Zelena karta, Evropsko poročilo, potrpljenje...
Kaj storiti, če smo v tujini udeleženec v prometni nesreči? Ostanite mirni, modri in razumni.
Poletje je čas, ko se zaradi dopustov in izletov, najpogosteje odločamo za potovanja tudi z osebnimi in podobnimi vozili. Kadar se v tujino odpravite z avtom ali avtodomom, je dobro vedeti, kaj je potrebno storiti v primeru raznih neprijetnosti, med katerimi so v ospredju prav gotovo prometne nesreče, ki se lahko vsakomur pripetijo. Zato strokovnjaki svetujejo: Tudi, če se vam prometna nesreča zgodi v tujini, morate nujno zavarovati kraj nezgode in poklicati policijo. Če je to mogoče, omogočite prevoznost ceste za druge udeležence v prometu. Kraj nesreče ustrezno zavarujte in označite z varnostnim trikotnikom. Če se nesreča zgodi ponoči, je varnostni trikotnik dobro poudariti z dodatnim svetlobnim telesom. Podobno ravnajte tudi ob okvarah. Na avtocesti je zaradi velikih hitrosti še toliko pomembneje, da iz avtomobila ne izstopite brezglavo. Najprej se prepričajte, ali je to sploh varno. Tudi ko izstopite iz avtomobila, okrog njega ne hodite brez potrebe in ne poskušajte oceniti nastale škode, ampak raje poskrbite za varnost, med drugim si oblecite tudi odsevni jopič.
Če vam okoliščine to omogočajo, pa lahko v času čakanja na policijo, dokaze zberete in zavarujete tudi sami, in sicer tako, da z mobitelom ali fotoaparatom fotografirate kraj dogodka in udeleženo vozilo (vozila). To je dobro narediti iz več zornih kotov. Potem posnemite še natančno lego vozil, in sicer glede na cesto in oznake na njej ter glede na druga udeležena vozila. Pri tem bodite še bolj natančni in napravite fotografije poškodb nasprotnikovega vozila in tudi svojega, kolikor se da natančno. Ne pozabite na odpadle delce plastike in stekla po tleh, tudi to fotografirajte, saj ne veste, kdaj vam bo prišlo prav. Mora nam biti jasno, da se zapletali lahko pričnejo šele na zavarovalnici, pri ugotavljanju odgovornosti za nesrečo. Zavarovalnica to ugotavlja sama. Lahko se zgodi, da sploh ne bo upoštevala policijskega zapisnika. Fotografije so pri tem lahko zelo koristne.
Če je na kraju dogodka ustavilo še kako drugo vozilo ali je bil prisoten kak očividec, potem ga prosite za telefonsko številko in osebne podatke. Lahko si zabeležite tudi registrsko številko njihovega vozila. Pri policijski obdelavi pa bodite verodostojni in pri navajanju dejstev dosledni.
Policijo je treba obvestiti, ali je v prometni nesreči nastala večja materialna škoda ali pa so nastale telesne poškodbe, in opozoriti, če bi eden izmed udeležencev nesreče lahko bil pod vplivom alkohola, če je bilo v prometni nesreči udeleženo vozilo s tujo registrsko označbo, če eden izmed udeležencev nesreče noče dati podatkov o vozilu in vozniku, če se voznika ne moreta sporazumeti, kdo je kriv, če eden izmed udeležencev pobegne s kraja nesreče, če bi bila nesreča lahko povzročen namenoma, če je škoda nastala zaradi izogibanja trku, če eden izmed udeležencev odkloni sestavljanje ali podpis Evropskega poročila o prometni nesreči ali pa ga udeleženca sploh nimata. V tem primeru morajo vsa vozila do prihoda policije na mestu nesreče ostati v nespremenjenem položaju. Kraj nesreče lahko spremenite le, ko je to potrebno zaradi pomoči poškodovanim udeležencem nesreče ali pa zaradi zagotavljanja varnosti drugih udeležencev v prometu.
Pomembna je tudi zelena karta, saj gre mednarodno potrdilo o zavarovanju avtomobilske odgovornosti, ki zagotavlja zavarovalno kritje v obsegu, ki ga določa pristojni zakon o obveznem zavarovanju avtomobilske odgovornosti v obiskani državi. Še vedno jo je potrebno predložiti ob vstopu v nekatere evropske države, na primer Bosno in Hercegovino, Črno Goro, Albanijo, Turčijo, Rusijo, priporočljivo pa je, da jo imate pri sebi tudi v drugih državah sistema zelene karte. Zaradi poenotene oblike boste z njo lažje izmenjali podatke o zavarovanju avtomobilske odgovornosti z morebitnimi soudeleženci v nesreči. Seveda, ne pozabite izpolniti evropskega poročila, ki naj ga oba udeleženca podpišeta. To naj storita tudi v primeru, da se ne strinjata glede posamičnih dejstev. V takem primeru naj vsak nariše svojo verzijo dogodka in se podpiše. Nujno opišite poškodbe na obeh vozilih in zapišite imena in priimke potnikov v vozilih. Za soudeleženo vozilo je dobro, da veste, koliko potnikov je bilo v njem, njihov spol in približno starost. Zavarovalnice sicer po vsej Evropi izdajajo ta obrazec ob sklenitvi zavarovanja avtomobilske odgovornosti. Zaradi poenotene vsebine in oštevilčenih rubrik je uporaben za različne vrste prometnih nesreč tudi v primerih, ko sta udeleženca prometne nesreče iz različnih držav; posamezne rubrike si namreč lahko prevajata po svoji jezikovni različici.
Če slovenski oškodovanec ob prometni nesreči v eni od držav sistema zelene karte slučajno ne bi pridobil podatkov o zavarovanju tujega vozila, registriranega v eni od držav Evropskega gospodarskega prostora ali Švici, ker sta z nasprotnim udeležencem pomanjkljivo izpolnila evropsko poročilo ali ga sploh nista izpolnila, lahko pri Slovenskem zavarovalnem združenju – informacijskem centru poizve o zavarovanju tujega vozila. Obrazec »Poizvedba o zavarovanju vozila s tujo registrsko tablico« se lahko dobi na zavarovalnici ali na Slovenskem zavarovalnem združenju. Prav tako informacijski center posreduje tudi podatek o imenu in naslovu pooblaščenca tuje odgovornostne zavarovalnice v Sloveniji, kjer bo lahko vložil odškodninski zahtevek ter opravil druge postopke glede ocene škode in njene povrnitve. Imenovani pooblaščenci v Sloveniji obravnavajo odškodninske zahtevke v slovenskem jeziku in imajo vsa potrebna pooblastila za zastopanje tuje odgovornostne zavarovalnice v postopku poravnave - sprejemajo odškodninske zahtevke slovenskih oškodovancev ter jih obravnavajo v sodelovanju s tujo odgovornostno zavarovalnico in praviloma skladno s pravom države, v kateri se je zgodila prometna nesreča. Če se ugotovi, da tuja odgovornostna zavarovalnica v Sloveniji ni imenovala svojega pooblaščenca za obravnavanje odškodninskih zahtevkov, mora Slovensko zavarovalno združenje samo prevzeti obravnavanje odškodninskega zahtevka kot odškodninski urad. Če nimate evropskega poročila, naredite opis poškodbe s skico na drug papir, ki je pri roki, oba udeleženca pa naj to podpišita.
V primeru, da je kdo od potnikov poškodovan ali pa vi sami, pojdite čim prej k zdravniku in navedite vse bolečine. Podplutbe, rane, otekline in izcedke poslikajte, kar vam bo prišlo zelo prav. Fotografija, vsaj ena, mora prikazovati celoto in nato še posamične poškodbe od blizu. Dobro je, da je pri fotografiranju na fotografiji viden tudi datum posnetka. V primeru hujših poškodb pa seveda nemudoma pokličete prvo pomoč in se s fotografiranjem poškodb ne ukvarjate. Stroške zdravljenja, ki se nanašajo na nujno zdravljenje v tujini, običajno krije obvezno zdravstveno zavarovanje na podlagi evropske kartice zdravstvenega zavarovanja, vendar ni nujno, da bo to zavarovanje pokrilo vse nastale stroške. Zato je priporočljivo, da imate za vse poti v tujino sklenjeno turistično zavarovanje ali zdravstveno zavarovanje v tujini z asistenco, ki stroške zdravljenja, nujnih prevozov in prevozov v domovino pokrije v celoti do višine sklenjene zavarovalne vsote. Če ste v prometni nesreči oškodovanec, bo morebitne dodatne stroške zdravljenja povrnila odgovornostna zavarovalnica povzročitelja nesreče.
Torej, v primeru prometne nesreče v tujini, je potrebno imeti: zeleno karto, Evropsko poročilo, potrpljenje, predvsem poskrbeti za varnost, ostati miren, moder in razumen...