V HRASTJI MOTA POGINILO KAR 6,3 TONE RIB

Pomanjkanje kisika usodno za tone rib ob reki Muri...
Praktično celi minuli teden, so člani Ribiške družine Radgona, Temeljna enota Radenci, izvajali najbolj žalostno delo v svoji ribiški karieri. Iz svojega, tako imenovanega „okroglega ribnika“, ki tvori kompleks ribnikov v neposredni bližini reke Mure v Hrastju Mota v občini Radenci, so namreč „lovili“ tone rib, ki so nenadoma poginile. Zgodil se je pravzaprav pravi pomor rib, kajti potem ko so vse mrtve ribe pobrali iz avetskega ribnika, kjer je trenutno prepovedano ribiti, ter jih ko jih je sanitarna veterinarska služba odpeljala na ustrezno uničenje v kafilerijo, so ugotovili, da je poginilo kar 6.300 kilogramov rib. Sploh pa, radenski ribičie, na čelu s predsednikom Darkom Mesom in podpredsednikom Božom Habjaničem pravijo, da jih je od začetka minulega tedna, praktično vsako jutro čakal šokanten prizor, mrtve ribe, velike in male, so namreč dobesedno preplavile gladino velikega (okoli šest hektarjev) ribnika. Žalostno je bilo gledati stotine in tisoče še majhnih ribic, še bolj žalostno pa prave trofejne mrcine težje od 40 kilogramov. Predvsem je šlo za tolstolobike in some, potem so zraven bili tudi krapi, smuči, amurji, ščuke, ostriži, ploščiči in drugi drobiž.
Zakaj so ribe poginile, bo dokončno pokazala analiza vzorcev, a že ribiči so ugotovili, da najverjetneje vzrok tiči v pomanjkanju kisika, kar je v poletnih mesecih pogost pojav, saj se prekomerno razvijejo zelene alge, ki posrkajo ves kisik. Pogin v Hrastju Mota (pred dnevi je tudi v Slivniškem jezeru poginilo nad 3,5 tone rib) je tako eden največjih v zadnjem času, žal pa ni edini še posebej na severovzhodu države. O zadevi v Hrastju Mota so bili obveščeni veterinarji, inšpektorji in tudi policisti, ki pa so ugotovili, da ni bilo nobenega kaznivega dejanja in zato njihovo posredovanje ni bilo potrebno. Tudi inšpektorji so ugotovili, da je zaradi velike vročine in nizkega vodostaja v ribniku zmanjkalo kisika, in zato so ribe poginile. Pravzaprav so se vsi odgovorni strinjali, da ni šlo za nobeno zastrupitev ribnika, temveč zgolj za pomanjkanje kisika. In ribiči so sedaj s prečrpavanjem vode ustvarili nekoliko več kisika, z apnenjem pa so uničili alge, tako da so pomagali vsaj tistim ribam, ki so še preživele morijo.
Predlani poplave, letos (na isti nad) pogin!
Ob celotni zadevi je žalostno vzporednico potegnil predsednik TE Radenci, Darko Mes, ki je žalostno ugotovil, da so jim pred dvema letoma, natanko, 21. avgusta, poplave naredile velikansko škodo, ko je Mura pred sabo odnašala praktično vse, kar se ji je znašlo na poti, dve leti pozneje pa se je prav na isti dan (21.8.) začela morija rib v njihovem ribniku, kakršne nihče ne pomni. Kljub vsemu pa radenski ribiči ne mislijo obupati, in s še večjim elanom in s še več volonterskega dela, bodo vse sanirali in šli naprej!