PRAŠIČJA KOŽA KAR NA PROMETNEM ZNAKU
Ali se tako varuje okolje in narava? Divja odlagališča so povsem nepotrebna, ko je za odvoz dobro poskrbljeno…
Čeprav prepogosto slišimo kako je potrebno varovati okolje in naravo sploh, še posebej pa vrelna območja, odkoder pijemo zdravo pitno vodo, ter gozdove odkoder prihaja zrak, žal prevečkrat tudi sami pademo na izpitu. In da je temu tako potrjuje tudi primer, ki so ga v „postnem času“, tik ob koncu februarja, žalostno „občudovale“ stotine voznikov in sopotnikov, kolesarjev in sprehajalcev, ki so se slučajno znašli na cesti, ki Brezje v Mariboru povezuje s Teznem. Tik ob cesti, v bližnjem gozdu, le nekaj deset metrov strah od visokega RTV oddajnika na Teznem, je namreč na ogled bila razstavljena prašičja koža. Nekdo se je dejansko norčeval iz ljudi, ki so se zgražali, ko so kar na prometnemu znaku opazilo obešeno kožo, ki je na soncu že dodobra smrdela. Naravovarstveniki in mnogi drugi obiskovalci narave žalostno ugotavljajo, da je po gozdovih, zlasti ob prometnicah, veliko vreč napolnjenih s tovrstnimi odpadki, ki jih običajno odvržejo ljudje, ki doma imajo koline ali pa njihovi „mesarji“, toda da nekdo kožo postavi na „razstavo“ je dejansko čez vse meje dobrega okusa.
Škoda je, da odgovorni niso odkrili nepridiprava in ga kaznovali, saj bi le tako najbrž vzgojno vplivali na druge. A kako naj jih občinski redarji odkrijejo, če običajno, kot nam pove starejši mimoidoči sprehajalec, hodijo le po parkiriščih in kaznujejo občane ali pa jim nastavljajo merilce hitrosti in dodatno polnijo občinske proračune. „Po eni strani so nas polna usta ekologije, po drugi pa si sami uničujemo naravo in okolje. Potem pa nekdo drugi mora za nami pospravljati“, dodaja naš sogovornik, ki je prepričan, da skrb vseh mora biti usmerjena predvsem v varovanje narave in okolja sploh.
Kakorkoli že, lahno naravovarstveniki vsak mesec pripravljajo akcije „Očistimo Slovenijo“, narava okrog nas ne bo očiščena, dokler si ne bomo malo „očistili pod klobukom“.