NEMŠKI IN SLOVENSKI HARMONIKARJI ZA VSE OKUSE!

V času, ko se na radgonskem območju odvijajo številne kulturne prireditve in dogodki, je za nekakšno smetano poskrbel Harmonikarski orkester Glasbene šole Gornja Radgona, ki je poleg državne revije učencev ...
Harmonikarski orkester GŠ Gornja Radgona gostil harmonikarje iz nemškega Potsdama V času, ko se na radgonskem območju odvijajo številne kulturne prireditve in dogodki, je za nekakšno smetano poskrbel Harmonikarski orkester Glasbene šole Gornja Radgona, ki je poleg državne revije učencev diatonične harmonike, v avli OŠ Gornja Radgona, gostil stanovske kolege iz Nemčije. „Pomlad, čas ko se narava ponovno prebudi. Ko cvetijo najlepše travniške cvetice. Čas začetkov. Čas, ko zven ptičjega petja prebudi v nas posebna čustva. Čas, ki nas znova poveže. Tako je tudi naš harmonikarski orkester pomladno razpoložen. Kot je pomlad čas začetkov, je tudi čas novih prijateljstev. Tudi mi sklepamo novo prijateljstvo. In v goste smo povabili Accord Orchestra Potsdam iz Nemčije“, pravi vodja radgonskega harmonikarskega orkestra Olga Radolič, ki dodaja misel Arthurja Honnegerja: „Glasba je umetnost, ki doseže srce s pomočjo misli in vznemiri misel skozi srce“.
In prav ta misel odraža dogajanje na skupnem koncertu, katerega je povezoval Benjamin Horvat, in kjer so prisotne pozdravila ravnatelj Glasbene šole Gornja Radgona, Tomaž Polak, radgonski podžupan Dušan Zagorc ter predstavnik velikega nemškega orkestra. Odlični harmonikarji iz Nemčije, pod vodstvom dirigentov Ellen Feist in Guido Roß, so navdušili s petnajstimi enkratnimi skladbami. Zaostajali niso niti domači harmonikarji pod dirigentsko palico Olge Radolič, ter solisti in vokali (Erika Bračko, Doris Šegula, Staš Sukič in Ingrid Müller), zaigrali osem skladbic, prava poslastica pa je bila skupna skladba: Klaus Badelt: Hauptthema aus der Filmmusik zu "Fluch der Karibik"
Sicer pa sta Accord orkester Potsdam, v začetku leta 1990 ustanovila glasbena pedagoga Ellen Feist in Guido Ros. Vse glasbenice in glasbeniki tega otroškega in mladinskega orkestra, stari med 12 in 20 let so učenci leta 1977 ustanovljene Glasbene šole Froelich. Glabena šola Froelich pa deluje po vsej Nemčiji, Avstriji in ZDA. Vseh 15-65 harmonikarjev, klaviaturistov, pevcev in tolkalcev komornega orkestra, glavnega orkestra in konec koncev velikega orkestra, se je lotilo zvokovno izjemno raznolikeih in velikokrat podcenjenenih možnosti harmonikarskih izvedb: Repertoar sega od klasičnih kompozicij do delov muzikalov, filmske glasbe ali popa in rocka. Le kdo bi si mislil, da lahko otroško mladinki harmonikarski orkester izvabi zvoke Boba Dylana ali ABBE. Filmskih klasikov kot Misija nemogoče, ali prepoznavna dela iz muziklov Fantom iz opere, Aladin, in Elizabeth. Poleg intenzivnega koncertiranja v Potsdamu, v Berlinu in Berlinski regiji, se orkester vsako leto od ustanovitve naprej, poda na medijsko zelo odmevno in pri publiki zelo priljubljeno Velikonočno koncertno turnejo po Evropi. V tem sklopu imajo koncerte v Italiji, na Norveškem in Švedskem, v Avstriji, na Slovaškem, Madžarskem, Nizozemskem, v Španiji, Latviji in Estoniji, prav tako kot večkrat tudi v Franciji in na Danskem, letos prvič tudi v Sloveniji. V vseh teh letih delovanja je bilo delo Orkestra in njihove koncertne turneje s strani tujega dnevnega časopisja in regionalnih televizijskih programov zelo pozitivno ocenjeno in predstavljeno.
Pogosto jih na kocertih spremljajo tudi mednarodno priznani solisti. Z orkestrom so že nastopili kitajska Erhu-solistka Ma Xiao-Hui, danski tenorist Mads Eling-Jensen in argentinski pianist Fernando Viani. Na koncertnem potovanju v Slovenijo pa jih je spremljal pop pevec Miha Lavrenčič iz Ljubljane. Koncertna potovanja so organizirana s prijazno pomočjo nemških veleposlaništev, Goethejevih institutov, nemških kulturnih društev in cerkvenih organizacij, prav tako pa tudi z individualno pomočjo staršev učenceh, v veliki meri pa jih uspejo mladi glasbeniki sami stroškovno pokriti. Vedno in povsod, pa jih spremlja orkesterska maskota očarka Cherry, brez katere si otroci in mladi skorajda ne morejo več predstavljati svojih potovanj.
Radgonski harmonikarski orkester postaja sicer letos polnoleten. Iz komorne skupine šestih harmonikarjev je namreč leta 1991 nastal harmonikarski orkester Glasbene šole Gornja Radgona, ki ga vodi mentorica Olga Radolič. Orkester sestavljajo sedanji in bivši učenci glasbene šole, ki poleg učenja in študija najdejo čas za sprostitev prav v tovrstnem muziciranju. Orkester ima za sabo veliko število nastopov, samostojnih koncertov v občini in zunaj občinskih meja. V šolskem letu 2007/08 je bil eden od večjih projektov orkestra "Koncert ob deseti obletnici Jožeta Bezjaka", prvega ravnatelja glasbene šole in dirigenta harmonikarskega orkestra. Leta 2004 je harmonikarski orkester gostoval v Nemčiji, kjer je imel samostojni koncert v zdraviliškem mestu Baden Baden in skupni koncert s harmonikarskim orkestrom "Harmonika freunde" iz mesta Helmsheim. Orkester vsako leto sodeluje na tradicionalnem območnem srečanju harmonikarskih orkestrov glasbenih šol Ormož, Ljutomer, Murska Sobota, Lendava in Gornja Radgona. Prav tako se orkester udeležuje srečanja harmonikarskih orkestrov Slovenije na Jesenicah. Repertoar orkestra, ki ga vodi Olga Radolič, obsega poleg klasike še hite iz filmske glasbe in zimzelene melodije.