DVE MESTI IN DEVET IZLETNIŠKIH KRAJEV
Gornja Radgona in Murska Sobota kandidata za najlepše urejena mesta...
Pomurska turistična zveza (PTZ) je kot regijski koordinator projekta „Moja dežela lepa in gostoljubna“, že izvedla ocenjevanje na regijski ravni, in sicer srednjih in manjših mest ter izletniških krajev. Komisija za ocenjevanjePomurske turistične zveze, v omenjenem projektu Moja dežela lepa in gostoljubna, v sestavi: Rade Bakračevič (predsednik), Simona Potočnik (članica), Nuša Pavlica (članica), Renata Zrinski (članica), in predstavnik PTZ, je tako ocenjevala kraje, ki so jih občine prijavile do 15. junija 2013.
„Člani Komisije MD-LiG obiska določenega kraja nismo napovedali, saj smo želeli kraje doživeti kot jih doživi naključni obiskovalec oz. turist. Vse kraje smo na podlagi ogleda ali poznavanja samega kraja tudi ocenili in podali svoje pripombe ter ocene. Prejeli smo sicer veliko število prijav, kar kaže, da se občine in turistični delavci zavedajo pomembnosti prvega vtisa, ki ga daje njihov kraj. Tako je v konkurenci srednjih mest bila predlagana Murska Sobota, za manjša mesta pa Gornja Radgona. Največ prijav je bilo za izletniške kraje, in sicer: Občina Beltinci: kraj Ižakovci; Občina Cankova: kraj Cankova; Občina Dobrovnik: kraj Dobrovnik ter Bukovniško jezero z okolico; Občina Gornja Radgona: kraj Negova; Občina Ljutomer: kraj Radomerščak; Občina Moravske Toplice: kraj Filovci; Občina Razkrižje: kraj Šafarsko; Občina Velika Polana: kraj Velika Polana; Občina Veržej: kraj Veržej“, je povedal predsednik komisije Rade Bakračevič.
Dodal je, da so prejeli le dva predloga za tekmovanje na področju mest, ki spadata vsak v svojo kategorijo, zato med mesti niso mogli izbrati najlepše. Zato so predloga, ki sta ju prijeli, posredovali na Turistično zvezo Slovenije, in sicer za srednja mesta na državnem nivoju kandidira Murska Sobota, za manjša mesta pa Gornja Radgona. „Pri ocenjevanju izletniških krajev je komisija na podlagi ocenjevalne pole Turistične zveze Slovenije in splošnega vtisa, ki ga je dal celoten kraj, ocenjevala številna področja, kot so: urejenost in varovanje naravnih in kulturnih elementov (dediščine) v naselju, urejenost turistične infrastrukture, urejenost objektov komunalne infrastrukture, ekološko animiranje krajanov in kulturna ponudba kraja. Komisija je na podlagi ponudbe in zgleda ocenila, da bo Turistični zvezi Slovenije predlagala za nacionalno ocenjevanje izletniški kraj Veliko Polano“, je še dejal Bakračevič, ki je ponudil tudi nekaj dobronamernih predlogov za vse pomurske kraje, da ohranijo svojo urejenost, jo izboljšajo in zares postanejo turistom prijazni.
„Poskrbite, da so vaše znamenitosti tabelno dobro označene, ne le v samem kraju, ampak tudi na področju celotne občine. V kolikor imate znamenitost (hiše, muzeji,…), ki nima odprtih vrat vsak dan oz. samo po dogovoru, poskrbite, da so na samem kraju informacije o tem, na koga se lahko obiskovalci obrnejo, če želijo podrobneje spoznati vašo znamenitost, ocenjeval se je namreč kraj kot celota, kar pomeni, da sama urejenost določene točke v kraju ni dovolj, zato je bistveno, da tudi sami spodbujate med krajani tekmovalni duh na področju urejenosti lastnih dvorišč, vrtov in podobno“, dodaja Bakračevič.