Jürjovške ljudske pevke pojejo že 30 let

Ob slavju jubileja so izdale tudi zgoščenko »Gda sen jaz moli bija«...
V občini Sv. Jurij ob Ščavnici, deluje veliko raznih kulturnih in drugih društev. Med njimi deluje tudi Kulturno društvo Ljudskih pevk Sveti Jurij ob Ščavnici. Društvo pravzaprav predstavljajo Jürjovške ljudske pevke, ki letos praznujejo 30 let delovanja. Jubilej so pevke obeležile z celovečernim koncertom z naslovom »Gda sen jaz moli bija«, ki se je odvijal v petek, 14. septembra, v Kocbekovi dvorani Kulturno promocijskega centra pri Sv. Juriju ob Ščavnici. Prireditev je s spremno besedo v prijetnem vzdušju vodila Polona Fiala. Ob tej priliki so pevke predstavile tudi svojo trejo zgoščenko, ki nosi naslov »Gda sen jaz moli bija«, na kateri je predstavljeno 24 domačih pesmi. Kot gostje večera so nastopali Završki fantje in trio harmonikarjev Trije Vüjeci iz Sv. Trojice v Slovenskih Goricah.
Delovanje pevk skozi 30 let je predstavila njihova predsednica Vera Mihelič. Kot je bilo povedano, so se pevke organizirale na pobudo nekdanje ravnateljice OŠ sv. Jurij ob Ščavnici Rozine Kraner. Njihov prvi nastop je bil, ko so s svojim petjem, zastopale KS Videm, v TV oddaji »Znanje imanje«, ki se je odvijala v pobrateni KS Vlaška v Srbiji, prenašale pa so jo vse tedanje televizije Jugoslavije. Tedaj je v skupini, ki jo vse od začetka vodi Marija Simonič, ki v njej tudi poje, nastopalo šest pevk, danes pa skupino sestavlja 12 pevk. Kot je bilo povedano, je bila vseskozi »motor« skupine Marija Simonič, ki je vedno znova brskala in iskala po zakladnicah ljudskega izročila in ljudskih pesmi, kajti čut za pesem ji je bil položen v zibelko. Pevke so vsa leta negovale ljudske pesmi, ki govore o preprostosti kmečkih ljudi in opravilih. Zapele so tudi šegave pesmi, pa tudi otožne pesmi, ki spominjajo na težke čase, trpljenje in trdo delo ljudi, ter življenje v preteklosti. Pele so tudi narodne in umetne pesmi za različne praznične priložnosti in nastope na pevskih revijah. Skupina je veliko nastopala, po Sloveniji, največkrat pa so s svojim nastopom popestrila domače kulturne in druge prireditve. Zapeto pesem so ohranjale tudi na nosilcih zvoka. Tako so ob praznovanju 20 letnice izdale kaseto z naslovom »Eno si zapojmo«, ob 25 letnici delovanja pa zgoščeno z božičnimi pesmimi z naslovom »Prišla je noč«. Ob tokratnem 30. letnem jubileju pa so izdale zgoščenko z naslovom »Gda sen jaz moli bija«, kateri so predstavile 24 pesmi.
Ob tej priliki niso podeljevali posebnih priznanj. Pevke pa so prejele čestitke župana Antona Slane, ki je ob nagovoru pohvalil njihovo delovanje in se jim zahvalil za ohranjanje ljudskega izročila, ki ga ohranjajo s svojim petjem. Njihovo 30 letno žrtvovanje časa za to dejavnost si zasluži veliko pohvale in zahvale, saj s v tem času žrtvovale veliko svojega prostega časa za petje v skupini. Ob tem je še dejal, da je bil tudi sam priča nastanka pevske skupine, ko je v okviru tedanje KS Videm, ki je delovala v okviru občine Gornja Radgona, bil član delegacije, ki se je udeležila TV oddaje »Znanje imanje« v KS Vlaška v Srbiji. Posebne čestitke s spominskim darilom, je namenil voditeljici skupine Mariji Simonič, ki je vseh 30 let vztrajala s svojimi pevkami in na ta način prispevala k bogatenju kulturnega življenja v občini. K njihovem jubileju in delovanju sta pevkam čestitali tudi predsednica Zveze kulturnih društev Sv. Jurij ob Ščavnici Simona Filipič in vodja Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti, Območne izpostave Gornja Radgona, Simona Pirc Katalinič. Pevke so se s posebno pozornostjo zahvalile tudi producentu in glasbeniku Borisu Roškeru, ki jim je pomagal pri izdaji zgoščenke. Naj ob koncu prispevka izdamo imena pevk, ki nastopajo v sedanji postavi. Ro je vodja skupine Marija Simonič, pevke Melita Kocuvan, Marjeta in Marta Kurbus, Danijela Brumen, Alenka Ketiš, Slavica Nedog, Slavica Trstenjak, Monika Simonič Roškar, Marta Ajlec, Frančiška Štuhec in Vera Mihelič.