KAR 420 PLANINCEV IN ŠOLNIKOV V SPOMIN NA TRSTENJAKA
Devetič je iz Gornje Radgone in Negove potekal pohod do akademikove rojstne hiše...
V spomin na svojega velikega soseda, velikega Prleka, Slovenca, prof. akademika dr. Antona Trstenjaka, človeku svetovnega slovesa, ki je vse svoje življenje posvečal človeku, iskanju poti do njega, bitju prihodnosti, so radgonski planinci in šolniki OŠ Negova, katero je pokojni akademik obiskoval, ter TD Negova-Spodnji Ivanjci, devetič organizirali spominski pohod do rojstne akademikove hiše, in sicer nekaj dni pred njegovim rojstnim dnevom (8.1.1906), torej v soboto, 5. januarja 2013. Tudi tokratni pohod je potekal iz dveh smeri, in sicer iz Gornje Radgone in Negove. Po lepem in sončnem vremenu je izpred spomenika dr. Antona Trstenjaka (Aleja velikanov) na Maistrovem trgu v Gornji Radgoni, je bilo na start ob 9,00 uri okrog 200 pohodnikov, med katerimi skoraj polovica iz celjskega planinskega društva Grmada in tamkajšnje OŠ. Tam so se udeleženci, poleg planincev, tudi drugi ljubitelji narave in zdravja, zbrali že nekoliko prej, po okrepčilu pa je sledil začetek pohoda proti Rodmošcem, kjer stoji Trstenjakova rojstna hiša in spominska soba. Na poti so jih pogostili aktivisti TD Majolka ter Španbauerjevi iz Rodmošcev. Druga skupina, kakšnih 220 pohodnikov in šolnikov pa je nekoliko pozneje štartala izpred OŠ dr. Antona Trstenjaka v Negovi, katero je kot rečeno obiskoval tudi omenjeni velikan.
Okrog poldneva je tako, po lepem vremenu, rekordnih, okrog 420 pohodnikov prišlo na cilj pohoda do prleške vasi Rodmošci, kjer so udeležence pričakali domačini iz vasi, ki so jih pogostili z malico in toplimi napitki. Obiskovalci pa so si lahko ogledali tudi spominsko sobo dr. Trstenjaka v hiši, v kateri živi njegova nečakinja z družino. V tej sobi je počival, bral in sprejemal obiske, ko je bil v domačem kraju. Poleg ravnateljice OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova, Slavice Trstenjak, predsednika PD Gornja Radgona Tončeka Mlinariča in domačina Alojza Veberiča, je o akademiku Trstenjaku, spregovorila Cilka Dimec Žerdin, upokojena pedagoginja in pisateljica.
Pohod je sicer, poleg kurjenja prazničnih čezmernih kalorij, za vse udeležence bil pomemben tudi zaradi spomina na Antona Trstenjaka, ki je bogato zaznamoval slovensko kulturo in duhovno zgodovino. Ob tem je med potjo na pohodu bil čas za klepet, in prijetno druženje. Tudi sicer se je prijetno nekoliko se razgibati po minulih praznovanjih ob koncu leta. Organizatorji so veseli, da se je pohoda udeležilo lepo število pohodnikov, tako mladih kot malo manj mladih, tako babice in dedki z vnuki, kot srednja generacija, vsi oni pa so s tem med drugim izkazali spomin in spoštovanje do tako velikega človeka kot je Anton Trstenjak. »Lahko bi primerjali življenje oseb neizmernemu oceanu, s katerim so povezani vsi posamični valovi. Kakor so valovi z neskončnim oceanom in med seboj povezani, čeprav se tega ne zavedajo, podobno velja za človeške duše. Vsakdo izmed nas je po dobroti povezan z vsemi ljudmi, neodvisno od tega, ali se te povezanosti tudi zaveda ali ne. Strpnost odpira eno najlepših poti do človeka. Če pomeni opazovanje drugih široko cesto od človeka do človeka, potem se obzirnost vije od enega do drugega skrbno in natančno kakor s peskom posute sprehodne stezice v vrtu. Sreča je človekova notranja lastnost, notranje doživetje tiho in skrito pred svetom, sreča ni v velikem dogodku zunaj – ne hodi ven- v tebi prebiva. Sreča je srečanje s samim seboj«, je nekoč zapisal veliki mislec, akademik Anton Trstenjak, in v PD Radgona ter OŠ dr. Antona Trstenjaka Negova, mu kot kaže sledijo.
Tako so tudi tokrat, skupaj z množico drugih občanov, počastili spomin na dr. Antona Trstenjaka ob 107. obletnici njegovega rojstva. Rojen je bil namreč 8. januarja 1906, umrl pa je 29. septembra 1996, ko so ga kot častnega občana Gornje Radgone, pokopali ob njegovih prednikih na pokopališču v Gornji Radgoni.