OPAŽENO, A POGOSTO SPREGLEDANO
Odprli so I. samostojno fotografsko razstavo Dejana Kokola...
V okviru obeleževanja 16. občinskega praznika občine Gornja Radgona, ko se je zvrstilo veliko prireditev in dogodkov, so med drugim, v galeriji Doma kulture Gornja Radgona, odprli zanimivo fotografsko razstavo domačina Dejana Kokola, pod naslovom »Opaženo, a pogosto ne videno!« Ob otvoritvi prve samostojne razstave mladega pedagoga, ko so pripravili tudi spremljevalni kulturni program, je o mlajšemu kolegu oz. o njegovem fotografskem ustvarjanju, spregovoril predstavnik in eden od soustanoviteljev Fotokluba Murska Sobota Dani Mauko. Avtor razstave Dejan Kokol, prof. nemškega jezika in sociologije, vsestranski športnik in ljubiteljski fotograf, rojen leta 1982 v Murski Soboti se že od mladosti ukvarja s številnimi športi in hobiji, ki so zaznamovali njegovo življenjsko pot. Osnovno šolo je obiskoval v Gornji Radgoni, svoje izobraževanje nadaljeval na srednji Ekonomski šoli v Murski Soboti, se po maturi vpisal na Pedagoško fakulteto v Mariboru, kjer je leta 2008 diplomiral. Še isto leto je pričel opravljati pripravništvo na OŠ Gornja Radgona kjer je še zdaj zaposlen.
„Ljubezen do fotografije je avtor razstave podedoval po očetu Alojzu, saj je prav on v svoji mladosti veliko fotografiral, doma razvijal fotografije in mu tako pustil močan pečat. Od nakupa prvega fotoaparata leta 2005, je fotografiranje postalo pomemben del njegovega življenja. Na tem področju se veliko samostojno izobražuje, udeležuje foto natečajev na katerih je že prejel diplomo in številne uvrstitve na razstave. Na področju fotografije veliko eksperimentira in se preizkuša v različnih tehnikah. Svoj hobi je združil s poklicno profesijo in tako je leta 2009 ustanovil fotografski krožek »FotoGROŠ«, kjer kot mentor prenaša svoje znanje in veselje do fotografiranja na učence kateri tudi razstavljajo, in sicer na šoli na temo šolskih otroških parlamentov, odmevnejša razstava pa je bila vsekakor v sodelovanju s Kultproturom in gospo Korošec, na temo PVC - umetno, modno, kaj pa EKO? V krožku sodeluje 15 učenk-fotografinj“, je med drugim dejal Dani Mauko, ki za galerijo radgonskega kulturnega hrama pravi, da je prava fotografska in likovna meka številnih razstav.
Razstavljena dela na Kokolovi razstavi so likovno-fotografska, sestavljena iz digitalnih fotografij, nekaj mešanega, med fotografsko in likovno umetnostjo. Izstopa od klasičnih fotografskih razstav. Avtor je dal izdelati 15 svojih fotografij na trpežno umetniško platno z visoko kakovostnim tiskom, ki ima izjemno odpornost in stabilnost na čas, različnih formatov. Prevladuje dimenzija 60x40 cm, nekaj jih je tudi standardne velikosti 40x30 cm.
„Zakaj ravno platna? Ker dajo klasični fotografiji na papirju nek dodatni umetniški vtis. Opaženo, ali pogosto ne videno, predstavlja objekte, stvari, detajle in poglede v Gornji Radgoni, ki so opaženi, a jih pogosto ne vidimo dovolj dobro, da bi jih res zaznali, kaj spremenili ali le občudovali. Posnetki dajo misliti, da se tako stanje, da spremeniti, po drugi plati pa nekateri posnetki, predvsem fotografija velika kar 70x40cm, simbol Radgone, to je radgonski grad in v ospredju zvonik cerkve, prikazujejo lepote mesta ob Muri, katere so verjetno premalo opažene in izkoriščene. Postavitev fotografij prikazuje nekakšno prehojeno pot skozi mesto od reke Mure vse do nekdanjega objekta JLA-do vojašnice“, je dejal Mauko, ki je mlajšemu kolegu zaželel uspešno delo v prihodnje, ter veliko uspehov pri prenašanju svojega znanja na mladi rod...