Praznovanje Kulturnega praznika pri Sv. Juriju ob Ščavnici

V občini Sv. Jurij ob Ščavnici pripravljajo osrednje proslave ob državnem prazniku navadno v občinskem središču. Odkar imajo nov Kulturno upravni center(KUS) potekajo proslave v Kocbekovi dvorani. V njej je...
V občini Sv. Jurij ob Ščavnici pripravljajo osrednje proslave ob državnem prazniku navadno v občinskem središču. Odkar imajo nov Kulturno upravni center(KUS) potekajo proslave v Kocbekovi dvorani. V njej je dan pred Kulturnim praznikom, 7. februarja , ki ga praznujemo na dan smrti največjega slovenskega pesnika dr. Franceta Prešerna 8. februarja, potekala občinska proslava, ki je v dvorano privabila številne obiskovalce. Proslavi so sledili tudi številni gostje, med njimi župan in podžupan Miroslav Petrovič in Ivan Fras, domači župnik Boštjan Ošlaj, ravnatelj šole Marko Kraner ter slavnostna govornica, rojakinja iz Okoslavec mag. Valerija Perger, ki je bila tudi slavnostna govornica.

Proslava, ki jo je lepo vodila Sonja Karlo, se pričela z igranjem Zdravljice, ki sta jo zaigrala Jurovska vrhunska mlada glasbenika Nejc in Urban Kurbus. V bogatem kulturnem programu, se je z igranjem na klavirju predstavila tudi Daniela Kosi. Z recitalom pesmi pa so nastopali učenci OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici. Pred slavnostnim nagovorom mag. Valerije Perger, je občinstvo nagovoril župan občine Sv. Jurij ob Ščavnici Miroslav Petrovič, ki je med drugim dejal: »Danes na predvečer slovenskega kulturnega praznika se spomnimo na pomen kulture in kulturnega ustvarjanja, ki ima pri nas pri Sv. Juriju ob Ščavnici domovinsko pravico. Ni zaman pokojni dr. Anton Trstenjak poimenoval Sv. Jurij ob Ščavnici Slovenske Atene, saj je tu že bilo od nekdaj bogato kulturno ustvarjanje in zaznamovano z pomembnimi kulturnimi delavci pa tudi drugimi pomembneži od visokih politikov in verskih dostojanstvenikov, ki niso zaznamovali smo našega kraja, ampak so bili pomembni za celo Slovenijo. Naj omenim samo nekatere, ki izhajajo iz naše občine in sicer: pisatelj, pesnik in politik Edvard Kocbek. Zgodovinar, pisatelj, pesnik ter ustanovitelj Društva slovenskih pisateljev Davorin Trstenjak, Fran Ilešič, dr. Anton Korošec, Vuk Starogorski, Bratko Kreft dr. Vekoslav Grmič in Anton Peršak, ki je otroštvo preživel v naših krajih.« Dejal je še, da se kulture ne spomnimo samo za slovenski kulturni praznik, ampak da je kultura dela našega vsakdana, saj je s kulturo naše življenje lepše in prijaznejše do soljudi in soobčanov. Ob koncu nagovora se je zahvalil vsem nastopajočim, ter slavnostni govornici za slavnostni nagovor, ter občinstvu, da so obiskali prireditev in s tem počastili slovenski kulturni praznik.

Slavnostna govornica mag. Valerija Perger, je pričela nagovor s spomini na otroška in šolska leta, ki jih je preživela v Okoslavcih in ob obisku OŠ v Sv. Juriju ob Ščavnici. Dejala je: »Danes praznujemo dan slovenske kulture. Dan ljubezni do slovenske besede, njene lepote in srčnosti. Kaj je kultura? So to pesmi, romani, drame, pa malo glasbe in plesa? Kultura je vse kar je lepo in dobro.« Poudarjala je, da moramo Slovenci ohranjati slovensko besedo, ohranjati pa moramo tudi narečja, ki bogatijo naš jezik in našo identiteto.

Ob proslavi je povezovalka proslave Sonja Karlo skozi intervju predstavila tri kulturne ustvarjalce, pesnike iz občine Sv. Jurij ob Ščavnici: Boštjana Petučnika iz Grabšinc, Cvetko Novak iz Žihlave in Moniko Čuš iz Ženika. Zveza kulturnih društev pa je ob tej priliki podelila priznanja za kulturno delo likovni pedagoginji Ireni Skotnik, ravnateljici OŠ v Negovi, sicer pa udeleženka kulturnega in društvenega življenja v občini mag. Slavici Trstenjak, in pesnici Moniki Čuš Priznanja, ki sta jim jih izročila župan občine Miroslav Petrovič in predsednik ZKD Boštjan Petučnik.