GRAD NEGOVA PREBUJEN IZ ZIMSKEGA SPANJA
Množica obiskovalcev „zajtrka v travi“, ob otvoritvi sezone 2013 na gradu Negova...
Po nekoliko daljšem čakanju pomladi 2013, se je začela tudi uradna sezona prireditev in dogodkov na eni najpomembnejših turističnih znamenitosti in destinacij na območju občine Gornja Radgona in tudi širše po Slovenskih Goricah. Ob odprtju letošnje sezone na negovskem gradu, je Zavod za kulturo, promocijo in turizem Kultprotur pripravil zanimiv dogodek, ki so ga poimenovali „zajtrk v travi“. Potem ko so predstavili, kaj se bo do konca letošnjega oktobra dogajalo na gradu, ki ga je Kultprotur prevzel v upravljanje in uporabo lanskega julija od lastnika objekta, ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, so desetine gostov, predvsem političnih, gospodarskih, kulturnih in drugih veljakov iz radgonske občine ter okolice in tudi iz kulturnega ministrstva, ob zvokih glasbe ansambla „Džezzva“, ter ob zajtrku, ki so ga pripravili v restavraciji „M“ v Gornji Radgoni, ogledali prostore doma in spoznali njihovo namembnost.
Kot je po pozdravu župana Gornje Radgone Antona Kampuša, in glasbenem vložku odlične mlade violinistke Line Plohl, povedala direktorica Kultprotura Norma Bale, si z radgonsko občino že od obnove grajskega poslopja prizadevajo, da bi negovskemu gradu vdihnili čim več vsebine, ki bi privabila obiskovalce od blizu in daleč. Vizija novega upravljavca je usmerjena v razvoj kulturnega turizma, zato bodo od aprila do konca oktobra na gradu pripravili različne kulturne dogodke – skupno jih bo 21. Med njimi bodo štiri likovne in kiparske razstave, prvo – na kateri se s fotografijami gradu predstavlja Dejan Kokol –so odprli že ob samem „prebujanju“ oz. otvoritvi sezone, poleg razstav se bodo na gradu zvrstili literarni in gledališki dogodki, koncerti, simpozij v okviru festivala narečne književnosti Dialekta in okrogla miza, na kateri bodo osvetlili sodobne stereotipe o Judih, zgodba zase pa je avgustovski „Salon Traminca“, poseben program pa pripravljajo tudi za otroke.
Pri izvedbi programa Kultprotur sodeluje z različnimi partnerji, med katerimi je tudi domače Turistično društvo Negova – Spodnji Ivanjci, ki skrbi za predstavitev zgodovine gradu. V grajski pristavi je odprt turističnoinformacijski center (TIC), kjer ponujajo tudi spominke in izdelke domačih obrtnikov in drugih gospodarskih subjektov. V istem prostoru pa deluje tudi kavarna Apolonija, katere ponudba temelji na izdelkih domače proizvodnje. Grad je mogoče obiskati od četrtka do nedelje med 10. in 17. uro, ob predhodnem dogovoru, za večje skupine pa tudi izven tega termina.
Spomniti kaže, da je Kultprotur je od 13.7.2012 skupaj z Občino Gornja Radgona upravljavec Pristave in dela novega gradu. Lastnik objekta s statusom kulturnega spomenika državnega pomena je Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, ki ima v Svetu zavoda tudi svojega predstavnika. Predsednik Sveta zavoda je Dušan Zagorc. „Kultprotur izvaja turistične, kulturne in promocijske dejavnosti za občino Gornja Radgona, upravlja Dom kulture, Grad Negova, Zeliščni vrt Negova, TIC Gornja Radgona, TIC Negova in Mladinski center ter je organizator tradicionalnih prireditev, kot so Kresovanje, Martinovanje, Popek in Občinski praznik.“, je dejavnost zavoda predstavila njegova, pred nedavnim vnovič imenovana direktorica Norma Bale.
Dodala je, da si Kultprotur prizadeva vključiti v soorganizacijo dogodkov različne partnerje ter tako ustvariti vsebinsko in organizacijsko mrežo, ki bi zadovoljila različne okuse publike in na grad pripeljala obiskovalce tako iz lokalne skupnosti kot od drugod. Kljub vsemu, kot pravi Baletova, ostaja programski imperativ kvaliteta. Pozornost pa je še posebej namenjena vzgoji publike, zato program obsega vsebine za predšolsko in šolsko mladino. Ena od nalog Kultprotura je tudi razvoj kulinaričnega turizma, zato je ponudil izvajanje catering dejavnosti Kavarni Apolonija (ta je dobila ime po zeliščarki Apoloniji, ki je zaščitnica Kultprotura, priprošnjica za zdravje in ljubezen in uspešen turistični produkt op.p.), ki bo ponujala domače hladne prigrizke in domači sladoled Nabucco, sokove, čokolado in olja, vinska karta pa bo obogatena z vini iz kleti Radgonskih goric ter Vinarstva Steyer.
Norma Bale je omenila tudi Turistično društvo Negova – Sp. Ivanjci, saj gre za društvo z dolgoletno tradicijo, ki bo na gradu izvedlo Srednjeveško sojenje, grajski tabor za otroke in spremljevalne dogodke ob največjem krajevnem prazniku, Mali maši. Društvo ima v brezplačni uporabi stolp ob vhodu, postavilo pa je tudi razstavo o zgodovini gradu Negova v Pristavi. Novi predsednik društva je Iztok Starovasnik. Za stroške promocij je namenjenih štiri tisoč in za stroške prireditev pet tisoč evrov iz občinskega proračuna. Za ostalo pa skrbijo sami.
Omenjenih 21 organiziranih samostojnih dogodkov bo vključevalo: štiri samostojne likovne in kiparske razstave (razstava fotografij, ki so bile posnete na gradu Negova, likovno-kiparsko-kulinarični Fiš piknik) ter razstava Po sledeh judovske dediščine na Slovenskem, šest predstav in delavnic za otroke (med drugim Grajski tabor v izvedbi TD Negova – Sp. Ivanjci ter za učence OŠ Gornja Radgona in OŠ Negova foto tabor z razstavo v počastitev tedna otroka), pet literarnih dogodkov (koprodukcijski festival slovenske narečne književnosti Dialekta ter na samostojnih večerih predstavitev literata Andreja Brvarja, antropologa in kolumnista dr. Mirana Pustoslemška, tekstopisca in gledališčnika Roka Vilčnika ter glasbenika Zorana Predina), sedem glasbenih dogodkov (Na gradu bodo muzicirali: skupina Džezva, Dejan Berden, Marko Grobler, Tadej Vesenjak, Andrej Šifrer, Vasko Atanasovski, skupina Pliš, Zoran Predin Quartett) in veliki concert ob 90. obletnici Godbe na pihala Gornja Radgona v sklopu občinskega praznika. Na gradu bo potekal tudi del programa Pacevega glasbenega maja. Tukaj so tudi gledališki dogodki, pa simpozij (Dialekta) in okrogla miza Stereotipno o Judih danes z eminentno zasedbo (dr. Marjan Toš, dr. Borut Holcman, dr. Irena Šumi, dr. Oto Luthar, mag. Franc Kuzmič in dr. Dragica Haramija). V Novem gradu je tudi stalna razstava, ki pripoveduje o zgodovini gradu in okolice.
Višek programske sezone na gradu bo 4. Salon Traminec, ki je uspešna vinsko-turistična koprodukcijska zgodba Kultprotura, Mediaspeeda in Vinarstva Steyer in prvi ponedeljek v času trajanja Agre na grad privabi kakšnih 1000 ljubiteljev vina, kulinarike in umetnosti od blizu in daleč. Grad Negova sicer ponuja tudi odličen ambient za poslovna srečanja in poroke. V letu 2013 pa je pričela delovati projektna skupina, ki bo skušala s kreativnim načinom razmišljanja razvijati blagovno znamko „Gornja Radgona - mesto sejmov in penine“ ter poiskati tiste krovne projekte, s katerimi bi Občina kandidirala na razpisih za pridobivanje sredstev sofinanciranja. Skupino vodita mag. Norma Bale in dr. Tatjana Fulder, v njej pa sodelujejo številni pomembni ljudje iz javnega življenja občine Gornja Radgona in okolice:
Programski partnerji pri izvedbi programa so: Občina Gornja Radgona, Sinagoga Maribor, TD Negova – Sp. Ivanjci, MD Vitez Negova, Podjetje za promocijo kulture Franc – Franc Murska Sobota, Pac klub Murska Sobota, Vinarstvo Steyer, Mediaspeed, OŠ Gornja Radgona, in OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova, finančni partnerji pri izvedbi programa pa: Občina Gornja Radgona, Arcont Gornja Radgona, Gozdarstvo Gornja Radgona.