Priznanje kulturniku Borisu Kovačiču

Proslava Kulturnega praznika pri Sv. Juriju ob Ščavnici.
V Kocbekovi dvorani Kulturno upravnega središča pri Sv. Juriju ob Ščavnici je potekala osrednja občinska slovesnost v počastitev slovenskega kulturnega praznika. Proslave, ki jo je pripravila občina Sv. Jurij ob Ščavnici, so se udeležili številni občani in gostje, med katerimi tudi slavnostni govornik, poslanec v Državnem zboru RS Franc Jurša in likovni umetnik Lojze Veberič. Proslavo so s kulturnim programom popestrili učenci OŠ Sv. Jurij ob Ščavnici in učenke Glasbene šole Gornja Radgona. Dogodek je z izbranimi besedami povezovala mag. Polonca Fiala Novak, ki je na oder najprej povabila župana občine Sv. Jurij ob Ščavnici Miroslava Petroviča. Ta je po pozdravu obiskovalcev in gostov, podal nekaj besed o pomenu praznovanja slovenskega kulturnega praznika. Kot je dejal, je to praznik vseh Slovencev, ki se na tak način spominjamo velikega pesnika Franceta Prešerna, katerega pesem Zdravljica je postala slovenska himna.

Za njim je za kateder stopil slavnostni govornik poslanec v DZ RS Franc Jurša, ki je med drugim dejal: »Izredna čast in zadovoljstvo mi je, da vas ob tem slovesnem dnevu, ko praznujemo kulturni dan, lahko nagovorim v tem prelepem in razmeroma novem Kulturnem in upravnem središču , kar priča o tem, da se v vaši občini resnično zavedate pravega pomena kulture in ohranjanja Slovenstva. Morda lahko praznovanje pesnikove smrti, pripišemo pregovorno melanholiji Slovencev, dejstvo pa je, da edini na svetu kulturni praznik praznujemo kot dela prost dan. To pomeni, da kulturo prepoznavamo ne samo kot del narodne identitete, temveč kot del naše državnosti. Zavedamo se, kako pomembna je kultura za obstoj slovenskega naroda in jezika, kar se v naših krajih, na stičišču treh jezikovnih skupin in štirih kultur, še bolj občuti. Zato me še toliko bolj veseli, da smo pred kratkim v DZ sprejeli novelo Zakona o medijih, kjer smo še dodatno zaščitili slovenski jezik, saj smo spremenili čas, ko morajo radijske postaje predvajati predvideno kvoto slovenske glasbe. Po novem bomo več slovenske glasbe, poslušali tudi v dnevnem času, ne zgolj v nočnem, kot je bilo v praksi do sedaj. Živimo v času globalizacije in odprtih meja, zato si moramo kot majhen narod še posebej prizadevati za ohranjanje kulturne identitete in kulturne dediščine, za katero v vaši občini tako zgledno skrbite“, je dejal Jurša in nadaljeval: »Je prav, da se na današnji dan spomnimo tudi velikih Slovencev, ki prihajajo iz Sv. Jurija ob Ščavnici, malega kraja z ljudmi z veliko začetnico. Naj začnem pri Edvardu Kocbeku, saj smo se zabrli v dvorani, ki ponosno nosi njegovo ime. Edvard Kocbek je bil edinstven in neponovljiv, Slovenec od nog do glave, pošten in zaveden, a vedno po malem svojeglav. Pisatelj, pesnik prevajalec, politik, partizan, ne nujno v tem vrstnem redu, pa vendarle nekdo, ki je zapustil neizmeren pečar v slovenski zgodovini.« Svoj govor je Jurša zaključil z besedami: »Kultura je tista, ki nas je ohranila in kultura je tista, ki nas bo ohranila! Živimó jo, naj ne bo mrtva črka na papirju.«

Ob tej priliki je Zveza kulturnih društev Sv. Jurij ob Ščavnici podelila priznanje kulturnemu delavcu Borisu Kovačiču s Stare Gore, ki je veliko svojega življenja posvetih amaterski kulturi. S svojimi dejanji je popestril številne kulturne prireditve v občin Sv. Jurij ob Ščavnici. Posebno v amaterskih gledaliških predstavah, kjer je deloval kot režiser in tudi igralec. Njegov nepozabni lik je Juričev junak Krjavelj. Vodil je tudi številne kulturne in druge prireditve. Prav zato mu je ZKD Sv. Jurij ob Ščavnici podelila priznanje, katerega sta mu izročila predsednik ZKD Boštjan Petučnik in župan Miroslav Petrovič. Ob tem sta mu ob šopku cvetja in priznanju, podelila tudi knjigo Miroslava Slane-Mirosa Boljševik Starogorski. Tudi nekaterim zaslužnim za pripravo proslave je župan podelil kot zahvalo knjigo Miroslava Slane – Mirosa Boljševik Starogorski.

Proslavo so zaključi z odkritjem razstave likovnih del slikarja, likovnika, rojaka iz Selišč, sedaj živečega v Murski soboti, Lojzeta Veberiča. Ob razstavi, ki je potekala v poročni dvorani, je umetnik Lojze Veberič, spregovoril o slikah, ki so bile razstavljene na razstavi. Kot je dejal so bile slike ustvarjene na izvirni in samo njegovi slikarski tehniki.