„VINSKI BRATJE“ NAVDUŠUJEJO PO POMURJU

Naključno so nastali pred petimi leti, in že beležijo nad 300 nastopov predvsem po Prekmurju, a tudi drugje po Sloveniji in tudi na Hrvaškem.
Čeprav je Kulturno društvo godcev in pevcev „Vinski bratje“ nastalo pred petimi leti in je tako s 5. srečanjem ljudskih godcev in pevcev "Po našon lejpon Prekmurje", z nastopom trinajstih skupin, v Sodišincih, obeležilo svoj prvi „okrogel“ jubilej, je skupina že zelo znana, zlasti po Prekmurju, a tudi veliko širše. Kako tudi ne, ko pa šesterica vrlih prekmurskih fantov s svojim petjem in sploh nastopi z zanimivimi glasbili in „inštrumenti“, navdušuje povsod kamor pride. To pa ni malo, saj so Vinski bratje zabeležili, da so v petih letih, odkar so nastali, tako ali drugače, nastopili na več kot 300 dogodkov, večinoma na skrajnjem severovzhodu države, a tudi dlje, vse tja do morja, in še na Hrvaškem, kjer so se praktično pobratili s sorodnim društvom, KUD Cvetlinski zvon iz Cvetlina (iz hrvaške občine Bednja), s katerim pogosto izmenjujejo obiske in nastope.

Glasbena skupina Vinski bratje izhaja iz majhne vasi Gederovci, v občini Tišina, tik ob meji s sosednjo Avstrijo, Tako je sedež skupine v Gederovcih, ki meji na sosednje vasi: Krajna, Sodišinci ter Sicheldorf (Žetinci) v Avstriji. Gederovce so si izbrali za domicil, ker so tam bili ustanovljeni, ob tem so iz te vasi kar trije člani skupine, in sicer vodja Peter Auguštin – harmonikar, Silvo Škodnik – boben, in Stanko Mencigar - ribaš kitara. Iz sosednje vasi Krajna je Pavel Celec – lončeni bas, iz druge sosednje vasi Sodišinci je Miran Stojisavljevič – šejf, Franc Karoli z inštrumentom bun-bajs pa je iz nekoliko oddaljenih Bakovcev.

In zakaj ljudski godci – vinski bratje?

„Ljudski godci smo zato, ker je večina naših pesmi katere izvajamo starejše ljudske pesmi, večina je domačih pesmi v našem prekmurskem narečju. Imamo tudi nekaj svojih pesmi. Naši glasbeni instrumenti so izdelani doma“, pravi Stanislav Mencigar, vodja skupine Peter Avguštin pa nam je razložil zakaj je skupina Vinski bratje nastala povsem naključno: „Vinski bratje pa smo tudi zato, ker smo bili ustanovljeni v naši vaški gostilni Metuljček, kjer je naš prijatelj Franc Gibičar praznoval Abrahama. Na ta Abraham smo bili vsi člani povabljeni, razen enega“. Takrat je prav glavni ustanovitelj Peter Auguštin na tej prireditvi igral kot „en mož orkester“. Instrumente je imel izdelane in pripravljene v posebni sobi in je začel klicati enega za drugim v to sobo, da se nekaj zmenijo in zaigrajo po domače za prijatelja kot presenečenje – in so nastali Ljudski godci Vinski bratje.

„Od takrat smo pridno vadili, se učili novih melodij in pesmi, nabirali nove izkušnje in se veselili. Poleg »navadnih« nastopov smo sodelovali tudi na mnogih prireditvah po celem Prekmurju. Vabljeni smo bili na razne prireditve kot so: razne obletnice, rojstva, srečanja ljudskih godcev, gostije, proslave, pikniki... Udeležili smo se tudi Praznika repe v občini Tišina in Praznika buč v občini Puconci, 10. obletnice TD Vrtanek v Gornjih Petrovcih, 6. srečanja ljudskih godcev in pevcev na Goričkem v Križevcih v Prekmurju ter Praznika kostanjev v Vitovljah na Primorskem, seveda je bilo tudi veliko drugih gostovanj in nastopov po Sloveniji tudi tudi v Cvetlinu na Hrvaškem“, dodaja Auguštin, ki je enako kot ostali pajdaši, posebej ponosen, da bodo te dni javnosti predstavili še nov CD, na katerem so nepozabne pesmice.