Zaživel je park ljubezni za vse generacije
RADGONČANI SO LAHKO PONOSNI NA SVOJ PARK...
Mesto Gornja Radgona je ob letošnjem, 16. občinskem prazniku, bilo deležno številnih lepih pridobitev. V ospredju pa je gotovo povsem nov mestni park, ki so ga na posebni slovesnosti, s priložnostnim kulturnim programom, in katerega se ne bi sramovala niti največja slovenska mesta. Ob moderatorstvu Boštjana Rousa, baletnem nastopu mladih baletk Glasbene šole Gornja Radgona, pevke in pedagoginje Urške Orešič, pevca Vlada Poredoša..., sta o veliki radgonski pridobitvi spregovorila župan in podžupan Anton Kampuš in Vinko Rous, ki sta za vse skupaj tudi najbolj zaslužna, ter avtor skulpture, akademski kipar Metod Frlic. Lepem parku, ki naj bi postal zbirališče in zabavišče mladih in vseh drugih občanov ter turistov, poseben pečat daje prav omenjena skulptura „poljub“ ter še posebej vodomet, kakršnega v Pomurju in tudi širše doslej ni bilo. Vse v novem parku je čudovito in gotovo bodo tudi tisti, ki so vseskozi skeptični, morali priznati, da je Gornja Radgona poslej bogatejša in zlasti lepša. Med Pomurskim sejmiščem, ŠRC Trate, vrtcem Manka Golarja in Domom starejših občanov, stoji sedaj eden najlepših parkov daleč okrog.
Načrtovalci, projektanti, izvajalci del, nadzorniki, zlasti pa radgonski župan Vinko Rous, ki je vseskozi bil gonila sila celotne zadeve, od parka do vseh objektov, ki sodijo zraven, so lahko ponosni nad tem kar sedaj imajo Radgončani in njihovi obiskovalci. Pravzaprav so lahko ponosni prav vsi prebivalci mesta ob reki Muri, saj bodo poslej imeli nekaj čudovitega, le če bodo tudi vandali in objestneži prizanesli lepemu parku, z vodometom, kipom, prireditvenim prostorom, klopmi, koši za smeti, lučmi... In za zgodovinski trenutek za Gornjo Radgono je župan Kampuš označil odprtje omenejnega mestnega parka, ki so ga na okrog tri hektarje velikem zemljišču, na katerem so bili dotlej vrtovi, načrtovali že pred leti. V parku so poleg drevesnih in grmovnih zasaditev ter zelenic postavili pretočno fontano premera 15 metrov s svetlobnimi efekti, poleg te je osrednja znamenitost parka omenjena skulptura, uredili so tudi sodobno opremljeno majhno otroško igrišče za najmlajše otroke, asfaltirane povezovalne poti, razsvetljavo, postavili štiri energetske stebre in drugo parkovno opremo.
Park so začeli graditi in urejati pred dobrima dvema letoma in ljudje so ga medtem že sprejeli za svojega, je povedal podžupan občine Gornja Radgona Vinko Rous, ki je nadziral izvedbo projekta. Mesto je s parkom pridobilo, Rous pa je izrazil željo, da bi ga uporabljali tudi obiskovalci iz drugih krajev. Da bo služil različnim generacijam, je bržkone zagotovljeno že z njegovo umestitvijo med dom za ostarele, vrtec in športno-rekreacijsko območje. Avtor skulpture Poljub, ki krasi park, akademski kipar Metod Frlic, profesor na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, ki sicer večinoma ustvarja abstraktne podobe, a se je odločil za ta izziv, da se preizkusi, je dejal, poleg tega ga je pritegnila tema - erotika. Na podstavku kipa so vklesane besede: s tabo, tebe, tebi, zate. "V mestnem parku bo sedaj prostor za poglobljeno razmišljanje o človeški ljubezni in sočloveku. Ta prostor naj nas spodbuja k večji medsebojni povezanosti. Naj bo to prostor sprostitve, prostor za navdihe, prostor za mlade, prostor za nova znanstva, prostor za intimna povezovanja ljudi, ki iščejo srečo s sočlovekom”, je med drugim dejal podžupan Rous.
Lastnica parka, občina Gornja Radgona se je z Domom starejših občanov Gornja Radgona in Vrtcem Manka Golarja dogovorila o vzdrževanju dveh cvetličnih gred, kar bo tudi v znamenju leta 2012, ki ga je evropski parlament razglasil za evropsko leto aktivnega staranja in medgeneracijske solidarnosti. Ob tem je to dokaz navezanosti vseh na novo pridobitev. „Naj bo ta mestni park kot oder ali prostor za srečo, ljubezen in številne kulturne aktivnosti, naj bo mestni park velika učilnica za vzgojo ljudskih src, velika dnevna soba za druženje vseh generacij”, je zaključil Rous, čigavo delo v parku je župan Kampuš ocenil kot eno izmed „njegovih življenjskih del”.
Za omenjeni park je, poleg nekaj sponzorskih, glavnina sredstev prišla iz Evropske unije. V okviru čezmejnega projekta 3 parki, pri katerem sodelujeta še občini Murska Sobota in madžarski Körmend, je je namreč Gornja Radgona pridobila dobrih 657 tisoč evrov iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, s katerimi je, ob 5-odstotnem lastnem vložku, uredila 3 hektarje velik mestni park na Tratah z novimi drevninami, pohodnimi potmi, koši, tlakovanim platojem za prireditve ter skulpturo in vodometom. Evropska sredstva so prišla predvsem, ker bo park prebivalcem in obiskovalcem ponujal možnosti druženja, rekreacije, oddiha ter služil kot učni poligon. Investicija v ureditev mestnega parka predvideva zasaditev drevnin ter različnega grmičevja, označbe posameznih rastlin, infrastrukturno opremo – pohodne poti, klopi, koši, konfini, podstavek za skulpturo, tlakovani plato za druženje in prireditve, vodomet, kot simbol vode priča o življenjskem in zgodovinskem pomenu reke Mure za krajino in ljudi.
Izbor parkovnega rastlinja je določil strokovnjak tekom projekta kot tudi priporočila lokalni skupnosti za vzdrževanje parkovnih površin za mestni in gozdni park. In ker se ta park navezuje na otroška in športno rekreativna igrišča ŠRC Trate ter na območje Lisjakove struge, bodo v okviru istega projekta sanirali še gramozno jamo v tem mestnem gozdu ob reki Muri. Investicija v sanacijo vodne depresije v mestnem gozdu Lisjakova struga predvideva čiščenje ter ureditev brežin stihijsko nastale depresije, ki so jo v preteklosti močno degradirali z nezakonitim črpanjem gramoza ter onesnažili z nenevarnimi odpadki (les, opeka, zemlja). Nadaljnja aktivnost v projektu je odvoz odpadkov na odlagališče odpadkov in namestitev počivališč - klopi. Sanacija gramozne jame oziroma depresije, ki leži v središču gozdnega parka, bo vplivala na celotno območje Lisjakove struge. S tem občina, med drugim želi ohraniti kulturno in naravno dediščino, identiteto za prihodnost in ob nudenju visokega standarda kakovosti življenja zagotoviti svojim prebivalcem trajnostno rast in razvoj.