CVENSKI OKTET PROSLAVIL JUBILEJ
Organizirano petje na Cvenu sega več kot pol stoletja nazaj.
S posebnim koncertom, na katerem so nastopile tudi gostje-profesorice iz ljutomerske glasbene šole Slavka Osterca, so pevci Cvenskega okteta minulo soboto, v Zadružnem domu na Cvenu, obeležili okrogel jubilej - 10. letnico obstoja in uspešnega delovanja. Ob tej priložnosti so zaslužnim podelili tudi posebna priznanja. Na Cvenu, dober streljaj iz središča Ljutomera, skrbno ohranjaj zborovsko petje, vseskozi pa k sodelovanju vabijo nove mlade pevce. Repertoar okteta
obsega predvsem ljudske pesmi različnih priredb, slovenske umetne pesmi, sklop Dalmatinskih ter del Renesančnega repertoarja. Oktet se je predstavil s štirinajstimi skladbami.
Po uradnih podatkih, organizirano petje na Cvenu sega v leto 1961, a tradicija sega še dlje. Ob lepih večerih so se fantje pogosto naključno zbrali sredi vasi in prepevali pozno v noč. To tradicijo negujejo in skrbno ohranjajo vsa ta desetletja. In en takšen lep, pevski večer, je potekal ob 10-letnici delovanja Cvenskega okteta, v Zadružnem domu na Cvenu. Cvenski oktet je bil ustanovljen leta 2004, predvsem z namenom ohranjanja moškega štiriglasnega petja na vasi. Oktet sestavljajo pevci, ki pojejo za dušo in srce in temu primeren je njihov nivo petja.
Umetniški vodja Cvenskega okteta je Tihomir Babič, ki je diplomirani organizator turizma, fakultete za turizem iz Portoroža. Glasbeno se je izobraževal na srednji glasbeni in baletni šoli v Mariboru, na solo pevskem oddelku pri profesorici Alenki Češarek Krnjak. Pel je v različnih priznanih zasedbah. Komorni zbor Orfej iz Ljutomera, Vokalna skupina Liguster, Ptujski nonet, Mladinski pevski zbor Škofijske gimnazije Antona Martina Slomška, kjer se je preizkusil v kar nekaj odmevnih solo pevskih vlogah. Še danes pa poje v Ljutomerskem oktetu. Prav tako je pel v Mariborski operi kot honorarni član, kjer je sodeloval pri različnih predstavah. Cvenski oktet vodi od začetka delovanja.
V Cvenskem oktetu pojejo, 1. tenor: Tihomir Babič, Jože Pečnik in Marjan Rudolf; 2. tenor: Janez Škerban in Ivan Maučec; Bariton: Anton Marinič in Daniel Blagovič; Bas: Leon Rošker, Simon Maroša in Jože Casar. V preteklosti so v oktetu za krajši ali daljši čas sodelovali tudi drugi pevci, kot so: Janez Marinič, Robert Sever, Nejc Pečnik, Gorazd Tribnik, Tadej Mesarič, Zvonko Pavliček, Franc Rošker, Tadej Heric, Franc Marinič in Andrej Tibaut. Zasedba, ki jo želijo okrepiti, ima dolgoročne in kratkoročne plane. Predvsem si želijo mladih pevcev, ki bi osvežili sestav in zagotovili nadaljevanje bogate tradicije štiri glasnega petja na Cvenu. Dolgoročni plan je pa s trdim delom preiti iz območnega na regijski nivo petja.
Po sklepu Upravni odbor KD Cven so na jubilejnem koncertu ob 10. obletnici Cvenskega okteta, podelili Gallusove značke vsem tistim članom, ki z večletnim rednim udejstvovanjem na pevskem področju izpolnjujejo pogoje za Gallusove značke. Na koncertu sta jih podelili Cilka Jakelj, predsednica sveta Javnega zavoda za kulturne dejavnosti RS, izpostava Ljutomer in vodja ljutomerske izpostave JZKDS, Mira Rebernik Žižek. Prejemniki Gallusovih značk so: Simon Maroša iz Ljutomer (bronasta značka za več kot 5-letno udejstvovanje na področju glasbene dejavnosti; Tihomir Babič iz Cvena, Janez Škraban iz Ljutomera in Danijel Blagovič iz Stročje vasi (srebrna značka za več kot 15-letno udejstvovanje na področju glasbene dejavnosti), ter Jožef Pečnik iz Ljutomera in Ivan Maučec iz Bogojine (zlata značka za več kot 20-letno udejstvovanje na področju glasbene dejavnosti. Častno Gallusovo značko za več kot 30-letno udejstvovanje na področju glasbene dejavnosti, so prejeli: Leon Roškar in Anton Marinič iz Cvena, ter Marjan Rudolf iz Krapja.
Pri Cvenskem oktetu so ponosni tudi na nekatere svoje prireditve. „Z organizacijo prireditve »Večer napitnic in podoknic« so svoje poslanstvo še nadgradili. Na teh sproščenih in odlično organiziranih pevskih večerih smo različni moški komorni sestavi dobili priložnost, da se pobližje spoznamo, na sproščen način izmenjamo izkušnje, pa tudi, da se skupaj poveselimo. In to na način, kot so to znali že naši očetje in dedki: z veselo in ubrano pesmijo in z visoko, v zdravico dvignjeno kupico. Cvenski Oktet je tako, to si upam trditi, v zadnjih letih postal promotor in hkrati ambasador kulturnega življenja celotne Cvenske krajevne skupnosti. Pravzaprav si celovit kulturni utrip na Cvenu, Moti in Krapju brez Cvenskega okteta ta hip težko zamišljam“, je povedal Dušan Prelog iz Ljutomerskega okteta.