ODPRLI SO RAZSTAVO: MOČ LIKOVNIH USTVARJALCEV

Umetnost ima moč, da stvarem, ki s časom neupravičeno izgubljajo veljavo, povrne dostojanstvo in življenje, kar se je potrdilo tudi v Gornji Radgoni. Ljubiteljski likovni ...
22 ljubiteljskih likovnikov je oživelo staro radgonsko mestno jedro Umetnost ima moč, da stvarem, ki s časom neupravičeno izgubljajo veljavo, povrne dostojanstvo in življenje, kar se je potrdilo tudi v Gornji Radgoni. Ljubiteljski likovni ustvarjalci iz Pomurja (občine: Gornja Radgona, Križevci, Ljutomer, Murska Sobota, Sv. Jurij ob Ščavnici, Sv. Ana, Tišina in Ormož) so namreč na letošnji, 4. Mini likovni koloniji, skozi svojo kreativnost oživili staro mestno jedro Gornje Radgone. Ob pomoči Aleksandre Fekonja, absolventke Akademije za likovno umetnost, so s svojimi stvaritvami povrnili barvit utrip nekoč živahnega dela mesta, ki je bil ključnega pomena za razvoj današnje Gornje Radgone. Likovna tehnika na letošnji dvodnevni koloniji je bila poljubna, tako da so nastale številne umetnine v različnih tehnikah. In kaj so naslikali prikazujejo ljubiteljski likovniki na posebni razstavi, ki so jo odprli v Kulturnem domu v Gornji Radgoni. Na otvoritvi razstave, ki bo na ogled do 14.12., in kjer so prisotne pozdravili Mira Rebernik Žižek, v.d. vodje območne izpostave Javnega sklada za kulturne dejavnosti Gornja Radgona, radgonski podžupan Dušan Zagorc in vodja kolonije Aleksandra Fekonja, so nastopili tudi učenci OŠ Gornja Radgona, pod vodstvo glasbene pedagoginje Nataše Zemljič.
„Na razpis Območne izpostave JSKD Gornja Radgona se je odzvalo kar 22 ljubiteljskih likovnikov iz Prlekije in Prekmurja, ki so se dobili pri OŠ dr. Janka Šlebingerja v Gornji Radgoni, in so ustvarjali dva dni. Nastala likovna dela bodo sedaj predstavljena na razstavi v Domu kulture Gornja Radgona“, nam je povedala vodja koordinacije JSKD za Pomurje, Mira Rebernik Žižek, ki dodaja, da je letošnja mini likovna kolonija potekala na temo: Oživimo staro mestno jedro. In več kot očitno je, da so ljubiteljski likovniki tukaj bili zelo uspešni. Tako so sedaj na ogled slike likovnikov: Olge Antič (Križevci pri Ljutomeru), Jožefe Benko (Murska Sobota), Vidke Borko, Jasne Brunskole (obe Gornja Radgona), Toneta Cimermana (Križevci pri Ljutomeru), Danija Ferlinca (Sveta Ana), Tame Halužan (Gornja Radgona), Marije Heric (Kokoriči), Darinke Horvat (Murska Sobota), Pavle Krajnc (Gornja Radgona), Danila Krpiča, Ivanke Lehner (Murska Sobota), Janota Milkoviča (Kamnik), Zdravka Pattyja (Sv. Jurij ob Ščavnici), Marije Pavlič (Murska Sobota), Anice Rakuša (Ljutomer), Marije Ratnik (Tišina), Bohumila Ripaka (Ormož), Marije Skledar (Murska Sobota), Irene Skotnik (Sv. Jurij ob Ščavnici), Terezije Zadravec (Ljutomer) in Slavice Zver (Murska Sobota).
„Na 4. Mini likovni koloniji je mesto Gornja Radgona dobilo, kakor tudi dalo priložnost, da so sodelujoči umetniki Gornjo Radgono zaznali tudi drugače kot večina potnikov, ki se jim na pogled varljivo ponuja le dolga cesta, ki se vleče skoznjo. Njihove barvite stvaritve so dokaz, da je ta oznaka krivična. Kajti slike zajemajo nemalo biserov, ki jih mesto skriva očesu površnega obiskovalca. Tako so povrnili življenje staremu mestnemu jedru, nekoč živahnega dela mesta, ki je bil ključnega pomena za razvoj današnje Gornje Radgone. Njihove slike opozarjajo na izgubljeno dostojanstvo zgodovinskih zgradb, ki nosijo v sebi arhitekturno kakor tudi duhovno zgodbo ljudi nekoč in danes. Umetniki so s svojimi deli omogočili drugačen pogled na mesto, ki ga prevečkrat doživljamo le skozi ozko perspektivo neusmiljeno drvečega časa. Časa, ki skorajda ne dopušča drugega kot le stampedo za preživetje, da se več ne znamo ustaviti in iskati tisto lepo v nas samih, kaj šele v svetu okrog nas“, je dejala Aleksandra Fekonja, vodja in mentorica kolonije.