Katero dekle bo 17. Slovenska vinska kraljica za leto 2013?
PRIJAVE SAMO DO PETKA, 5. OKTOBRA 2012...
Slovenija, kot vinorodna dežela, s tradicijo vinske kulture in pridelave vina že tradicionalno izbira Vinsko kraljico, ki pomaga promovirati slovenska vina, vinogradništvo in lepe slovenske vinorodne dežele. In tako smo od uvedbe projekta "Slovenska vinska kraljica", katerega nosilec je Pomurski sejem d.d. iz Gornje Radgone, od leta 1996 imeli že šestnajst kraljic. Sedaj pa je vodstvo Pomurskega sejma d.d., razpisalo natečaj za 17. Vinsko kraljico Slovenije za leto 2013, dekleta pa se morajo prijaviti najpozneje do petka, 5. oktobra 2011, kar pomeni, da ni veliko časa, in to na naslov: Pomurski sejem d.d. Cesta na stadion 2, 9250 Gornja Radgona (vinska kraljica), ali na e-naslov: miran.mate@pomurski-sejem.si. Iz katere slovenske vinorodne dežele oz. katerega vinorodnega okolja bo 17. slovenska vinska kraljica je težko napovedovati. Organizatorji pa pričakujejo, da se bo na razpis prijavilo veliko mladih deklet iz vse države, kajti prijavo lahko pošljejo vsa Društva vinogradnikov v Sloveniji ter tudi posamezniki in seveda same kandidatke za kraljice. Prijava kandidatke na natečaj mora vsebovati: stalni naslov kandidatke z rojstnimi in kontaktnimi podatki, podatke o izobrazbi, kratek življenjepis in fotografijo.
Po Statutu projekta se na natečaj lahko prijavijo dekleta stara med 18. in 25. letom starosti, ki so samskega stanu, so državljanke republike Slovenije, imajo dobro znanje o vinih, znanje enega svetovnega jezika in vozniški izpit. Na posebnem testiranju prijavljenih kandidatk, ki bo sredi oktobra, in kjer bo izbrana kraljica z enoletno mandatno dobo, bodo dekleta morala pokazati dobro strokovno znanje s področja vinogradništva, vinarstva in trženja vin, enako pa tudi ustrezno znanje tujih jezikov, kajti odlična slovenska vina je potrebno predstavljati tudi v tujini. Ob tem bo komisija ocenjevala tudi sposobnost javnega nastopanja in komuniciranja vseh kandidatk. In šele takrat bo posebna komisija izbrala naslednico 16. kraljice Martine Baškovič iz Krške vasi pri Brežicah.
Slovenska vinska kraljica sicer veliko potuje, spoznava nove ljudi, njihove navade in seveda vina. Na teh potovanjih pa zastopa vina iz vseh treh slovenskih vinorodnih dežel in vseh 14 vinorodnih okolišev, in si v javnosti prizadeva za njihovo razpoznavnost ter širjenje kulture pitja vina, in to na vsakem mestu, še posebej, na prireditvah povezanih z vinom. Tako je Vinska kraljica Slovenije ambasadorka slovenskih vinogradnikov, slovenskih vin in lepe dežele Slovenije. »Pomurski sejem d.d. je nosilec projekta Vinska kraljica Slovenije od leta 2000. Cilj te institucije je promocija slovenskih vin, vinogradništva, slovenske vinorodne dežele kot zanimive turistične destinacije ter dvigovanje kulture pitja vina. Za leto 2013 razpisujemo natečaj za izbor vinske kraljice Slovenije, ki bo ambasadorka slovenskih vinogradnikov, slovenskih vin in naše dežele. Prepričani smo, da je v Sloveniji mnogo deklet, ki so sposobne in bi želele biti ambasadorke slovenskih vinogradnikov in promotorke Slovenije. Zato pozivamo vse tiste, ki ustrezajo pogojem, ki spoštujejo vinsko izročilo in delo vinogradnikov in vinarjev, ki ljubijo svojo domovino deželo Slovenijo in želijo širiti dober glas o njenih izvrstnih vinih doma in v tujini, da pošljejo svoje prijave«, pravi Janez Erjavec, direktor Pomurskega sejma d.d.
PRVIH ŠESTNAJST...
Sedaj ko so razpisali že 17. slovensko vinsko kraljico, je zanimivo videti katerih 16 deklet je dosedanjih „lastnic slovenskega vinskega dvora“, in sicer vse od leta 1996. Najprej je to bila Lidija Mavretič iz Bele krajine (1996), sledijo pa Selma Lukač s Koprskega (1997), Katarina Jenžur iz Posavja (1998), Irena Kupljen iz Radgonsko - kapelskih goric (1999), Martina Stegovec z Vipavskega (2000), Jerneja Bratuša iz Noršincev pri Ljutomeru (2001). V letu 2002 je bila kraljica Tjaša Koroša ravno tako iz Ljutomersko - ormoških goric, v letu 2003 pa Simona Štraus iz Šmarsko – virštajnskih goric. Leta 2004 je to bila Vesna Bajuk iz okolice Metlike v Beli krajini, potem v letih 2005 in 2006 Maja Cigoj iz oklica Ajdovščine, v letu 2007 Maja Benčina iz okolice Vipave, v letu 2008 je to bila Svetlana Širec (iz Krčevine, torej iz mariborsko – ptujskega območja), leto 2009: Karolina Kobal (Vrhpolje pri Vipavi), leto 2010 kot rečeno: Andreja Erzetič (Vedrijan v Goriških Brdih); leto 2011: Simona Žugelj (Čuril pri Metliki); Leto 2012: Martina Baškovič (Krška vas pri Brežicah)