PREVLADUJE NOSTALGIJA DO DOMAČIJ, DVORIŠČ, KAŠČ IN MLINOV, KOZOLCEV, BAJT IN ZIDOV
Odkar je v Gornji Radgoni v začetku leta 2008 odprt novi dom starejših občanov, je mesto hkrati dobilo še en „kulturni hram“. V domu se namreč skozi celo leto odvijajo različni kulturni dogodki in prireditve, kjer ...
Gornja Radgona: Dela Janeza Milkoviča – Jana bodo na ogled do konca januarja 2009
Odkar je v Gornji Radgoni v začetku leta 2008 odprt novi dom starejših občanov, je mesto hkrati dobilo še en „kulturni hram“. V domu se namreč skozi celo leto odvijajo različni kulturni dogodki in prireditve, kjer je, poleg stanovalcev in zaposlenih, vedno več tudi drugih občanov. Še posebej je v domu živahno v tem predprazničnem času, ko se v avli in drugih prostorih doma, vrstijo takšni in drugačni kulturni ter podobni dogodki. In med drugim bo do konca januarja 2009 v avli doma na ogled tudi razstava slik slikarja Janeza Milkovič – Jana. Slikar, likovni terapevt in pedagog je na ogled postavil slikarski opus nastal v desetletjih njegovega ustvarjanja na področju likovne umetnosti. Janez Milkovič – Jano, likovni terapevt po izobrazbi je rojen leta 1942. Že od malega se spogleduje z likovno dejavnostjo, ustvarja pa predvsem v akvarelu, akrilu in oglju. Velik vir likovne moči črpa pri svojem mentorju profesorju Zoranu Didku, zanj je najpomembnejša odprtost, sprejemanje življenja takšnega, kot je. Še vedno raziskuje, vleče pa ga predvsem v abstrakcijo. V Krasu vidi predvsem izčiščene linije narave, poenostavljene prvinske oblike in klene, s humorjem obdarjene ljudi. Za seboj ima veliko samostojnih razstav.
»Slikarstvo Jana Milkoviča je široko razgibano, motivirano in slogovno. Različne so prav tako tehnike, ki jih uporablja – večinoma akvarel in olje, pastel (praskanke), pa tudi akril na platno ali papir. Slikarjevo realistično izhodišče praviloma nikoli ne (p)ostane realizem, temveč se pod težo občutja in v želji globljega likovnega sporočila spontano pretaplja v drugače izraženo vsebino.. Pozornost gotovo vzbujajo mnoge krajine, izrezi in pejsaži, ljubezen do pozabljenih in izginjajočih slovenskih starožitnosti, nostalgija do domačij, dvorišč, kašč in mlinov, kozolcev, bajt in zidov, ki jih je neizprosno spodjedel čas, jim vzel duha in obliko.« je ob njegovi razstavi zapisala dipl. umetnostna zgodovinarka Polona Škodič.
In tako tokrat imajo priložnost ogleda njegovih del v Gornji Radgoni, s katero je Jano še posebej povezan. Razstava je sicer na ogled vsak dan med 8.00 in 18.00 uro.