Langa se je vrnila s singlom "Mala odi nazaj"
Po krajšem premoru se je z novim singlom vrnila prekmurska ciganska glasbena skupina; Želijo nov naskok na slovenske glasbene lestvice...
Potem ko kar nekaj časa ni bilo veliko slišati o Langi (v prevodu: plamen), so se zadeve očitno uredile, in Jožetova ločitev je najbrž pozabljena. Tako se znani prekmurski glasbeniki znova vračajo v svojo kolovozno pot. Po uspešni koncertni turneji v Italiji je namreč pred napovedanim novim albumom etno skupina Langa izdala novo skladbo "Mala odi nazaj". Člani prekmurske zasedbe so legendarni pesmi Baby come back v prekmurščini dodali kanček ciganskega ritma in izpostavili zvok violine, zgodba pa v pristnem narečju pripoveduje o žalosti preprostega fanta, ki ga dekle zamenja za »boljšo« ponudbo. „Po krajšem predahu Ema in Evrovizija menimo, da je ponovno čas za naskok na slovenske glasbene lestvice in festivale. S pesmijo »Mala odi nazaj« sporočamo, da Langa vedno pride nazaj – v nas je ogenj, ki se ne da pogasiti. Torej prihajamo še boljši in bolj pripravljeni“, združno pravita brata Mišo in Jože Kontrec, ki imata rada svoje rojake iz rojstne Pušče.
Prebivalci Pušče so namreč tako ponosni na brata Kontrec, da so v vasi postavili večnamensko dvorano, ki nosi ime Langa. Dvorana je bila zgrajena s pomočjo Mestne občine Murska Sobota in s prostovoljnim delom krajanov. Mišo in Jože Kontrec se zaradi te poteze njunih sovaščanov počutita izredno počaščena, kot da bi prejela največjo zlato medaljo na svetu.
Kakšna je sicer zgodovina Lange?
Zametki ciganske etno skupine Langa segajo daleč nazaj v tiste dni, ko je mali triletni Miško Kontrec še radovedno zrl v Sonce, ki je grelo njegovo rodno vas Puščo pri Murski Soboti ter stegoval ročice proti starejšemu bratu Jožetu, ki je bil pri dvanajstih letih že resen muzikant, Miškov idol, zaščitnik in učitelj. Iz ljubezni do glasbe, učenja, nastopanja in medsebojne bratske naklonjenosti se je rodila ciganska etno skupina. Sprva sta brata nastopala kot duet, leta 1997 pa sta okrog sebe zbrala prekaljene, zagrete in srčne glasbenike, ki znajo, tako kot onadva, s svojimi instrumenti in glasom poslušalcem izvabiti solze sreče, solze žalosti ter prižgati plamen v srcu in plamen v duši. Ker slednji žari v vseh članih, ni prav nobenega dvoma, da skupino krasi nadvse primerno ime – Langa, kar v prevodu pomeni plamen.
Po ocenah poznavalcev je Langa trenutno najbolj avtentična ciganska akustična glasbena skupina v Sloveniji.
Langin repertoar obsega predvsem cigansko etno (slovensko, madžarsko ter rusko) in avtorsko glasbo. Ker jih novi izzivi vedno osrečujejo, pa lahko zaigrajo še marsikaj drugega, če si poslušalci tako zaželijo. Avtorsko glasbo, ki jo ustvarjata brata Jože in Mišo Kontrec, prepevajo v slovenskem, romskem, prekmurskem, srbskem in hrvaškem jeziku. Besedila jim pišejo Feri Lainšček, Rok Vilčnik, Branko Đurič Đuro, Igor Pirkovič in Mišo Kontrec. Skupina je večkrat uspešno sodelovala na Festivalu narečne popevke. Prav na 40. jubilejnem festivalu leta 2009, je Mišo prejel dve prvi nagradi: za najboljšo skladbo in za besedilo popevke Vejnec skuznatih rouž v izvedbi Rudija Šantla. Kot ljubljenka občinstva je Langa na EMI v letih 2008 in 2009 zasedla drugo mesto, leta 2010 pa tretje.
Skupina je cenjena in priljubljena ne le doma, ampak tudi v tujini. Dvakrat je, kot edina povabljena iz Slovenije, nastopila na Sziget Festival v Budimpešti, ki je eden izmed desetih največjih festivalov v Evropi. Prav tako je predstavljala svojo domovino na Balkan Trafik Festival v Bruslju ter se odzvala na povabilo veleposlanika v Bruslju in Luksemburgu. Fantje se že prav domače počutijo tudi v Italiji. Večkrat so se že odzvali povabilom za nastop na različnih prireditvah, po različnih krajih in mestih. V vasici Kokava na Slovaškem vsako leto poteka romski festival Koliesko Festival of Folkloric Culture, na katerega povabijo najbolj znane romske glasbene skupine iz vsega sveta. Tam so fantje s plamenom v srcu in duši našli ter navdušili množico sorodnih duš. Langa je sodelovala že z mnogimi slovenskimi glasbeniki, pevci in pevkami. Muzikantje so se preizkusili tudi kot igralci. In sicer v filmu "Traktor ljubezen in Rock and Roll", ki ga je režiral Branko Đurič Đuro po romanu Vankuš tanc, Ferija Lainščka ter v priljubljeni nanizanki "Naša mala klinika". Skupina se je večkrat odzvala vabilom na dobrodelne koncerte po vsej Sloveniji, nekaj pa jih je organizirala tudi sama.
Mlada Langa: Ljubezen do glasbe, učenja in nastopanja, ki povezuje brata Kontrec, se je skupaj s plamenom v srcu in duši prenesla tudi na naslednjo generacijo. Tako je nastala Mlada Langa. Otroci Angelo, Miško in Dominik vidijo v svojih očetih največja idola in instrumenti jih privlačijo mnogo bolj kot računalnik. Računalnik, s katerim sicer niso prav nič sprti, je zanje samo pripomoček za šolo. Člani Mlade Lange pridno obiskujejo glasbeno šolo, vadijo, nastopajo in navdušujejo občinstvo. Želja po ustvarjanju in volja do dela, ki druži te mladeniče, je danes pri nas redkost, zato lahko pričakujemo, da bo v prihodnosti o Mladi Langi še veliko slišati.