RADGONSKA KNJIŽNICA POSODOBLJENA IN RAZŠIRJENA

Štiri občine ustanoviteljice in država so vložili pol milijona evrov...
V okviru praznovanja letošnjega kulturnega praznika so v Gornji Radgoni tudi uradno namenu predali posodobljeno in razširjeno knjižnico, ki kot enota deluje v okviru javnega zavoda Ljudska univerza Gornja Radgona. Na posebni slovesnosti, katero je vodila Alenka Regoršek, popestrili pa so jo s priložnostnim kulturnim programom, v katerem so sodelovali učenci ZGŠ Maestro, zgodovinarka in pesnica Monika Čuš ter pisateljica Marija Šedivy, je o pomenu razširitve in posodobitve spregovoril radgonski župan Anton Kampuš. Sam je še posebej izpostavil uspeh, da so se vse štiri občine – ustanoviteljice zavoda (Gornja Radgona, Radenci, Apače in Sveti Jurij ob Ščavnici) uspele dogovoriti za skupen projekt, kar je v zadnjem času, ob nenehnem krčenju občinskih proračunov, čedalje težje. Trak pred vodom v posodobljeno in razširjeno knjižnico so prerezali štirje otroci (iz vsake občine po en), ki so koščke traka izročili svojim županom: Antonu Kampušu, Janezu Rihtariču, Francu Pižmohtu in Antonu Slani.
Sicer pa, zaradi pomanjkanja prostora v enoti knjižnice, ki je bil po površini pod vsemi zakonsko določenimi normativi, so se vse štiri občine odločile za razširitev prostorov ter obnovo že obstoječih prostorov. Priložnost za razširitev se je ponudila z zaprtjem poslovalnice Mercator Tehnika, ki se je nahajala v pritličnih prostorih skupnega objekta. S tem se je ponudila možnost odkupa in posledično razširitve prostorov brez nepotrebnih večjih gradbenih posegov. Občine soustanoviteljice so potrebe po obnovi in širitvi knjižnice prijavile na razpis, ki ga je razpisalo Ministrstvo za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ) ter pridobile sredstva sofinanciranja v višini 321.781,86 evrov. Projekt je bil zaključen v decembru 2012 s pridobitvijo uporabnega dovoljenja, tako da knjižnica v Gornji Radgoni po obnovi posluje na 486 m2 uporabnih površin.
Skupni stroški projekta so sicer znašali 498.763,67 evrov z DDV, poleg MIZKŠ (321.781,86 €) pa so sredstva prispevale še občine ustanoviteljice (Gornja Radgona - 76.971,16, Radenci – 53.863,89, Apače - 26.118,63 in Sveti Jurij ob Ščavnici - 20.028,13), ker pa se je med rekonstrukcijo in posodobitvijo pojavilo nekaj dodatnih potreb, zlasti pri celoviti obnovi talnih oblog v obstoječih prostorih, se je pristopilo k iskanju dodatnih sredstev, ki so jih prispevala številna podjetja in posamezniki z radgonskega območja, kot so: Arcont d. d., Eling Apače d.o.o., Elti d.o.o., Elrad Internacional d.o.o., GO & Inter d.o.o., Golar Teleconsult d.o.o., Mettis Internacional d.o.o., MIČU – Tisk s.p., Notarka Daniela Hojs, Radenska d. d., Radgonske gorice d. d., Srečko Knuplež d. o. o., VAR d.o.o., Urška Ziernfeld, Zlatarstvo Janja Kapun s.p... je 64% „Širitev knjižnice in njena obnova je dolgoročna naložba, sedaj uresničena naj služi vsaj naslednjih 50 let. Veseli me tudi, da smo se vse štiri občine ustanoviteljice uspele dogovoriti za skupni projekt, ki je pomemben za vse tukaj živeče ljudi“, je med drugim dejal radgonski župan Anton Kampuš, ki je tudi veseli, da je knjižnica sedaj bolj prostorna, varna in prijazna, torej sploh bolj funkcionalna.
Knjižnica, ki odslej deluje v dveh nadstropjih, ima po novem popolnoma nov vhod, ki skupaj z dvižno invalidsko ploščadjo ob stopnicah v drugo nadstropje, predstavlja invalidom in mamicam z dojenčki v vozičku, prijaznejše okolje. Vodja knjižnice Katarina Rauter omenja še varnejši dostop do knjig, saj so nove police veliko bolj stabilne kot prejšnje. Širitev je omogočila tudi oblikovanje informativnega kotička, računalniško sobo z štirimi novimi računalniki in kongresno sobo, namenjeno predavanjem ali literarnim srečanjem. Zaposleni ne skrivajo navdušenja in kot pove vodja knjižnice Rauterjeva, se tudi počutijo veliko boljše, še posebej pa so zadovoljne, ker so njihovi obiskovalci zdaj predvsem varnejši, saj so nove police veliko stabilnejše in se ne šibijo pod težo knjig. V obeh nadstropjih so nove talne obloge, nova okna in popolnoma nova oprema, ki so jo izdelali v Kočevju. Knjižnici manjka samo še zadnja pika na i – prenovljena zunanjost, kar se bo verjetno uresničilo v prihodnjih letih.
Večji del pritličja, ki predstavlja osrednji del knjižnice, je namenjen predvsem otrokom. Slednjim so knjige odslej predvsem lažje dosegljive, prav tako imajo majhne stole in mizice ter kotiček, kjer lahko sami ali s pomočjo staršev prebirajo zanimive knjige. Mladini sta na voljo tudi dva računalnika. V višjem nadstropju, kamor vodijo stopnice, ob njih pa se nahaja tudi dvižna invalidska ploščad, kjer se je prej nahajala celotna knjižnica, se nahaja leposlovna literatura, tam pa najdemo tudi informativni kotiček, računalniško sobo s štirimi novimi računalniki s katerimi se je mogoče povezati na svetovni splet in kongresno soba, ki je namenjena predvsem bralnim uricam, predavanjem, literarnim popoldnevom... In sedaj, ne le zaposleni, temveč so tudi vsi ljubitelji knjig in vsega drugega kar nudi prenovljena, razširjena in posodobljena knjižnica, tako odrasli kot otroci, navdušeni nad novim, prijaznejšim zgledom knjižnice.