POEZIJA, PROZA IN PETJE V OLJARNI
Veliko obiskovalcev na „Literarno – pevskem snidenju“ pri Šarugovih na Meleh...
V okviru 17. praznika občine Gornja Radgona, sta Društvo upokojencev Gornja Radgona in literarna sekcija omenjenega društva, uprizorila izjemno odmevno, 3. literarno – pevsko srečanje. Pri podjetniško – kulturni družini Šaruga na Meleh, katero mnogi poznajo tudi po znani oljarni, se je zbralo veliko ljubiteljev kulture, ne le upokojenk in upokojencev, temveč tudi veliko mladih ljudi od blizu in daleč. Prav tam, kjer je še dve leti nazaj živela ena najstarejših članic radgonskega upokojenskega društva in članic literarne sekcije, sicer ugledna ljudska umetnica Milena Šaruga, ki je umrla leta 2010, se je tokrat zbralo praktično neverjetnih nad 60 upokojenk in upokojencev, ter drugih gostov med katerimi tudi nekateri ugledni kulturniki iz regije.
Potem, ko je v imenu družine Šaruga prisotne pozdravila Milena Marija Reščič, ki je tudi sama, enako kot praktično vsi družinski člani, kulturna ustvarjalka, so srca prisotnih najprej ogrele pevke ŽePZ DU Gornja Radgona, pod vodstvom Dragice Černe, ki so vmes zapele kar nekaj lepih pesmic. Reščičeva je nekoliko besed namenila bogati biografiji svoje mame Milene, ni pa pozabila niti očeta Franca, ki je umrl nekaj let pred mamo, in ki je tudi bila ljudski umetnik – predvsem kipar, nato pa so pod vodstvom predsednice Literarne sekcije DU Gornja Radgona, Marije Šedivy, ki je prebrala nekaj pesmi pokojne Milene Šaruga, svoja dela prebirali članice in člani sekcije: Amalija Tropenauer, Jožica Borovič, Milan Repščič, Manica Gornjak in Franc Mulec, na ogled pa je bila tudi priložnostna razstava.
Izjemno prijetni popoldan „Proze, poezije in petja v Oljarni“ so vsi prisotni zaključili z družabnim srečanjem in kramljanjem, kjer so se še posebej spominjali pokojnih Milene in Franca Šaeruga, ki sta veliko pomenila ne le za kulturo temveč splošno življenje v vasi Mele ter tudi širše. Pozitivno so govorili tudi sploh o prijazni mlinarsko-oljarski družini Šarugovih, vsi pa so si z velikim občudovanjem ogledali tudi lepo obnovljeno „staro hižo“, na domačiji polnih spominov, kjer ne manjka različnih eksponatov, ki spominjajo na Franca in še posebej Mileno Šaruga, katero na radgonskem območju in tudi v Pomurju slavijo kot izjemno kulturno ustvarjalko in nosilko kulturne dediščine. Milena Šaruga (rojena Babič) je sicer na svet prikukala jeseni 1921 v Podgradju pri Ljutomeru, slabih devetdeset let pozneje je umrla na Meleh pri Gornji Radgoni. Z svoje ustvarjalno delo na področju kulture pa je prejela številna priznanja in odlikovanja...