RAZSTAVLJAJO FOTOGRAFI TREH GENERACIJI

V Domu starejših občanov (DOSOR) v Radencih, se je minuli četrtek, 5. maja trlo ljubiteljev dobre fotografije. Omenjena ustanova je namreč, v sodelovanju z Vzajemno PE Murska Sobota pripravila posebno ...
Med 5. in 12. majem poteka v Dosorju razstava treh fotografov: Ludvika Krambergerja (74 let), Danija Mauka (63) in Aljoše Gregorinčiča (13) V Domu starejših občanov (DOSOR) v Radencih, se je minuli četrtek, 5. maja trlo ljubiteljev dobre fotografije. Omenjena ustanova je namreč, v sodelovanju z Vzajemno PE Murska Sobota pripravila posebno medgeneracijsko fotografsko razstavo z naslovom »Prezreto«. Fotografije so rezultat medgeneracijskega projekta treh fotografov: Ludvika Krambergerja (74), Danija Mauka (63) in Aljoše Gregorinčiča (13). Gre za tri bolj ali manj znane ljudi, ki so puščali/puščajo prepoznaven pečat na področju fotografije. Prihajajo iz treh občin, ki si sledijo in tvorijo zaokroženo celoto sveta ob reki Muri: Gornje Radgone, Radencev in Tišine. Vsi trije skozi svoj objektiv predstavljajo trenutke, ki jih s prostim očesom ponavadi spregledamo, poleg tega pa je vsak dodal tudi pogled svoje generacije. Želja organizatorjev dogodka je tudi skozi takšen projekt razbijati stereotipe o starosti in spodbujati medgeneracijsko sodelovanje na vseh nivojih. Na skupnem popoldanskem pohajanju so oči različnih let, skozi enak pripomoček, iskale fotografske motive in jih ovekovečile na podlagi svoje zaznave prostora, kompozicije in estetike. Drugi del opusa je nastal kot rezultat iskanja velikokrat prezrtih motivov v domači občini. Na razstavi so izbrane fotografije prikazane skozi različne formate in načine prikaza: klasično razvite, kaširane na podlago, na zaslonu ipd. Ob otvoritvi razstave, ki bo na ogled le en teden, do 12. maja, in katero je povezovala direktorica Dosorja Mateja Hauser, in na kateri je prisotne pozdravil radenski župan Janez Rihtarič, se je prvič predstavil tudi medgeneracijski pevski zbor iz DOSOR-ja. Razvite fotografije so tudi na prodaj po simbolični ceni 1 €, izkupiček pa bo namenjen delovanju skupin za samopomoč starejših.
Projekt je sicer nastal z željo po spodbujanju medgeneracijskega sodelovanja, kar je poslanstvo obeh organizatorjev, Dosorja in Vzajemne. Dosor namreč v svoji poslovni politiki izpostavlja, da ljudje v tretjem življenjskem obdobju niso homogena skupina in imajo pravico do zadovoljevanja svojih individualnih potreb. Ravno zato želijo razbijati toge stereotipe o starosti. „Tudi zaradi tega se v Dosor-ju lotevamo projektov, ki omogočajo drugačen vpogled v starost, razvijajo medgeneracijsko sodelovanje in vabijo v institucijo, kamor običajno ne zaidemo“, je med drugim poudarila direktorica Dosorja Mateja Hauser, podobno pa meni tudi direktor soboške PE Vzajemne, Roman Buzeti, ki dodaja: Skozi svoje poslanstvo približevanja zdravega načina življenja vsem generacijam podpiramo in spodbujamo medgeneracijsko sodelovanje na vseh nivojih. Zato z veseljem sodelujemo v takšnih projektih“.
Ludvik Kramberger iz Gornje Radgone si je v svojih 74 letih nabral že kar 62 let izkušenj s fotografiranjem, saj fotografira že od svojega 12. leta. Za fotografiranje se je navdušil po očetu, ki je imel kamero obskuro in je fotografiral in izdeloval slike že v Stari Jugoslaviji (pred 2. sv. vojno). S fotografijo se je dve leti, kot vojak specialne enote kot fotogramatik, ukvarjal v vojski. Tam so izdelovali tudi fotografije za artilerijsko enoto, ki so jim služile za cilje. Sedaj že 40 let fotografira, za ilustracijo prispevkov, ki jih objavlja v slovenskih časopisih in revijah. Več let je sam razvijal črno-bele filme in izdeloval fotografije. Opremo za to še hrani. Hrani pa tudi na stotine razvitih črno-belih in tudi barvnih filmov. Sedaj izključno fotografira z digitalnimi aparati, v objektiv pa skuša dobiti čim bolj zanimiv motiv - najbolj ga pritegnejo stari objekti, zgradbe iz preteklosti, stare obrti ipd. Razstavljal je na skupinski razstavi Likovnega društva Gornja Radgona v Domu kulture v Gornji Radgoni. Kot priznanje za njegovo dobro delo, je veliko fotografij objavljenih v medijih.
Dani Mauko, Radenčan, star 63 let, strojni inženir z največjim hobijem - fotografija. Z njo se ukvarja že od davnega leta 1962, resneje od leta 1976, ko je bil v Kanadi, med drugim v Montrealu. Bil je tudi na zimski olimpijadi v Sarajevu leta 1984. Ukvarja se tudi z dizajniranjem. Je član soboškega Foto kluba že od njegove ustanovitve (pred skoraj 12. leti) in Društva športnih novinarjev Slovenije. Kot novinar objavlja prispevke in fotoreportaže v lokalnih časopisih, kot so Radenski vestnik, Prepih, Vestnik, Ekipa, Sava, E-šport ipd. Skozi udejanjanje svojega hobija je imel priliko fotografirati številne državnike, še posebej kot vojni veteran ob raznih svečanosti. Doslej je imel že kar nekaj samostojnih fotografskih razstav in vrsto skupinskih razstav. Fotografije pošilja tudi na mednarodne natečaje (prejel je kar nekaj uvrstitev sprejetih del, pohval in diplom), za kar je dobil pred leti od Foto zveze Slovenije naziv Fotograf 2, F-2 FZS.
Aljoša Ggregorinčič, 13 letnik iz Tišine se s fotografijo ukvarja že dve leti. Navdušila pa sta ga stric in učitelj. Najraje fotografira naravo predvsem gozd, vodo in živali. Včasih naredi kakšen portret ali pa zelo umetniško fotografijo, všeč pa mu je tudi črno bela fotografija. Do sedaj je imel dve razstavi na šoli. Za svoje delo je prejel tretjo nagrado revije National geographic junior v kategoriji osnovnošolcev ter nagrado občine Moravske Toplice za drugo mesto, in sicer za fotografijo meseca.