„BARVE MURE“, GLASBA, PROZA IN POEZIJA
V radgonskem Domu starejših občanov obeležili kulturni praznik...
Z otvoritvijo likovne razstave – del udeležencev 7. mini likovne kolonije Pomurje – z naslovom „Barve Mure“, ter priložnostnim kulturnim programom, so v Domu starejših občanov (DSO) Gornja Radgona, obeležili letošnji kulturni praznik. Na pestri in zanimivi prireditvi, katero si je poleg stanovalcev in zaposlenih v DSO ter njihovih svojcev, udeležilo še nekaj občanov Gornje Radgone in Pomurja, je slavnostna govornica bila upokojena defektologinja, pedagoginja, kulturnica, športnica in pisateljica, sicer častna občanka občine Gornja Radgona, Cilka Dimec Žerdin, ki je mimogrede tudi stanovalka doma. Sama se je v svojem nagovoru o pomenu kulture za razvoja naroda, spomnila številnih slovenskih pisateljev in pesnikov, vmes pa je brala tudi njihovo prozo in poezijo. Za glasbeni del prireditve, katero je v organizaciji radgonske OI JSKD, povezoval direktor DSO Gornja Radgona, mag. Marjan Žula, so poskrbeli učenci ZGŠ Maestro iz Gornje Radgone: Jana Urbanič, Aljaž Novak, Jan Rauter in Jana Štrakl, ter spremljevalka – pianistka Franja Gomboc.
Že pred omenjenim kulturnim programom in nagovorom, pa so uradno odprli razstavo del 7. Mini likovne kolonije Pomurja „Barve Mure“, katero je prestavila mentorica kolonije, mag. Saša Bezjak, akademska slikarka: „Naslov 7. Mini likovne kolonije Pomurja – Barve Mure - je dopuščal ljubiteljskim umetnikom, raznovrstnim po izkušnjah in po znanju, odprto možnost izražanja.
V uvodu kolonije sem predstavila trende likovne umetnosti 20. stoletja, ki so se odmaknili od čistega realizma in spodbudila likovne ustvarjalce k sodobnejšemu pristopu oz. izvedbi likovnega dela. Veliko jih je v tem prepoznalo izziv in nastalo je nekaj novega. To se zgodi vedno, ko se odpremo novemu prostoru in novim energijam likovne kolonije. Na razstavi lahko vidimo barve in se vživimo v dušo Mure, ki je na delih, ki so nastala, temna, videna z otroškim pogledom, neobremenjena, vesela ali abstraktna. Ali pa je nastalo delo, ki ni vezano na samo reko, temveč je barvni premislek nekega drugega motiva, ki se nanaša nanjo ali tudi ne. Vsak korak naprej je del nove poti“.
Sicer pa svoja dela v DSO Gornja Radgona predstavlja kar 27 ljubiteljskih in manj ljubiteljskih slikarjev vseh starosti iz celega Pomurja: Jožefa Benko, Vidka Borko, Jasna Brunskole, Mateja Jakopič, Dan Katalinič, Kiara Katalinič, Nastja Klement, Pavla Krajnc, Danila Krpič, Ivanka Lehner, Marija Magdič, Marija Makovecki, Filip Matko Ficko, Marko Matko Ficko, Leopold Methans, Zdravko Patty, Cvetka Pišek, Irena Skotnik, Manja Sgerm, Nina Srejš, Darko Šafatič, Terzija Šegula, Dana Štrucelj, Elizabeta Tibaut, Lojze Veberič, Cvetka Vereš in Ludvik Žižek.