OCEAN ORCHIDS ZDRUŽIL LIKOVNO IN BOTANIČNO UMETNOST
Podjetje Ocean Orchids d.o.o. iz Dobrovnika je skupaj z Društvom za kvaliteto življenja in kulturo pitja Vino-Art odprlo enkratno razstavo umetniških del nastalih na ...
V cvetočem ambientu dobrovniških orhidej na ogled dela dvanajstih domačih in tujih likovnih ustvarjalcev; Podjetje bo tudi v prihodnje podpiralo likovno umetnost
Podjetje Ocean Orchids d.o.o. iz Dobrovnika je skupaj z Društvom za kvaliteto življenja in kulturo pitja Vino-Art odprlo enkratno razstavo umetniških del nastalih na 5. Mednarodni likovni koloniji Vino-Art, Dobornik 2008. Kolonija je maja letos potekala v vinorodnem predelu Dobrovniških goric in v okolici Bukovniškega jezera. Rezultati domačih in tujih likovnih ustvarjalcev pa so sedaj prvič prenešeni v cvetoči ambient dobrovniških orhidej. Podjetje bo v okviru svoje družbene odgovornosti tudi v prihodnje skozi vse leto v Razstavnem prostoru Tropskega vrta gostilo dela domačih in tujih likovnih umetnikov, ki bodo nastala v sklopu mednarodne kolonije. Ocean Orchids bo poleg širjenja okolju prijazne hortikulture in približevanja vrtnarske in botanične kulture v prihodnje med obiskovalce Tropskega vrta širil tudi kulturo likovne umetnosti.
Letošnje likovne kolonije Vino-Art, Dobrovnik 2008, se je udeležilo 12 akademskih slikarjev, trije iz Madžarske, eden iz Italije in osem iz Slovenije, od česar dva domačina. Likovniki so sedem dni ustvarjali v idiličnem vinorodnem predelu Dobrovniških goric in okolici Bukovniškega jezera. Posebnost kolonij je, da umetniki v času kolonije bivajo v vinskih kleteh domačih vinogradnikov, kar jim omogoča pristen stik z okolico ter občutenje povezanosti z naravo in okoljem. Svoja doživetja iz okolja tako avtorji vsak v svojem likovnem jeziku prenašajo na platna, sedaj pa so prvič razstavljeni v „Tropskem vrt“ Ocean Orchids. Obiskovalcem bodo stvaritve tokratne kolonije na ogled mesec dni, do konca novembra, nato pa bodo do naslednje kolonije med orhidejami razstavljena dela iz dosedanjih likovnih kolonij. V prihodnje bodo tako obiskovalci lahko skozi vse leto na enem mestu občudovali in spoznavali različne razsežnosti botaničnih in likovnih stvaritev.
V podjetju Ocean Orchids, kot edinem profesionalnem proizvajalcu orhidej rodu falenopsis (Phalaenopsis) te velikosti v srednji in jugovzhodni Evropi, se zavedajo, da s svojim znanjem in izkušnjami lahko približajo ljudem pri nas še ne tako poznane tropske rastline. S svojo okolju prijazno hortikulturo želijo tudi v prihodnje aktivno soustvarjati okolje, v katerem poslujejo, ter poleg približevanja vrtnarske in botanične kulture med ljudi širiti tudi kulturo likovne umetnosti.
Na letošnji, že peti mednarodni likovni koloniji Vino-Art, so sicer ustvarjali akademski slikarji: Ranka Dragosavec, Endre Gënter, Goce Kalajdžinski (vsi Slovenija), Laszlo Nemeš (Madžarska), Katja Pal (Slovenija), Klavdij Palčič (Italija), Ede Posa, Ljubinka Posa (obe Madžarska), Tone Seifert, Jerneja Smolnikar, Lucija Stramec in Arpad Šalomon (vsi Slovenija), Posebnost te likovne kolonije je, da v času kolonije umetniki bivajo v vinskih kleteh domačih vinogradnikov, kar jim omogoča neposreden stik z okolico in občutenje povezanosti z naravo in okoljem. Svoja doživetja iz okolja tako vsak v svojem likovnem jeziku prenašajo na platna. Druženje umetnikov, vinogradnikov in domačinov vzpostavlja prijateljske povezave, nastala umetniška dela pa pustijo trajen pečat temu času in prostoru.
Vsako kolonijo spremlja tudi izdaja posebnega kataloga s posnetki likovnih del, ki so nastala na koloniji in podatki o sodelujočih umetnikih. Katalog je v v slovenskem in madžarskem jeziku. Strokovno oceno likovnih del za katalog pa je prispeval uveljavljeni strokovnjak s področja likovne umetnosti, mag. Franc Obal.