE PLAČE BI JIM RADI ZNIŽALI?

Murska Sobota – Očitno je, da se tudi v našem največjem konfekcijskem podjetju Muri obeta stavka, in če bo temu tako se v skrajnji severovzhodni regiji Pomurju obeta velika socialna kriza. Kot je Namreč znano, so tudi v soboški Muri prešli s 1. februarjem ...
Tudi v soboški Muri priprave na stavko Murska Sobota – Očitno je, da se tudi v našem največjem konfekcijskem podjetju Muri obeta stavka, in če bo temu tako se v skrajnji severovzhodni regiji Pomurju obeta velika socialna kriza. Kot je Namreč znano, so tudi v soboški Muri prešli s 1. februarjem letos, zaradi znane gospodarske krize in recesije, iz 40-urnega na 36-urni tedenski delovni čas. Pred dnevi pa so zaposleni dobili anekse k pogodbi o zaposlitvi za poln delovni čas, ki pa je prinesel med delavce precej nezadovoljstva. Videti je namreč, da naj bi že tako minimalne plače (menda polovici zaposlenih izplačujejo zajamčen osebni dohodek), radi znižali. Pri Murinem sindikatu pravijo, da se bodo osnovne plače zmanjšale do 5 odstotkov, kar je nesprejemljivo. Zato je bila danes (ponedeljek) v Muri izredna seja sindikalnih zaupnikov.
Po besedah predsednika izvršnega odbora sindikata Mura in od danes tudi predsednika stavkovnega odbora Draga Forjana je delodajalec izdal anekse k zaposlitvi, »kjer je možno, da se osnovne plače znižajo od 1 do 5 odstotkov.« Nekateri delavci so bili po besedah Forjana deležni tudi groženj, češ, da če aneksa ne bodo podpisali, bodo ostali brez zaposlitve, kar je mnogim zaposlenim in tudi njihovim družinam povzročilo veliko glavobolov. Zato so sindikalisti danes delodajalcu posredovali šest stavkovnih zahtev; med drugim tudi umik aneksov k pogodbam o zaposlitvi. Povsem drugačnega mnenja je predsednik Murine uprave Franc Huber, ki je dejal, da „gre za popolnoma preuranjene in nepotrebne zadeve“. Družba je državo zaprosila za subvencije na delavca v obliki posebnega dodatka v znesku 60 evrov bruto. Plača v aneksu je sicer zmanjšana za 10 odstotkov, kolikor je tudi manj ur. „Toda k tem desetim odstotkom bomo dodali pridobljene subvencije 60 evrov na zaposlenega“, je še poudaril Huber, ki trdi, da sindikat nima prav, in da bi se vsak posameznik moral odločiti sam. O stavkovnih zahtevah bodo Murina uprava in predstavniki sindikata razpravljali to sredo (25.2.) zjutraj.
O težavah v Muri je danes v Gornji Radgoni spregovoril tudi župan občine Gornja Radgona in poslanec Državnega zbora Anton Kampuš. Dejal je, kako so se vsi poslanci DZ iz Pomurja zavzeli za rešitev tega največjega pomurskega podjetja. Sam je o tem že govoril s premierjem Pahorjem in gospodarskim ministrom Lahovnikom, ki sta mu menda obljubila pomoč pri reševanju Mure in s tem zaposlenih v družbi.