Spet lažno zbiranje denarja v imenu zveze Sonček

Neznanec izkorišča invalidne ljudi za goljufijo in polnjenje lastnega žepa.
Zagorje ob Savi – Potem ko so v preteklosti bili deležni podobnih goljufij v Pomurju, Mariboru, Ljubljani..., se je sedaj ponovili tudi v Zasavju, in sicer da neznanci zlorabijo ime invalidske organizacije Zveze Sonček, Neznana oseba naj bi namreč tam v imenu Zveze Sonček več dni zbirala denarna sredstva, in sicer tako, da hodi od vrat do vrat in brez lastne identifikacije v imenu Zveze Sonček prosi za sredstva, ki potem očitno končajo v njenem žepu. Zveza Sonček je namreč prejela obvestilo, da je v petek 29. in soboto 30. januarja 2016 neznani moški na območju Zasavja zbiral po stanovanjih in stanovanjskih hišah prostovoljne prispevke domnevno za neko družino Marolt iz Zagorja, ki naj bi potrebovala finančna sredstva za nakup invalidskega vozička za družinskega člana. Neznanec naj bi prostovoljne prispevke zbiral v Izlakah, Kisovcu in Zagorju ob Savi.

„Po navedbah oseb, ki so bile zaprošene za prostovoljne prispevke gre za: Urejenega starejšega sivolasega moškega, starega več kot 60 let, ki na zelo prepričljiv način opisuje namen zbiranja finančnih sredstev in potrebe družine, kateri je domnevno namenjena pomoč. Moški nima nikakršnega pooblastila ali dovoljenja in se izgovarja, da to počne v okviru sosedske iniciative, kateri se je pridružil oziroma jo podpira tudi Sonček. Ker obstaja verjetnost, da bo neznani moški nadaljeval z lažnim zbiranjem gotovinskih prostovoljnih prispevkov od občanov v našem imenu, javnost obveščamo, da Zveza Sonček in društva Sonček nikoli ne zbirajo gotovinskih prostovoljnih prispevkov po hišah ali stanovanjih. Kdorkoli v imenu Zveze Sonček zbira prostovoljne prispevke to počne z goljufivimi nameni, zato vse občane prosimo, da tako početje prijavijo na najbližjo policijsko postajo ali na telefonsko številko 113“, pravi Iztok Suhadolnik, direktor Zveza Sonček.

Zveza Sonček je sicer neprofitna, nevladna in nepolitična nacionalna invalidska organizacija, ki deluje že od leta 1983. Nastala je z združitvijo Mariborskega in Gorenjskega društva za cerebralno paralizo. Kot prvotno starševska organizacija se je v dobrih 30 letih delovanja razvila v strokovno organizacijo, ki deluje na področju invalidskega varstva in izvaja storitve namenjene tako osebam z invalidnostjo, strokovni javnosti kot tudi staršem otrok s posebnimi potrebami in njihovim svojcem. Vanjo se združuje petnajst regijskih društev za cerebralno paralizo, Društvo za pomoč prezgodaj rojenim otrokom ter Sonček - Športno društvo cerebralne paralize. Zveza Sonček, ki je konec leta 2013 pridobila tudi status socialnega podjetja, se neposredno vključuje tudi v Mednarodno združenje za osebe s cerebralno paralizo ICPS in Evropsko združenje servisov za osebe z invalidnostjo EASPD. Od ustanovitve prvega centra v Ljubljani, v decembru 1990, so centri Sonček zasnovani kot centri z raznolikimi programi. Osrednja dejavnost centrov je program varstva, usposabljanja in zaposlovanja pod posebnimi pogoji. Centri nudijo tudi druge programe: program usposabljanja in zaposlovanja v podjetjih za zaposlovanje invalidov, izobraževalne, kulturne, družabne in druge programe, katerih cilj je druženje različnih uporabnikov ne glede na invalidnost ter odprtost v socialno okolje. Zato so tudi izvajalci teh programov različni. K programu centrov sodijo tudi Sončkova svetovalna služba in izposojevalnica knjig, videofilmov, dnevni prevozi s kombiji za zaposlene v centrih in prevozi. V centrih so tudi sedeži regijskih društev za cerebralno paralizo, prostor za dejavnosti pa večkrat uporabljajo tudi druga društva in organizacije.