OPEKARNIŠTVO V SLOVENIJI V LETIH OD 1870 DO 2010

V primerjavi s preteklostjo so danes v Sloveniji samo še tri opekarne, pred dobrim poldrugim stoletjem pa je število opekarn nenehno naraščalo, a je v njih prevladovala ...
V primerjavi s preteklostjo so danes v Sloveniji samo še tri opekarne, pred dobrim poldrugim stoletjem pa je število opekarn nenehno naraščalo, a je v njih prevladovala ročna izdelava opeke. Okoli leta 1870 je bilo npr. v celjskem okraju 41, v mariborskem 23, na goriškem pa 47 opekarn. Ob koncu 19. stoletja se je začelo število opekarn zopet manjšati. Razvila so se posamezna večja podjetja, ki so po letu 1900 počasi uveljavljala strojni pogon (Košaki, Razvanje, Radvanje, Fram, Pragersko, Rogoznica, Žabjak, Janežovci, Ormož, Središče, Križevci, Radgona, Ljubečna, Liboje, Hudinja, Vič, Gameljne, Črnuče, Vrhnika, Dolga vas…) povsod tam, kjer so obsežni sloji gline omogočili in zagotovili trajnejšo opekarsko dejavnost. Toda tudi v teh podjetjih so v splošnem šele po prvi svetovni vojni začeli mehanizirati delovne procese, graditi sušilnice, razširjati krožne peči ter uvajati oddelke za keramične in druge specialne izdelke. V sredini oz. 2. polovici 19, stoletja je opečna gradnja v celoti prevladala, kar se je zgodilo zaradi požarne varnosti tudi s strešno kritino, ki je uveljavila predvsem enorezno in potem dvorezno opeko. V tem času je opekarstvo doživljalo svoje popolno zmagoslavje, saj je večina naše postklasicistične arhitekture do druge svetovne vojne zgrajena iz opeke, uporabljala pa se je tudi za industrijske, prometne in druge tehnične zgradbe.
Še leta 1974 deluje na ozemlju Slovenije 32 opekarn, po letu 1980 pa se v opekarništvu začnejo pojavljati težave, ki jih povzročajo novi pristopi v arhitekturi, konstrukcijah ter posledično v uporabi novih materialov ali obratno… Po letu 1990 razpade jugoslovanski trg. Opekarne se prilagajajo novim tržnim razmeram, v letu 2009 svet prizadene svetovna gospodarska kriza, ki zelo prizadene gradbeništvo ter posledično tudi opekarništvo. Nekatere opekarne izčrpajo vso glino, nekatere so zastarele…V letu 2010 na ozemlju Slovenije delujejo samo še tri (3) opekarne: Tondach Slovenija d.o.o. Boreci 49, 9242 Križevci pri Ljutomeru (opekarna deluje na lokaciji stare opekarne iz začetka naše zgodbe – Woretzen); Wienerberger - Opekarna Ormož d.d. Kolodvorska 7, 2270 Ormož, ter Goriške opekarne d.d. Merljaki 7, 5292 Renče.