Osnovnošolke so uprizorile zanimivo Linhartovo komedijo

ŽUPANOVA MICKA JE ZAKON...
Komedija Županova Micka, prvo slovensko posvetno delo, ki je bilo premierno uprizorjeno že 28. decembra 1789, je zaživela v mesecu marcu tudi na odru OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici, nato pa še v kulturnem domu pri Sv. Juriju ob Ščavnici. Mentorica dramskega krožka, Lidija Jarc, se je namreč odločila za drzno izbiro Linhartove komedije v dveh dejanjih, da s sedmimi učenkami, tremi devetošolkami in štirimi osmošolkami, postavi igro na oder predvsem osnovnošolskim gledalcem. S predstavo pa so se dekleta predstavila tudi na Območnem otroškem gledališkem festivalu v Razkrižju ter na Regijskem festivalu otroških gledaliških skupin v Ljutomeru, kjer so požela velik aplavz, priznanje in odlično oceno strokovnih spremljevalcev.
Županova Micka, ki se marsikomu na prvi pogled zdi nenavadna izbira za postavitev na oder v današnjem času, govori o nemškem plemiču Tulpenheimu, ki hoče zapeljati hčer podeželskega župana. Obljublja ji poroko, jo očara, vendar ga s pomočjo njegove zaročenke, gospe Šternfeldove, razkrinkajo. Kmečka pamet torej zmaga nad plemiško pokvarjenostjo, Tulpenheim pa se osmeši in mora celo z denarjem podpreti Mickino poroko s kmečkim ženinom Anžetom. Režiserka predstave, Lidija Jarc, je vsebino ohranila nedotaknjeno, zaradi lažje razumljivosti slednje pa se je odločila, da jezik prilagodi današnji izreki, saj je komedija prvenstveno namenjena mlademu gledalcu. Zanimivo je dejstvo, da vloge, tudi moške, igrajo dekleta, kar zanje ni lahka naloga. Vse igralke so vloge izbrale same, se pogumno lotile študija likov in jih v vseh štirih doslej uprizorjenih predstavah izvrstno uprizorile, čeprav so se tako zahtevnega izziva lotile prvič.
Vseh devet učenk: Lana Lančič, Daniella Kosi, Sanja Petek, Sara Forjan, Katarina Vrzel, Klementina Vrbnjak in Nastja Hecl, je bilo na vajah in na odru izjemno zavzetih, in dokazale so, da so zelo nadarjene. Vse pa so tudi velike ljubiteljice kulture in kulturnega. Tako so z mentorico sodelovale pri celotni pripravi na gledališko uprizoritev in skoznjo spoznale gledališke elemente. Vsaka izmed njih se je natančno poglobila in naštudirala svojo vlogo, govor dopolnila z mimiko, kretnjami, gibanjem, in tako ustvarila zanimivo odrsko osebo, ki jo je nato postavila v gledališki prostor. Svoje vloge so v vseh doslej uprizorjenih predstavah odigrale zelo dobro in sproščeno. Tukaj bi posebej izpostavila tista dekleta, ki so igrala moške vloge.
„Kar petdeset minut, kolikor traja predstava, so gledalci v napetem pričakovanju razpleta dogodkov, zabavajo pa se ob humornih prvinah - izbiri besedišča, značajih oseb in njihovih dejanjih. Tako zgodba kot tudi igra sta se gledalcev doslej dotaknili in iz dvoran niso odšli ravnodušni. Za tako uspel nastanek prvenca komedije na slovenskih tleh, v katerem se na stičišču dogajanja prepletata prefinjenost mestne gospode in preprostost vsakdanjega, kmečkega človeka, pa je bilo potrebno izjemno naporno, a hkrati tudi sproščeno, skupno sodelovanje mentorice in učenk, ki že z nestrpnostjo pričakujejo naslednjo uprizoritev v dvorani Edvarda Kocbeka v novem Kulturnem in upravnem središču pri Svetem Juriju ob Ščavnici, kjer bo igra lahko z novo tehniko zablestela v vsem svojem sijaju. Ta bo odigrana za širšo javnost v petek, 25. maja 2012, ob 19. uri. Zato velja povabilo vsem ljubiteljem umetnosti na odru, da si predstavo ogledate“, pravi mentorica in režiserka Lidija Jarc.